Постанова від 06.12.2017 по справі 509/4823/17

Справа № 509/4823/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2017 року Овідіопольський районний суд Одеської області у складі:

судді: Козирського Є.С.,

при секретарі: Сірман Г.В.,

за участю: позивача - ОСОБА_1;

представників позивача - ОСОБА_2, ОСОБА_3;

представника відповідача - ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Овідіополь справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області про визнання протиправною та скасування постанови Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області, зобов'язання розглянути заяву про реєстрацію кандидатом у депутати, -

ВСТАНОВИВ:

04 грудня 2017 року, ОСОБА_1 звернулася до суду з названим позовом в якому просила суд, визнати протиправною та скасувати постанову Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області за номером 77 від 30 листопада 2017 року «Про розгляд поданих документів для реєстрації кандидатом в депутати Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, що відбудуться 24 грудня 2017 року, шляхом самовисування», якою було відмовлено у реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у депутати Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області; зобов'язати Таїровську селищну виборчу комісію Овідіопольського району Одеської області розглянути заяву ОСОБА_1 про реєстрацію її кандидатом у депутати Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборчому округу № 22, висунутого шляхом самовисування, та сплатити судовий збір.

В судовому засіданні позивач та його представники повністю підтримали свій адміністративний позов та просили суд його задовольнити.

Представник Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області проти задоволення позову заперечував в повному обсязі, просив в задоволені позову відмовити, посилаючись на його необґрунтованість та безпідставність.

Заслухавши доводи та пояснення позивача та його представників, представника ТСВК, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позов слід задовольнити в повному обсязі з наступних підстав.

Згідно із ст.ст. 69,70 КАСУ, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Докази суду надають особи, які беруть участь у справі.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Докази, одержані з порушенням закону, судом при вирішенні справи не беруться до уваги. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Приписами ст. 71 КАСУ передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 172 КАС України, рішення, дії чи бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій, за винятком рішень, дій чи бездіяльності, що визначені частинами третьою-четвертою цієї статті, оскаржуються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії. Позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дій або допущення бездіяльності. Суд, невідкладно повідомляє відповідну виборчу комісію або комісію з референдуму та комісію вищого рівня про надходження позовної заяви та про ухвалене судом рішення. Суд вирішує адміністративні справи, визначені цією статтею, у дводенний строк після надходження позовної заяви.

Частиною 1 статті 177 КАСУ передбачено, що суд, установивши порушення законодавства про вибори чи референдум, визначає у рішенні спосіб захисту порушених прав та інтересі, а також порядок усунення усіх наслідків цих порушень відповідно до закону або приймає інше передбачене законом рішення.

Статтею 17 КАСУ передбачено, що компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності;

Відповідно до ч.1,5 ст.172 КАСУ, право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

Рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій, за винятком рішень, дій чи бездіяльності, що визначені частинами третьою - четвертою ст.172, оскаржуються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.

Стаття 20 Закону України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 р. № 595-VIII, вказує - виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори. Територіальна виборча комісія є постійно діючим колегіальним органом, що в межах своїх повноважень забезпечує організацію та проведення місцевих виборів. Члени територіальної виборчої комісії здійснюють свої повноваження до сформування на чергових місцевих виборах у порядку, передбаченому цим Законом, нового складу відповідної територіальної виборчої комісії. Повноваження територіальної виборчої комісії у новосформованому складі починаються з моменту складення присяги більшістю від складу територіальної виборчої комісії, визначеного при формуванні її складу, на засіданні цієї комісії. Таке засідання скликається головою територіальної виборчої комісії і проводиться не пізніш як на другий день після дня прийняття рішення про формування її складу. Сільська, селищна, районна в місті, міська, районна територіальна виборча комісія підпорядковується відповідній міській (міста з районним поділом або міста, до складу якого входять село, селище та/або інше місто), районній, обласній територіальній виборчій комісії, виборчій комісії Автономної Республіки Крим, яка встановлює результати місцевих виборів відповідно міської, районної, обласної ради, Верховної Ради АРК або міського голови стосовно відповідних місцевих виборів.

Згідно із статтею 25 вищевказаного Закону, Територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів у межах повноважень та у порядку, передбачених цим та іншими законами України.

Відповідно до положень ст.ст. 69-71 Конституції України, народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії; право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років; вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Виборцям гарантується вільне волевиявлення.

Статтями 36,38 Конституції України встановлено, що громадяни України мають право на свободу об'єднання у політичні партії для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів. Політичні партії в Україні сприяють Формуванню і вираженню політичної волі громадян, беруть участь у виборах. Членами політичних партій можуть бути лише громадяни України. Обмеження щодо членства у політичних партіях встановлюються виключно цією Конституцією і законами України. Громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Статтею 9 Закону України «Про місцеві вибори» встановлено, що депутатом, сільським, селищним, міським головою, старостою може бути обраний громадянин України, який має право голосу відповідно до статті 70 Конституції України.

