№ 2а-2326/09
7 грудня 2009 року м. Київ
Голосіївський районний суд міста Києва у складі:
головуючого - судді Мазурик О.Ф.,
секретаря Коруни О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
20 липня 2009 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, уточненим в подальшому, до Управління пенсійного фонду України у Голосіївському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що з 06 листопада 2006 року йому призначена пенсія відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» за вислугу років.
У зв'язку з черговим підвищенням заробітної плати, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 6 лютого 2008 року № 34 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», він у березні 2009 року звернувся до управління Пенсійного фонду України у Голосіївському районі м. Києва з проханням провести перерахунок раніше призначеної йому пенсії і встановити новий розмір пенсії, виходячи з більш високого заробітку, зазначеного у довідці Генеральної прокуратури України від 28 березня 2008 №18-374 зп, яка була додана.
10.04.2009 року за № 867/12/Д-908 відповідачем відмовлено у перерахунку пенсії.
Вважає, що відмовою в перерахунку раніше призначеної пенсії та не виплатою її у подальшому в повному обсязі було грубо порушено його конституційні права.
В судовому засіданні позивач підтримав уточнені позовні вимоги та просив визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Голосіївському районі м. Києва щодо відмови в перерахунку раніше призначеної пенсії -протиправними.
Зобов'язати відповідача провести перерахунок раніше призначеної йому пенсії і встановити з 01 лютого 2008 року новий (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) розмір пенсії, виходячи із заробітку, зазначеного в довідці Генеральної прокуратури України від 28 березня 2008 №18-374 зп. та виплати йому пенсію у повному обсязі починаючи з 01.07.2008 року, перевівши пенсію на його особистий рахунок.
Відповідач Управління Пенсійного фонду України у Голосіївському районі м. Києва позов не визнав, надав суду письмові заперечення від 03.09.2009 р, просив суд розглянути справу за наявними документами за їх відсутністю.
На підставі ст. 86 КАС України, оцінивши безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно досліджені у судовому засіданні докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивачу з 06 листопада 2006 року призначена пенсія за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва та отримує пенсію за вислугу років (а.с. 8).
Відповідно до частин 13 й 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», яка регулює питання пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначена пенсія перераховується у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.02.2008 року № 34 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» з 01.02.2008 року підвищено на 45 відсотків посадові оклади працівникам органів прокуратури.
Відповідно до ст.ст. 44, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що територіальні управління пенсійного фонду України здійснюють перерахунок пенсії у випадках, передбачених законом.
Таким чином, з 01.02.2008 року у позивача виникло право на перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 34 від 06.02.2008 року про підвищення на 45 відсотків посадових окладів працівникам органів прокуратури.
Проте, пунктом 38 Закону України від 28.12.2007 року «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» доповнено вказану статтю Закону України «Про прокуратуру» нормою, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати десяти тисяч гривень на місяць.
Зазначена норма Закону діяла до ухвалення Конституційним Судом України 22 травня 2008 року рішення № 10-рп у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень ст. 65 розділу І, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу II, пункту З розділу III Закону «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 67 розділу І, пунктів 1 - 4, 6 - 22, 24 - 100 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України), відповідно до пункту 2 якого визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення статті 67 розділу І, пунктів 2 - 4, 6 -8, 10 - 18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20 - 22, 24 - 34, підпунктів 1 - 6, 8 - 12 пункту 35, пунктів 36 - 100 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» та пункту 3 розділу III «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва надало відповідь за № 867/12/Д-908 від 10.04.2009 року з посиланням на п. 10 Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», згідно з якою максимальний розмір призначеної (перерахованої) відповідно до Закону України «Про прокуратуру» пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати десяти тисяч гривень на місяць (а.с. 20-21).
Згідно ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, в даному випадку, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягає стаття 50-1 Закону України «Про прокуратуру», а не Постанова Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
Крім того, згідно рішення Конституційного Суду України від 8 вересня 2009 року у справі за конституційним поданням 59 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), пункт 10 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 28 травня 2008 року № 530.
Враховуючи викладене суд дійшов висновку, що відмовляючи у перерахуванні пенсії без обмеження її розміру та посилаючись при цьому на Постанову Кабінету міністрів № 530, Управління Пенсійного фонду України у Голосіївському районі м. Києва фактично порушило права позивача, дії відповідача суперечать нормам ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», відмова у перерахунку пенсій є необґрунтованою, а отже позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
На підставі ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2008 року № 34 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», керуючись ст.ст. 2, 7, 17, 94, 158, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у зв'язку із підвищенням заробітної плати протиправними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» провести з 21 липня 2008 року перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати працівників органів прокуратури та переказати пенсію на особистий рахунок ОСОБА_1.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя