№ 2-а-4116/2009
08 грудня 2009 року Іллічівський районний суд м. Маріуполя Донецької області під головуванням судді Кашицької С.А., при секретарі Крайнюк І.С. , розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради, про визнання незаконною відмови у перерахуванні та виплати допомоги, стягнення недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня по жовтень 2009 року в розмірі 1996 гривень, та забов'язання в майбутньому виплачувати допомогу по догляду за дитиною до 3- х років в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей до 6-років,
У жовтні 2009 року позивачка звернулася з позовною заявою до Управління праці і соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради (далі УПСЗН Іллічівського району), у якій просила визнати відмову відповідача у перерахуванні та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку , незаконною та стягнути суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня по вересень 2009 року у розмірі 1708 грн., зобов'язати відповідача у майбутньому призначати та виплачувати їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі не меншому ніж прожитковий мінімум передбачений для дітей до шести років.
В судовому засіданні позивачка змінила позовні вимоги та просила визнати відмову відповідача у перерахуванні та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, незаконною та стягнути суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня по жовтень 2009 року у розмірі 1996 грн., зобов'язати відповідача у майбутньому призначати та виплачувати їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі не меншому ніж прожитковий мінімум передбачений для дітей до шести років. В обґрунтування своїх вимог позивачка пояснила, що знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до трьох років, яку народила ІНФОРМАЦІЯ_1, є незастрахованною особою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування і має право відповідно до ст.43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" на отримання щомісячно допомоги з 03.07.2009 року по жовтень включно 2009 р. у розмірі прожиткового мінімуму встановленого для дитини віком до шести років, а відповідачем - УПСЗН Іллічівського району їй було недоплачено за даний період - 1996 грн. У зв'язку з чим, просила стягнути з відповідача зазначену суму. Просила також визнати незаконною відмову відповідача у сплаті належних їй сум державної допомоги та просила зобов'язати відповідача у майбутньому проводити нарахування належних їй до сплати сум з розрахунку прожиткового мінімуму для дитини до шести років.
Представник відповідача - Попова О.Є., діюча на підставі доручення, позовні вимоги ОСОБА_1 не визнала у повному обсязі та пояснила у судовому засіданні , що у 2009 році зазначена допомога позивачці була призначена та сплачувалася УПСЗН на підставі Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" ст.46 Закону України "Про державний бюджет України на 2009 рік”, постановою Кабінету міністрів України “Про порядок призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми” від 27.12.2001 року №1751 у розмірі рівному різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім"ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку встановлюється у розмірі : з 01.01.2009 р. - 75%, з 01.01.2010 р. - 100% прожиткового мінімуму, що встановлено для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї з розрахунку на одну особу за шість попередніх місяців. Так позивачці ОСОБА_1 протягом 2009 року сплачувається допомога у розмірі 130 грн. щомісяця. Вважає, що підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про перерахунок допомоги у 2009 році немає , відповідно до ч.1 ст.4 Закону україни “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми виконується за рахунок коштів Державного бюджету у вигляді субвенцій в місцеві бюджети. Таким чином, розміри вказаної допомоги встановлюються Законом про державний бюджет на відповідний рік. Крім того, ч.2 ст.95 Конституції України передбачено, що виключно Законом про Державний бюджет України встановлюються будь-які витрати держави на потреби суспільства, розмір та цільове призначення цих витрат. Відповідно до ст.22 Бюджетного кодексу України, УПСЗН є головним розпорядником бюджетних коштів, тобто УПСЗН не має права проводити виплати більше, ніж передбачено Законом про Державний бюджет на відповідний рік. Просила у позові ОСОБА_1 відмовити у повному обсязі.
Суд, вислухавши позивачку, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню за наступними підставами.
Позивачка ОСОБА_1 відповідно до свідоцтва про народження являється матір'ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Позивачка у зв'язку з народженням дитини перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, знаходиться на обліку в УПСЗН Іллічівського району м. Маріуполя, що підтверджується довідкою відповідача від 07.10.2009 року, є незастрахованою особою у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Позивачу була сплачена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку: в липні-жовтні 2009 року позивачці щомісячно виплачувалося по 130 грн.
Як встановлено судом, вказану допомогу позивачці у 2009 році виплачує УПСЗН Іллічівського району.
Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" № 2812-ХП від 21.11.1992 року відповідно до Конституції України встановлений гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення. Частиною 1 статі 1 вказаного закону встановлено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до ст.46 Закону України “Про державний бюджет України на 2009 рік”, допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” та Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 р. - 50 відсотками, з 1 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 1 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень.
Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" № 2812- ХІІ від 21.11.1992 р. є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначенням та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.
Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 вказаного Закону України № 2812-ХП від 21.11.1992 р., при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.
Так, у судовому засіданні встановлено, що у 2009 році зазначена допомога позивачці була призначена та сплачувається УПСЗН на підставі Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" ст.46 Закону України "Про державний бюджет України на 2009 рік”, постановою Кабінету міністрів України “Про порядок призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми” від 27.12.2001 року №1751 у розмірі рівному різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн., допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку надається у розмірі, який дорівнює з 01.01.2009 р. - 75 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Так, позивачці ОСОБА_1 протягом 2009 року сплачується допомога у розмірі 130 грн. щомісяця, на підставі зазначених нормативних актів.
На підставі чого, суд вважає, що підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про стягнення з УПСЗН недоотриманих сум допомоги за період з липня по жовтень 2009 року немає , оскільки відповідно до ч.1 ст.4 Закону україни “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми виконується за рахунок коштів Державного бюджету у вигляді субвенцій в місцеві бюджети. Таким чином, розміри вказаної допомоги встановлюються Законом про державний бюджет на відповідний рік. Вказані вище нормативні акти підлягають застосуванню у правовідносинах сторін.
Згідно з ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією України чи законами України встановлено інший порядок судового провадження. Тобто діючим законодавством передбачено захист вже порушених прав чи свобод громадянина. За таких обставин позов ОСОБА_1 в частині зобов'язання відповідача в подальшому проводити щомісячні виплати по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі не менш прожиткового мінімуму, передбаченого для дитини до 6 років - задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.11, 17, 18, 19, 159, 160, 163, 167 КАС України, суд,
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради, про визнання незаконною відмови у перерахуванні та виплати допомоги, стягнення недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня по жовтень 2009 року в розмірі 1996 гривень, та забов'язання в майбутньому виплачувати допомогу по догляду за дитиною до 3- х років в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей до 6-років - відмовити.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Донецького апеляційного адміністративного суду через Іллічівський районний суд м.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складання в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: