Постанова від 12.12.2017 по справі 281/768/17

Лугинський районний суд Житомирської області

Справа № 281/768/17

Провадження по справі № 2-а/281/235/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2017 року смт Лугини

Лугинський районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Данчука В. В.,

за участі секретаря Стужук Н. М.,

позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Лугинського районного суду Житомирської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання бездіяльності протиправною та стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги як учаснику бойових дій,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з указаним позовом, посилаючись на те, що він є учасником бойових дій і відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік», має право на одноразову грошову допомогу, яка виплачується щорічно до 5 травня в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. Оскільки з 01.05.2017 року розмір мінімальної пенсії за віком в Україні становить 1312,00 грн., тому у 2017 році разову грошову допомогу відповідач повинен був виплатити в розмірі 6560,00 грн., а не 1200,00 грн., як йому було виплачено, недоплата становить 5360,00 грн., а тому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача - Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо не виплати частини одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2017 рік у розмірі 5360,00 грн. та зобов'язати відповідача здійснити виплату невиплаченої частини одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2017 рік.

Позивач та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили їх задоволити, надали пояснення аналогічні до викладених у позовній заяві.

Від Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат надійшло заперечення в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовної заяви в повному обсязі. Зазначає, що ОСОБА_1 виплачено разову грошову допомогу до 5 травня в сумі 1200,00 грн. як учаснику бойових дій у розмірі встановленому постановою КМУ від 05.04.2017 року № 223 «Деякі питання виплати у 2017 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань». У 2017 році Кабінет Міністрів України мав повноваження установлювати порядок та розміри виплат, передбачених ст.ст. 12, 13, 14, 15, 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат мав усі законні підстави проводити нарахування та виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах встановлених зазначеною постановою Кабінету Міністрів України.

Заслухавши пояснення позивача та його представника, дослідивши та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що позивач є ветераном війни - учасником бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій (а.с. 5).

У 2017 році разову грошову допомогу до 5 травня позивачу було виплачено в розмірі 1200,00 грн., що відповідачем не оспорюється (а.с. 7).

Згідно із діючою редакцією ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», з врахуванням Рішення Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року, щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

01.01.2015 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014 року № 79-VІІІ "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин", пунктом 26 якого встановлено, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.2017 року № 223 «Деякі питання виплати у 2017 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» визначено, що у 2017 році виплата разової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та Законом України «Про жертви нацистських переслідувань" проводиться до 5 травня учасникам бойових дій в розмірі 1200,00 грн.

Рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 року №3-рп/2012 у справі за конституційним поданням правління Пенсійного фонду України, роз'яснено, що Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України, суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності, який передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону України про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Конституційний Суд України в рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 наголосив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.

Згідно пункту 26 розділу VI «Прикінцеві і перехідні положення» Бюджетного кодексу України (в редакції Закону України від 28 грудня 2014 року № 79-VIII) встановлено, що норми і положення, серед іншого, статей 12, 13, 14, 15, 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Дані зміни є чинними, крім того Конституційний Суд не висловлювався з приводу їх неконституційності.

За змістом частини третьої статі 150 Конституції України, рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на всій території України.

Таким чином, виплачуючи позивачу в 2017 році допомогу до 5 травня в розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.2017 року № 223 «Деякі питання виплати у 2017 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», відповідач діяв у межах повноважень та у відповідності до законів та Конституції України.

Аналогічна правова позиція висловлена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 23 грудня 2016 року по справі № 577/4053/16-а та ухвалі Верховного Суду України від 5 липня 2017 року по справі № 750/10215/16-а.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Так, Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях дотримується думки, що у справах щодо здійснення державою соціальних виплат такі виплати можуть бути зменшені в залежності від наявних фінансових ресурсів держави (справа «Іван Миколайович СЕРЕБРЯНСЬКИЙ проти України» та «Валентина Ніканорівна ВЕЛИКОДА проти України»).

Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір», а тому понесені судові витрати компенсуються за рахунок Державного бюджету України відповідно до положень частини п'ятої статті 94 КАС України.

Керуючись статтями 19, 46, 95, 150 Конституції України; Постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.2017 № 223 «Деякі питання виплати у 2017 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань»; статтями 12, 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; пунктом 26 розділу VI «Прикінцеві і перехідні положення» Бюджетного кодексу України (в редакції Закону України від 28 грудня 2014 року № 79-VIII); статтями 2, 6, 10, 11, 12, 14, 17, 70, 71, 94, 159-163, 167, 186, 254, 256 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання бездіяльності протиправною та стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги як учаснику бойових дій - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Лугинський районний суд Житомирської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Суддя: В. В. Данчук