Справа № 283/2322/17
Провадження № 2-а/283/125/2017
12 грудня 2017 року м. Малин
Малинський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого - судді Міхненка С.Д.
секретаря - Ільніцької С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Малина адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростенського об"єднаного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -
Позивач в обґрунтування заявлених позовних вимог зазначив, що 13 листопада 2017 року звернувся до Коростенського об"єднаного УПФУ в Житомирській області із заявою про призначення йому пенсії із зниженням пенсійного віку на 5 років на підставі ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як особі, яка постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986-1992 роках та є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи.
21 листопада 2017 року відповідач листом № 6807/03.2 відмовив ОСОБА_1 в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку з тієї підстави, що посвідчення потерпілого 4 категорії НОМЕР_1 від 26 жовтня 1993 року видано Малинською райдержадміністрацією, а не обласною державною адміністрацією.
Просить визнати відмову Коростенського об"єднаного УПФУ в Житомирській області у призначенні йому пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 5 років протиправною та зобов'язати відповідача призначити йому пенсію за віком на умовах, визначених нормою статті 55 зазначеного Закону, із зниженням пенсійного віку на п"ять років, починаючи з 01 грудня 2017 року.
В судове засідання не з'явився, подав клопотання про розгляд справи у його відсутність, підтримав позовні вимоги з підстав, викладених в заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений судом належним чином.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку про ґрунтовність заявлених вимог з наступного:
Встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 з 26.04.1986 року по даний час проживає в АДРЕСА_1. (а.с. 11).
Даний населений пункт, згідно Переліку населених пунктів, віднесений до зони посиленого радіоекологічного контролю забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України №106 від 23.07.1991 року.
Крім того, позивач 26 жовтня 1993 року отримав посвідчення громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю НОМЕР_2 (категорія 4). ( а.с. 10).
Відповідно до ст. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" , іншими актами законодавства.
Сторонами належність позивача до особи постраждалої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії не оспорювалось, а тому посвідчення є чинним і вказує на те, що позивач згідно ч.4 ст.14 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51, станом на 01.01.1993 прожив або відпрацював у зоні посиленого радіоекологічного контролю не менше чотирьох років.
Відповідно до абзацу 1 статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.
Згідно пункту 2 ч. 3 статті 55 зазначеного Закону особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років, мають право на зниження пенсійного віку на З роки та додатково на 1 рік за 2 роки проживання або роботи, але не більше 6 років.
Особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, мають право на зниження пенсійного віку на 2 роки та додатково на 1 рік за 3 роки проживання або роботи, але не більше 5 років.
При цьому, початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначеній зоні з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.
Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Крім того, суд вважає недоречним перекладання відповідальності на особу позивача недоліків Держави при видачі посвідчення іншим її органом, ніж це передбачалось Постановою КМУ.
Таким чином, пенсія за віком має бути призначена ОСОБА_1 з дня виникнення права на пенсію, тобто з 01 грудня 2017 року.
На користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають стягненню судові витрати в розмірі 640 грн.
Керуючись ст.ст.9,11,71,94,160-163,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України,суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Коростенського об"єднаного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на умовах, визначених нормою ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зниженням пенсійного віку на п'ять років, як особі, яка постійно проживала у зоні посиленого радіологічного контролю і станом на 1 січня 1993 року прожила у цій зоні не менше чотирьох років.
Зобов'язати Коростенського об"єднаного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на умовах, визначених нормою статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із зниженням пенсійного віку на п'ять років, починаючи з 01 грудня 2017 року, як особі, яка постійно проживала у зоні посиленого радіологічного контролю і станом на 1 січня 1993 року прожила у цій зоні не менше чотирьох років.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Житомирської області понесені судові витрати в сумі 640 гривень.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Малинський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: С. Д. Міхненко