Постанова від 07.12.2009 по справі 2-а-684/09

Справа№2-а-684/09р.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ .

07 грудня 2009 р .

Великоновосілківський районний суд Донецької області в складі:

головуючого- судді Єфименко В.І.,

при секретарі Тахтаровой Н.П..,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Велика Новосілка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України( далі УПФУ) у Великоновосілківському районі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з 01.06.2009 року,,-

встановив:

13.08.2009 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Великоновосілківського районного суду Донецької області з позовом до УПФУ у Великоновосілківському районі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату додаткової пенсії відповідно до вимог ст. ст. 50,54, 67 Закону України « Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чернобильської катастрофи”з 01.06.2009 року.

Позивач посилається на неправомірну відмову відповідача у перерахунку державної пенсії у розмірі 10 мінімальних пенсій та додаткової пенсії за шкоду,заподіяну здоров*ю у розмірі 100% мінімальної пенсії за віком відповідно до статті 50 та частини 4 статті 54 Закону України « Про статус і захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як особі, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи,віднесеної до першої категорії та інваліда 1 групи з 22.05.2009 року.

Позивач надав суду писмьмову заяву,в якій, підтримуючи свої вимоги,просить справу розглянути за його відсутності..

Відповідач надав суду письмове запереченя ,в якому позовні вимоги не визнав в повному обсязі,зазначивши,

що при нарахуванні та виплаті пенсії позивачу повині застосовуватися положення, встановлені постановою Кабінету Міністрів України № 654 від 16.07.2008 року «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян». Оскільки позивач отримує пенсію на підставі ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», то відповідно до положень ч. 5 ст. 53 цього Закону порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, визначається Кабінетом Міністрів України та прохає про розгляд справи за відсутності його представника.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач ОСОБА_1,віднесений до 1-ої категорії ,як особа,яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1, має право на пільги, встановлені Законом України « Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-Х11 від 28.02.1991 р.,у тому числі і на отримання державної пенсії,як інвалід 1 групи,яка йому була встановлена з 22.05.2009 року у розмірі 10 мінімальних пенсій за віком і додаткової у розмірі 100% мінімальної пенсії за віком..

Зазначений Закон в редакії Закону України №2001-ХІІ від 19.12.1991 р. зі змінами та доповненнями станом на ча існування спірних правовідносин,визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи,на охорону їх життя і здоров*я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоктивно забруднених територій,умов проживання і трудової діяльності на них,соціального захисту потерпілого населення.

Статтею 49 цього Закону передбачено,що пенсії особам,віднесеним до 1 категорії встановлюються у виг-

ляді а)державної пенсії; б)додаткової пенсії за шкоду,заподіяну здоров*ю,яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Статтею 50 цього Закону(в редакції,яка була чинною до 31.12.2007 року) визначено,що особам,віднесеним до 1 категоріїї,інвалідам 1 групи призначається додаткова пенсія за шкоду,заподіяну здоров*ю в розмірі 100 процентів мінімальної пенсії за віком.

Статтею 54 цього Закону(в редакції,яка була чинною до 31.12.2007 р.) передбачено,що розміри пенсій для інвалідів,щодо яких встановлено зв*язок з Чорнобильською каьастрофою,не можуть бути нижчими по 1 групі інвалідності-10 мінімальних пенсій за віком.

2

Рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 у справі № 1-28/2008 щодо

предмету та змісту Закону про Державний бюджет України на 2008 рік були визнані такими,що не відпо-

відають Конституції України (є неконституційними, положення п.28 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» У вказаному рішенні Конституційного Суду було зазначено,що положення Закону України « про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчіх актів України» визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішенння,тобто з 22.05.2008 року.

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв*язку з правовідносинами,які виникли внаслідок дії положень Закону України « Про Державний бюджет України на 2008 рік та про вненсення змін до деяких законодав-

чихактів України»,визнаних неконституційними.

Таким чином,з 22.05.2008 року була відновлена дія норм статтей 50,54 України « Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за якими особам постраждалим від аварії на Чорнобильській ЧАЕС та віднесеним до 1 категорії,інвалідам 1 групи,до яких відноситься позивач,повинна була призначатися та виплачуватися відповідачем щомісячно з 22.05.2008 року пенсія у складі державної пенсії у розмірі 10 мінімальних пенсій за віком та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров*ю,у розмірі 100% мінімальної пенсії за віком.

Відповідач в своєму запереченні на позов зазначає ,що виплата пенсії позивачу відбувається на підставі вищезазначеного Закону у розмірах встановлених постановами КМУ ,які є обов*язковими для виконання державними пенсійними органами ,а саме Постановою №1 від 03.01.2002 року « Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальни виплат окремим категоріям пенсіонерів,фінансування яких здійснюється за рахунок коштів бюджету» та « № 654 від 16.07.2008 року « Про підвищенння рівня пенсійного забезпечення громадян».

