Постанова від 30.11.2017 по справі 363/3789/17

"30" листопада 2017 р. Справа № 363/3789/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2017 року Вишгородський районний суд Київської області в складі:

головуючого - судді Рудюка О.Д.,

при секретарі Давидової А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Вишгороді справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа: Міністерство оборони України про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа: Міністерство оборони України про зобов'язання вчинити певні дії посилаючись на те, що позивач являється інвалідок ІІІ групи. ОСОБА_1 проходив військову службу, у тому числі приймав участь у бойових діях в Республіці Афганітсан. Згідно довідки до акту огляду МСЕК, причиною інвалідності є захворювання, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії.

Позивач, як військовослужбовець, якому встановлена інвалідність ІІІ групи внаслідок поранення отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби, має право на призначення одноразової грошової допомоги.

29 червня 2017 року позивач звернувся до Військового комісаріату Київської області із заявою про призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням інвалідності ІІІ групи, яке пов'язане з виконання військової служби в Демократичній Республіці Афганістан відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 16 ЗУ «Про соціальний і правових захист військовослужбовців та членів їх сімей» та документами передбаченими Постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 499 та просив відповідача надати висновок, щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги. Відповідач, щодо розгляду заяви позивача листом від 01 вересня 2017 року № 2/5-1255 не надав інформації, про прийняття рішення за результатами розгляду заяви позивача, яке передбачає передачу документів позивача до Міністерства оборони України. Всупереч ч. 6 ст. 16-3 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Наказу Міністертсва оброни України від 12 квітня 2007 року № 168, документи позивача не було розглянуто по суті та не було прийнято рішення про призначення, або про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги позивачу постійною комісією. Позивач проходив військову службу та приймав участь у бойових діях,та у своїй заяві просив прийняти рішення відповідно до Порядку № 499, яка розповсюджується на військовослужбовців звільнених з військової служби. Позивач подав повний пакет документів, передбачений п. 3 Порядку № 499, а відповідач всупереч вимог п. 7 Порядку № 499, не склав висновок про можливість виплати одноразової грошової допомоги та не передав документи позивача до Міністерства оборони України.

На підставі викладеного, позивач просить суд зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 в п'ятнадцятиденний строк подати на розгляд Міністерству оборони України висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги позивачу та заяву з документами позивача подану для призначення одноразової грошової допомоги згідно п. 7 Постанови Кабінету Міністрів від 28 травня 2008року № 499.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просить про їх задоволення.

Представники відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечив та пояснив, що відповідно до матеріалів позову, позивач проходив військову службу на посадах рядового складу з 10 жовтня 1984 року по 30 серпня 1986 року, а отже проходив строкову військову службу. Повторну інвалідність позивачу встановлено внаслідок поранення (контузії) і захворювання, які він, з його слів, переніс під час проходження військової служби у 1986 році на посадах складу, а отже. Під час проходження строкової військової служби. Згідно довідки до акту МСЕК вбачається, що позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності 22 листопада 2016 року, тобто через 30 років з моменту звільнення зі строкової військової служби.

Відповідно о п. 8 ч. 2 ст. 16 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі отримання військовослужбовцем строкової військової служби поранення (контузії, травми або каліцтва) у період проходження ним строкової військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності.

Згідно пп. 4 п. 2 Порядку № 499 одноразова грошова допомога виплачується військовослужбовцям строкової служби у разі поранення (контузії, травми або каліцтва) без встановлення групи інвалідності, заподіяного їм під час проходження військової служби, чи в разі настання інвалідності під час проходження військової служби та особам, звільненим із строкової військової служби, у разі настання інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення з такої служби внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період її проходження, залежно від ступеня втрати працездатності - у розмірі, що визначається у відсотках десятирічного грошового забезпечення.

Позивачу не відомо коли встановлено первинну інвалідність, а вторинний перегляд МСЕК відбувся 22 листопада 2016 року і встановлено інвалідність, а не часткову втрату працездатності, та ще і через 30 років після звільнення, а не під час проходження військової служби, то і права на отримання одноразової грошової допомоги він не має.

Представник Міністерства оборони України у судовому засіданні проти задоволення позову заперечив та зазначив, що Постанова Кабінету міністрів № 499 втратила чинність, тому дана Постанова не підлягає застосуванню до цих правовідносин.

Вислухавши пояснення представника позивача, представників відповідача, представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», який відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

ОСОБА_1 проходив службу в лавах Збройних Сил з 10 жовтня 1984 року по 03 листопада 1986 рік, приймав участь в період бойових дій у складі діючої арміїі на території Демократичної Республіки Афганістан з 09 лютого 1985 року по 30 серпня 1986 рік, на підставі військового квитка НОМЕР_1 від 10 жовтня 1984 року, що підтверджується довідкою ІНФОРМАЦІЯ_3 № 122 від 30 травня 2017 року (а.с. 15).

На підставі звернення військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 , судово-медичним експертом Сторожко В.В., 12 січня 2011 року було складено Акт судово-медичного огляду № 8 огл.-2011 р., де в розділі обставини справи зі слів ОСОБА_1 зазначено, що влітку 1986 року на території Демократичної Республіки Афганістан - поранення отримання внаслідок розриву снаряду, осколком в спину. За медичною допомогою не звертався. Згідно висновку експерта вищеописані тілесні поранення могли виникнути від дії гострих предметів, що могло мати місце в термін, зазначених засвідчуваних і в напрямку (а.с. 14).

Як вбачається з витягу із протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв від 17 січня 2011 № 52, множинні вогнепальні осколкові поранення поперекової ділянці (контузія головного мозку - 1986 року), рядового у відставці ОСОБА_1 1965 року народження, що підтверджено актом судово-медичного дослідження № 8 від 12 січня 2011 року, виданий Київським обласним бюро СМЕ, наслідком яких стали шкіряні рубці по задньої па хвильної лінії в проекції верхньої третині лопатки ( 7 рубців) розмірами 0,4Х0,2 см та 2,8Х1,5 см, що в подальшому призвело до розвитку «ЦВХ.ЦАС.ДЕП ІІІ. Стійких залишкових явищ перенесеного ГПМК (2009 р.) у вигляді правобічної пірамідної недостатності, вестибуло-атактичного, цефалічного, антено-невротичного синдромів. ХПМК ІІ. Вторинної (вертеброгенної) торкалгії праворуч (Th V- Th S V) Артеріальної гіпертензії ІІ ст.», що підтверджується військово-медичними та військово-обліковими документами, - поранення (контузія) та захворювання, так, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.(а.с.13 ).

Згідно довідки МСЕК серія АВ№ 0514529 від 22 листопада 2016 року ОСОБА_1 повторно встановлена IIІ група інвалідності з 01 листопада 2016 року, у зв'язку із отриманням поранення та захворювання, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії (а.с. 12).

23 листопада 2016 року ОСОБА_1 отримав посвідчення інваліда війни ІІІ групи серії НОМЕР_2 (а.с. 10).

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_3 виданого Коломийським міським військовим комісаріатом Івано-Франківської області від 18 червня 1996 року, ОСОБА_1 являється ветераном війни-учасником бойових дій.

29 червня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Київського обласного військового комісаріату із заявою про виплату одноразової грошової допомоги в зв'язку з встановленням інвалідності пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні у країнах де велися бойові дії, до якої були додані документи згідно переліку наведеного в заяві.

21 серпня 2017 року представником позивача ОСОБА_2 , Київському обласному військовому комісаріату надіслано адвокатський запит, у якому він просить надати йому в письмовому вигляді інформацію про стан розгляду заяви про виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 від 29 червня 2017 року.

01 вересня 2017 року ІНФОРМАЦІЯ_2 на адвокатський запит надав відповідь № 2/5/1255, в якій зазначає, що перелік документів на одержання одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності визначено Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, чи для проходження служби у військовому перезві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 та наказом МОУ № 530 від 14 серпня 2014 року про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб звільнених з військової служби, та членів їх сімей. У відповідності до п. 2 Телеграми державного секретаря Міністерства оборони України від 31 січня 2017 року за № НР 248/3/307 вимагається подання до Департаменту фінансів МОУ висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги тільки за наявності всіх документів.

Згідно листа № 16-6-16/625-16/10515 Міністерства охорони здоров'я України від 27 квітня 2016 року, пп. 4 ч. 2 ст. 16 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії. Травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби, або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності осіб після їх звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 затверджено Порядок призначення і виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

Пунком 3 Порядку визначено, що днем виконання права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності є дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.

Враховуючи наведене, днем встановлення інвалідності, у розумінні пп. 4 ч. 2 ст. 16 Закону та п. 3 Порядку, вважається дата проходження громадянином первинного огляду МСЕК. Дата підвищення групи інвалідності не може вважатися днем встановлення інвалідності.

Відповідно до частини першої статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.91р. № 2011-XII (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин; надалі Закон № 2011-XII) одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті (підпункт 4 частини другої статті 16 Закону № 2011-XII).

Відповідно до п. б ч.1 ст. 16-2 Закону № 2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується в розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності IІ групи.

Згідно з частиною шостою статті 16-3 Закону № 2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами. Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою КМУ № 499 від 20.05.2008 року затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок).

Пунктом 4 Порядку передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується: військовослужбовцям строкової служби у разі поранення (контузії, травми або каліцтва) без встановлення групи інвалідності, заподіяного їм під час проходження військової служби, чи в разі настання інвалідності під час проходження військової служби та особам, звільненим із строкової військової служби, у разі настання інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення з такої служби внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період її проходження, залежно від ступеня втрати працездатності - у розмірі, що визначається у відсотках десятирічного грошового забезпечення.

Згідно пункту 7 Порядку Керівник уповноваженого органу подає в 15-денний строк з дня реєстрації документів головному розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 3 і 4 цього Порядку.

Головний розпорядник коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів на їх підставі рішення про призначення одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або в разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Згідно довідки МСЕК серії АВ № 0514529 від 22 листопада 2016 року ОСОБА_1 встановлено ІІІ групу інвалідності з 01 листопада 2016 року (а.с. 12).

З метою виконання положень ст.16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей"наказом Міністра оборони України "Про організацію роботи та призначення комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби" від 12.04.2007 № 168 (далі - Наказ) створена у Міністерстві оборони України постійно діюча комісія з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби. До складу даної комісії (голова) входить заступник Міністра оборони України.

В силу положень наказу Міністра оборони України від 12.04.2007 року № 168 відповідну пропозицію для вирішення питання позивача (позитивну чи негативну) повинна надати постійно діюча комісія з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби. За наслідком розгляду такої пропозиції комісії Міністр оборони України приймає відповідне рішення.

Відповідно до вищенаведеного, пропозиції даної комісії у формі протоколу засідання, затвердженого Міністром оборони України і є рішенням розпорядника коштів.

Пунктом 13 Порядку передбачено, що керівнику повноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Крім того, згідно з п. 2 ч. ІІ наказу Міністерства оборони України від 16.10.2016р. № 564 «Про затвердження положень про Комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги та компенсації», комісія зобов'язана приймати рішення про повернення документів до військової частини та військових комісаріатів на доопрацювання у разі неналежного оформлення, подання не за належністю або якщо вони подані не в повному обсязі.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що отримавши заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , розглянувши дану заяву, зобов'язаний був підготувати висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги та передати його до Міністерства оборони України разом із заявою та доданими документами. Проте, ці вимоги відповідачем не були виконані.

В силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення вимог ОСОБА_1 про зобов'язання Київського обласного військового комісаріату подати на розгляд Міністерству оброни України висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 та заяву з документами ОСОБА_1 подану для призначення одноразової грошової допомоги згідно п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 499.

Керуючись ст. 16 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Наказу Міністра оборони України від 12.04.2007 року № 168, ст.ст. 11, 69, 158 - 163, 186, КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 подати на розгляд Міністерству оборони України висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 та заяву з документами ОСОБА_1 подану для призначення одноразової грошової допомоги згідно п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 499.

Зобов'язати Київський обласний військовий комісаріат протягом місяця з дня набрання рішенням суду законної сили подати до суду звіт про виконання рішення суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Вишгородський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.Д. Рудюк