Постанова від 09.12.2009 по справі 2а-11931/09/4/0170

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

09.12.09Справа №2а-11931/09/4/0170

о 14:12

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Циганової Г.Ю. , при секретарі судового засідання Кравченко О.І., за участі представників сторін:

від позивача - Крупко О.О.;

від відповідача - Бутовець М.О.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Комунального підприємства "Комунгосп"

до Державної податкової інспекції у м. Судак АР Крим

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

Суть спору: Комунальне підприємство «Комунгосп» (далі - позивач) звернулось до адміністративного суду із позовом до Державної податкової інспекції у м. Судак АР Крим (далі - відповідач) про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення від 29.04.2009 року №0000281501/0. Позов мотивовано неправомірністю застосування податковим органом ставок податку з власників транспортних засобів стосовно сміттєвозів, як за автомобілі вантажні (код УКТ ЗЕД 8704) замість ставок, встановлених на автомобілі спеціального призначення (код УКТ ЗЕД 8705).

Ухвалами суду від 14.10.2009 року відкрито провадження у справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення по суті спору.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, направив письмові заперечення проти позову, в яких просив відмовити в його задоволенні, посилаючись на те, що правомірність віднесення сміттєвозів до товарної позиції 8704 підтверджена роз'ясненням Державної митної служби України (лист від 11.04.2000 року №11/3-3273).

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до пункту 1 ч. 1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття справи адміністративної юрисдикції, - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ст. ст. 1, 4 Закону України від 04.12.1990 року №509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах входять до складу органів державної податкової служби і є органами виконавчої влади.

Основним завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (ст. 2 Закону України від 04.12.1990 року №509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні»).

Статтею 4 Закону України від 21.12.2000 року №2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі - Закон №2181) передбачено право податкових органів приймати рішення за наслідками перевірок платників податків, яким визначається сума податкового зобов'язання з податків і зборів (обов'язкових платежів).

Враховуючи зазначене, відповідач є суб'єктом владних повноважень, спір що виник між сторонами є справою адміністративної юрисдикції і його належить розглядати в порядку, встановленому КАС України.

Позивач є юридичною особою, ідентифікаційний код 31950550, зареєстрований Судацькою міською радою АР Крим 23.11.2002 року, перебуває на обліку як платник податків, зборів (обов'язкових платежів) в ДПІ в м. Судак АР Крим (а.с. 8).

Посадовою особою відповідача проведено невиїзну документальну перевірку з питання своєчасності внесення до бюджету податку з власників транспортних засобів і інших самохідних машин і механізмів позивачем.

За результатами перевірки складено акт від 28.04.2009 року №319/17-03/31950550 (а.с. 8, 9), за висновками якого встановлено порушення позивачем ст. 3 Закону України від 11.12.1991 року №1963-ХІІ «Про податок з власників транспортних засобів і інших самохідних машин і механізмів» (далі - Закон №1963).

На підставі вказаного акту прийнято спірне податкове повідомлення-рішення про визначення позивачу суми податкового зобов'язання з податку з власників транспортних засобів у сумі 4091,85 грн., в тому числі за основним платежем 3897,00 грн. і за штрафними (фінансовими) санкціями, застосованими відповідно до пп. 17.1.4 п. 17.1 ст. 17 Закону №2181 - 194,85 грн.

Висновок про вказане порушення пов'язаний із наступними обставинами.

Позивачем подано до податкового органу розрахунок сум податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за 2009 рік (а.с. 7), в якому, зокрема, визначено суму податкового зобов'язання за транспортні засоби: ГАЗ 53 у розмірі 213,00 грн., МАЗ 5337 у розмірі 558,00 грн., ЗІЛ 130 у розмірі 600,00 грн., ЗІЛ 431410 у розмірі 300,00 грн. (сума податкового зобов'язання розрахована позивачем із застосування ставок податку за кодом згідно із Гармонізованою системою опису і кодування товарів 8705).

Податковим органом під час перевірки зроблено висновок про неправомірне застосування позивачем вказаних ставок податку через те, що вказані автомобілі є сміттєвозами і щодо них слід застосовувати ставки податку як на транспортні засоби за кодом 8704.

Суд погоджується із доводами представника відповідача стосовно того, що сміттєвози не належать до категорії «автомобілі спеціального призначення» за кодом 8705.

Згідно зі статтею 2 Закону №1963 (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) об'єктами оподаткування є: автомобілі вантажні - код за Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності ( УКТЗЕД ) 87 04; автомобілі спеціального призначення, крім тих, що використовуються для перевезення пасажирів і вантажів, - код 87 05 (крім автомобілів спеціального призначення швидкої допомоги та пожежних).

Статтею 3 цього Закону ставки податку встановлені дефиренційовано в залежності від типу транспортного засобу та його коду згідно Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності. Зокрема, для автомобілів з кодом 8705 - автомобілі спеціального призначення (крім пожежних і швидкої допомоги) ставки встановлені в меншому розмірі, ніж за автомобілі з кодом 8704 - автомобілі вантажні.

Відповідно до Закону України «Про Митний тариф України» Митний тариф України - це систематизований згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності перелік ставок ввізного мита, яке справляється з товарів, що ввозяться на митну територію України.

В основу товарної класифікаційної схеми Митного тарифу України (товарна номенклатура) покладено Українську класифікацію товарів зовнішньоекономічної діяльності, яка базується на Гармонізованій системі опису та кодування товарів.