Стосовно цих тверджень відповідача,суд зазначає,що за ст.62 вищезазначеного Закону роз*яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку,визначеному КМУ,рішення якого є обов*язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконав-

чої влади України,місцевими органами державної виконавчої влади,всіма суб*єктами господарювання,незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності, Тобто ,в цій статті функції щодо встановлення розміру пенсії,як державної,так і додаткової,Кабінету Міністрів України не делеговані,а лише зазначено про те,що КМУ може затвердити порядок застосування передбачених законом пільг.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами,суд дійшов висновку що позивачу повинна сплачуватися відповідачем державна та додтаткова пенсії у відповідності до статтей

50, ,54 Закону з вирахуванням мінімальної пенсії за віком,виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб,які втратили працездатність,встановленого законами про Державний бюджет України на відповідний рік.

Частиною 1 статті 28 Закону України « Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» від

09 .07.2003 року № 1058 ( в редакції на день звернення позивача за перехунком)передбачено,що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25,а у жінок-20 років страхового стажу встновлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб,які втратили працездатність,визначеного законом.

Відповідач наполягає на тому,що за частиною 3 статті 28 Закону України « Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком,встановлений абзацом першим частини першої цієї статті,застосовується виключно для визначення розмірів пенсій,призначених згідно з цим Законом.

Суд з цього приводу зазначає,що стаття 28 Закону України « Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» була доповнена частиною третьою згідно з Законом України від 25.03.2005 року№ 2505-ІУ,який набрав чинності з 13.03.2005 року,в той час як до частини третьої ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зміни,за якими -обчислення і призначення пенсій по інвалідності проводяться на загальних підставах відповідно до Закону України « Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування»,були внесені згідно з Законом України від 17.11.2005 р.№ 3108-ІУ,що набрав чинності з 13.12.2005 року,тобто в даному випадку застосовується принцип дії законів у часі,за яким до спірних правовідносин повинні застосовуватися норми закону,що набрав чинності пізніше.Крім того, частиною 1 чстатті 2 Закону України « Про прожитковий мінімум» від 15.07.1999 року передбачено,що прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної пенсії за віком.Також, слід врахувати,що чинним законодавством не встановлено іншого ніж передбаченого частиною 1 статті 28 Закону України» Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» порядку вирахування мінімального розміру пенсії за віком.

Відповідно до частини 3 статті 42 Закону України « Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 року № 1058-ІУ у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб ,які втратили працездатність,визначеного законом,підвищується розмір пенсії,визначений відповідно до ст.28

цього Закону.Перерахунок пенсії провадиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

3

Крім того,суд враховує,що на теперішній час діє Порядок обчислення пенсій по інвалідності,що настала внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсій у зв*язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи,затверджений постановою КМУ від 30.05.1997 року№ 523 зі змінами і доповненнями ,за яким пенсії по інвалідності,що настала внаслідок каліцтва чи захворювання завдяки Чорнобильської катастрофи нараховуються відповідно до статтей 54 і 57 Закону України « Про статус і соціальний захист…» та у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів,щодо яких встановлено зв*язок з Чорнобильською катастрофою,не можуть бути нижчими по 1 групі інввалідності-10 мінімальних пенсій за віком.

Стаття 67 Закону згідно пункту 17 розділу І Закону України « Про внесення змін до Закону України « Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 5 жовтня 2006 року № 231-У, який набрав чинності 31.10.2006 року,була доповнена частиною 3 наступного змісту: у разі збільшення прожиткового мінімуму для осіб ,які втратили працездатність,визначеного законом,підвищується орозмір пенсії,визначений відповідно до статті 54 цього Закону,а також розмір додаткової пенсії за шкоду,заподіяну здоров*ю,особам,віднесеним до категорії 1,2,3,4, розмір щомісячної компенсації сім*ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи ,перерахунок пенсій здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімум.

Додаткового звернення особи за перерахунком пенсії вищезазначена стаття не передбачає.

Дана редакція є чинною в період з 1 листопада 2006 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року.

З врахуванням вищенаведеного ,суд дійшов висновку,що відповідачем неправомірно відмовлено позивачу в перерахунку пенсії за період з 01.06.2009 року,та наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов*язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 10 мінімальних пенсій за віком,додаткової пенсії за шкоду,заподіяну здоров*ю,виходячи з розміру 100% мінімальної пенсії за віком з 01.06.2009 року.

Керуючись ст.ст.2,11,17,18,158-163 КАС України,-

постановив:

позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати неправомірною бездіяльність управління Пенсійного фонду України у Великоновосілківському районі Донецької області відносно відмови ОСОБА_1 в перерахунку державної пенсії з розрахунку 10 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду,заподіяну здоров*ю з розрахунку 100% мінімальної пенсії за віком відповідно до статтей 50,54,67 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.06.2009 року.

Зобов*язати УПФУ у Великоновосілківському районі Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок державної пенсії з розрахунку 10 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду,заподіяну здоров*ю з розрахунку 100% мінімальної пенсії за віком відповідно до статтей 50,54,67 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01 червня 2009 року.

Постанова може бути оскаржена до Донецького адміністративного апеляційного суду через Великоново-

сілківський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її прийняття заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч.5 ст.186 КАС Українитобто без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження,якщо скарга подається в строк,встановлений для подання заяви про апеляційне оскардження.

Суддя В.І.Єфименко