Постанова від 04.12.2017 по справі 522/8169/17

Справа № 522/8169/17

Провадження № 2-а/522/1499/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2017 року Приморський районний суд м. Одеси

у складі: головуючого судді Бойчука А.Ю.

при секретарі Іскрич В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за участю третьої особи ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання винити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

У травні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Приморського районного суду м. Одеси з позовною заявою до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, згідно якої просив:

-визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити в проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії в розмірі 80 % грошового забезпечення, починаючи з 24 квітня 2016 року з урахуванням сум проведених виплат таких складових грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та зазначених у довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області від 21 квітня 2017 року № 02/86/13, а саме: 1) матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, 2) матеріальної допомоги на оздоровлення. 3) одноразових премій та здійснити доплату з урахуванням виплачених сум з 24 квітня 2016 року.

При цьому посилаючись на те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області як одержувач з 03 грудня 2015 року пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у розмірі 80 процентів грошового забезпечення.

Розмір пенсії розраховано на підставі довідок Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області для обчислення пенсії, у тому числі довідки про додаткові види грошового забезпечення від 11 грудня 2015 року № 02/352/15.

Однак, у зазначену довідку не було включено такі додаткові види грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, які дають право на підвищення моєї пенсії: матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, одноразові премії, що призвело до зменшення розміру пенсії.

24 квітня 2017 року я звернувся до ГУПФ в Одеській області із заявою № 488/ К-11 про перерахунок пенсії із врахуванням одержаних за період з 01 грудня 2013 року по 30 листопада 2015 року (за останні 24 календарні місяці перед звільненням) додаткових видів грошового забезпечення та до заяви додав додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, а саме: уточнюючу додаткову довідку ГУ ДСНС в Одеській області від 21 квітня 2017 року № 02/86/13 про розмір та період виплати спірних додаткових видів грошового забезпечення, які не було включено в первинну довідку для обчислення пенсії при її призначенні від 11 грудня 2015 року № 02/352/15.

Проте, ГУІІФ в Одеській області відмовило позивачу в перерахунку пенсії та повідомило про це листом від 03 травня 2017 року № 488/ К-11. Відмова мотивована посиланням на те, що врахування в розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії вказаних виплат не передбачено ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Позивач вважає таке рішення відповідача протиправним та таким, що суперечить нормам чинного законодавства та грубо порушує конституційне право позивача на соціальне забезпечення.

01.06.2017 року на адресу суду надійшли письмові заперечення ГУПФУ в Одеській області, згідно яких відповідач позов не визнає та просить у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити, посилаючись на те, що вимоги, викладені у позовній заяві, є необґрунтованими та такими, що не відповідають нормам чинного законодавства. Рішенням КСУ від 13.05.2015 року №4-рп/2015 встановлено вичерпність переліку, встановленого ч.3 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», щодо нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення; відповідач має право діяти лише в рамках законів України і до його компетенції не належить визначення окремих складових для обчислення пенсії; нецільове використання грошових коштів, що не передбачено державним бюджетом, відповідачеві забороняється, у зв'язку з чим просив відмовити у задоволенні позову.

Позивач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду адміністративної справи сповіщався належним чином.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав суду клопотання, згідно якого просив розглядати адміністративну справу за його відсутності, позовні вимоги не визнав та просив суд у їх задоволенні відмовити в повному обсязі.

Представник Одеського обласного військового комісаріату в судове засідання не з'явився, надав суду заяву, згідно якої просив розглядати адміністративну справу за його відсутності.

Судом встановлені фактичні обставини та відповідні до них правовідносини.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Судом встановлено, що позивач проходив службу в Головному управлінні ДСНС України в Одеській області на посаді першого заступника начальника Головного управління ДСНС України в Одеській області та був звільнений у запас 02.12.2015 року за ст. 176-3. З 03 грудня 2015 року перебуває на обліку в ГУПФУ в Одеській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у розмірі 80 процентів грошового забезпечення.

Розмір пенсії позивачу розраховано на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області для обчислення пенсії, у тому числі довідки про додаткові види грошового забезпечення від 11 грудня 2015 року № 02/352/15.

Відповідно до матеріалів справи, 24 квітня 2017 року позивач звернувся до ГУПФ в Одеській області із заявою № 488/ К-11 про перерахунок пенсії із врахуванням одержаних за період з 01 грудня 2013 року по 30 листопада 2015 року (за останні 24 календарні місяці перед звільненням) таких додаткових видів грошового забезпечення, з яких утримано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а саме: 1) матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, 2) матеріальної допомоги на оздоровлення. 3) одноразових премій.

У відповідності до ч.2 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до заяви додав додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, а саме додаткову довідку ГУ ДСНС в Одеській області від 21 квітня 2017 року № 02/86/13 про розмір та період виплати спірних додаткових видів грошового забезпечення, які не було включено в первинну довідку для обчислення пенсії при її призначенні від 11 грудня 2015 року № 02/352/15.

Листом від 03 травня 2017 року № 488/ К-11 ГУІІФ в Одеській області відмовило позивачу в перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що врахування в розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії вказаних виплат не передбачено ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Законом, який регулює правовідносини з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій, які зазначені позивачем у адміністративному позові, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року. Цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, які мають право на пенсію за цим Законом. Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Також у частині 1 статті 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-ХІІ зазначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону №2262-ХІІ.

Згідно ч.3 ст.43 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» (далі - постанова КМУ № 393) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Основні засади державної політики в сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20.12.1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Згідно ч. 1 ст. 9 Закону № 2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною 2 цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі - постанова КМУ № 1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).

Законом № 2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення (частина 1 статті 10-1 цього Закону).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою КМУ № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 року № 260 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 року за № 638/15329; далі - Інструкція). Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови КМУ № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).

Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови КМУ № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).

Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, одноразова грошова допомога при звільненні, щомісячна додаткова грошова винагорода та премії, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Такі висновки суду відповідають і правовій позиції, викладеній у постанові Верховного Суду України від 10.03.2015 року №21-70а15.

Суд відхиляє доводи відповідача з посиланням на відсутність підстав для проведення перерахунку призначеної пенсії, оскільки судом встановлено, що при здійсненні попереднього перерахунку відповідачем не враховано всіх складових грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія.

Суд також враховує правову позицію Конституційного суду України від 13.05.2015 року №4-рп/2015, однак зазначає, що даним рішенням вирішено питання лише щодо перерахунку пенсій у зв'язку із введенням після її призначення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, тоді як в даному випадку позивач звернувся з вимогою врахування при визначенні розміру пенсії видів грошового забезпечення, які він фактично отримував за останні 24 календарні місяці перед звільненням.

Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Згідно з ч. 2 ст. 63 цього Закону, якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів.

Пунктом 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Таким чином Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області протиправно відмовлено позивачу в проведенні на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату від 06.09.2017 р. № 487 перерахунку пенсії з урахуванням отриманих у складі грошового забезпечення сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань тощо у відповідних розмірах, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

На підставі вищевикладеного та керуючись: ст. ст. 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання винити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити в проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії в розмірі 80 % грошового забезпечення, починаючи з 24 квітня 2016 року з урахуванням сум проведених виплат таких складових грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та зазначених у довідці Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області від 21 квітня 2017 року № 02/86/13, а саме: 1) матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, 2) матеріальної допомоги на оздоровлення. 3) одноразових премій та здійснити доплату з урахуванням виплачених сум з 24 квітня 2016 року.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення в частині визнання дій протиправними. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: А.Ю. Бойчук