Згідно Розділу VІІІ «Транспортні засоби, устаткування та пристрої, пов'язані з транспортом» Митного тарифу України позиція з кодом 8705 включає автомобілі спеціального призначення, крім призначених головним чином для перевезення людей або вантажів (наприклад автомобілі вантажні для аварійного ремонту, автокрани, автомобілі пожежні, автобетономішалки, машини прибиральні, машини дорожні, автомобілі-майстерні, радіологічні автомобілі, вишки розвідувальні та бурові на автомобілях ,автомобілі спеціального призначення для пересувних телевізійних і звукових станцій ).

За змістом наведеної норми головним чинником, об'єднуючим поняття автомобіля спеціального призначення, який підпадає під код 8705, є призначення автомобіля для виконання певної, іншої, ніж нетранспортна, функції.

Відповідно до ст. 312 Митного кодексу України ведення УКТЗЕД здійснює спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади в галузі митної справи в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Ведення УКТЗЕД передбачає, в тому числі, розроблення пояснень та рекомендацій з метою забезпечення однакового тлумачення і застосування УКТЗЕД; поширення інформації про застосування УКТЗЕД.

Пунктом 4 Порядку ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.2002 року № 1863, прийнятою на виконання статті 321 Митного кодексу України, Держмитслужба забезпечує ведення УКТЗЕД, зокрема здійснює розроблення пояснень до товарних підкатегорій УКТЗЕД (національний рівень деталізації товарів) з метою забезпечення однакового тлумачення та застосування УКТЗЕД, які мають рекомендаційний характер; поширює інформацію про застосування УКТЗЕД.

Відповідно до листа Державної митної служби України від 11 квітня 2000 року № 11/3-3273 до товарної позиції 87 04 «автомобілі вантажні» включаються, зокрема, звичайні вантажівки і фургони (з відкритим, закритим брезентом, закриті і т. д.); автомобілі і фургони усіх видів для доставки вантажів додому, фургони для переїздів із квартири на квартиру; вантажівки з автоматичними розвантажувальними пристосуваннями (вантажівки з перекидним кузовом і т. д.); автомобілі-цистерни (незалежно від того, обладнані вони насосами чи ні); рефрижераторні або термоізольовані вантажівки; багатонастильні вантажівки для перевезення кислоти в ізольованих від ударів контейнерах, балонах із бутаном і т. д.; важкі вантажівки з рамами, що відкидаються, і заглибними похилими трапами для перевезення танків, піднімальних або траншеєкопальних машин, електричних трансформаторів і т. д.; вантажівки, спеціально призначені для перевезення свіжого бетону, за винятком бетономішалок за товарною позицією 8705; сміттєзбірники, незалежно від того, обладнані вони навантажувальними, трамбувальними, демфіруючими та ін. пристроями або ні. зокрема, автомобілі-цистерни (незалежно від того, обладнані вони насосами чи ні); а до позиції 87 05 «автомобілі спеціального призначення, крім таких, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів (автомобілі технічної допомоги, автокрани, пожежні автомобілі, автобетономішалки, автомашини для прибирання доріг, автомобілі з розпилюючими пристроями, авто майстерні, автомобілі з рентгенівськими установками)» - ряд типів автомашин, що випускаються спеціально або пристосовані, обладнані різними пристосуваннями, що дають їм можливість виконувати певні нетранспортні функції, тобто основним призначенням яких не є перевезення людей або вантажів (автомобілі для аварійного ремонту, автомобілі-насоси, обладнані драбинами або піднімальними платформами вантажівки тощо).

Призначення вантажних сміттєзбірників для транспортування певного вантажу при відсутності у них інших, нетранспортних функцій, правомірно визначено ДПІ як ознака, що характеризує ці автомобілі як автомобілі вантажні з кодом УКТЗЕД 8704.

Разом із тим визначення позивачу суми податкового зобов'язання у спірному податковому повідомленні-рішенні суд вважає передчасним і таким, що зроблено за відсутності належних доказів порушення позивачем правил оподаткування.

Так, спірне податкове повідомлення-рішення прийнято на підставі акту перевірки від 28.04.2009 року №319/17-03/31950550. Податковим органом проведена невиїзна документальна перевірка, при якій використані лише розрахунок суми податку на 2009 рік і картка особового рахунку позивача.

Суд зазначає, що позивач не навів переконливих доказів можливості визначення коду транспортного засобу виключно на підставі досліджених під час перевірки документів, тому висновок про порушення ст. 3 Закону №1963, зроблений у вказаному акті, є передчасним.

За таких обставин позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Судом 09.12.2009 року оголошена вступна та резолютивна частини постанови, а 14.12.2009 року постанова складена у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись статтями 94, 158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Судак АР Крим від 29.04.2009 року №0000281501/0 про визначення Комунальному підприємству «Комунгосп» (ідентифікаційний код 31950550) суми податкового зобов'язання з податку з власників транспортних засобів у сумі 4091,85 грн., в тому числі за основним платежем 3897,00 грн. і за штрафними (фінансовими) санкціями - 194,85 грн.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Комунального підприємства «Комунгосп» 3,40 грн. судових витрат.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення в повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складання постанови в повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може біти подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).

Суддя Циганова Г.Ю.