Відповідно до ст.10 Закону, право висування кандидатів належить громадянам України, які мають право голосу. Це право реалізується громадянами України відповідно через республіканські в Автономній Республіці Крим, обласні, районні, міські, районні у містах організації політичних партій (далі за текстом - «місцеві організації партій») або шляхом самовисування відповідно до цього Закону.

Таким чином, кожен громадянин України, за винятком обмежень встановлених Законом, має невід'ємне право, закріплене Конституцією, балотуватися та бути обраним до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, безпосередньо реалізуючи його через місцеві організації політичних партій, зареєстрованих в України.

Згідно із п. 6 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 р. № 595-VIII - відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати, висунутого місцевою організацією партії в одномандатному виборчому окрузі, за умови подання до комісії таких документів : автобіографії кандидата в депутати, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину.

Згідно ст. 39 Закону України «Про місцеві вибори» - відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати, висунутого місцевою організацією партії в одномандатному виборчому окрузі, за умови подання до комісії таких документів: 1) заяви про реєстрацію кандидата в депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації відповідної політичної партії вищого рівня; 3) копії рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, засвідченої підписом керівника та печаткою партії; 4) рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидата у депутати від цієї місцевої організації партії, яке повинне бути підписане керівником місцевої організації партії та засвідчене печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня; 5) заяви особи про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії у відповідному одномандатному виборчому окрузі та про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах; 6) автобіографії кандидата в депутати, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину; 7) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кожного кандидата в депутати відповідно до статті 45 цього Закону; 8) чотирьох фотографій кандидата у депутати розміром 4x6 сантиметрів.

До зазначених у цій частині документів додається ксерокопія першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (ксерокопія тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) кандидата у депутати, висунутого відповідною місцевою організацією партії. В рішенні зборів (конференції) місцевої організації партії, передбаченому пунктом 4 частини першої цієї статті, зазначаються: відомості про особу, висунуту кандидатом у депутати (прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, освіту, партійність, посаду, місце роботи (заняття) і місце проживання), номер одномандатного виборчого округу, по якому така особа висувається кандидатом, дата його прийняття. Відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати в одномандатному виборчому окрузі, висунутого шляхом самовисування, за умови особистого пред'явлення ним документа, передбаченого частиною другою статті 3 цього Закону, та подання ним документів, передбачених пунктами 6-8 частини першої цієї статті, а також особисто підписаних ним заяви про самовисування кандидатом у депутати та заяви про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах. Документи, передбачені частинами першою, третьою цієї статті, подані до відповідної територіальної виборчої комісії, повторно не подаються, крім випадків, передбачених цим Законом. Документи, передбачені частинами першою та третьою цієї статті, подані до відповідної виборчої комісії з порушенням строку, встановленого частиною другою статті 42 цього Закону, не розглядаються, рішення виборчої комісії у такому випадку не приймається.

Пунктом 2 частини 1 статті 46 вказаного Закону передбачено, що територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом.

Відповідно до ст. 42 зазначеного Закону, кандидати у депутати в одномандатному виборчому окрузі реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 39 цього Закону. Подання документів до відповідної територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі закінчується за 24 дні до дня голосування. Подання документів до відповідної територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати, висунутих місцевою організацією партії в одномандатних виборчих округах, здійснюється представником місцевої організації партії, уповноваженим на це довіреністю від неї, а кандидата, висунутого шляхом самовисування в одномандатному виборчому окрузі, - ним особисто. Прийом документів здійснюється головою, заступником голови, секретарем або іншим визначеним комісією членом виборчої комісії.

Особі, яка подала до відповідної територіальної виборчої комісії зазначені у частинах першій, третій статті 39 цього Закону документи, видається довідка із зазначенням дати і часу прийняття документів та переліку прийнятих документів.

Територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня голосування приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації. Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття надсилається (видається) представнику місцевої організації партії, від якої висунуті кандидати в депутати, відповідному кандидату в депутати або його довіреній особі.

У разі реєстрації кандидата в депутати в одномандатному виборчому окрузі відповідна територіальна виборча комісія у триденний строк з дня прийняття рішення про реєстрацію видає представнику місцевої організації партії, від якої висунуто кандидата, кандидату в депутати або його довіреній особі посвідчення кандидата в депутати за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.

Помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію кандидатів документах - підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.

У разі якщо особа, висунута шляхом самовисування або висунута місцевою організацією партії за її письмовою заявою про згоду балотуватися кандидатом у депутати по одномандатному виборчому округу, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, висунута кандидатом у депутати по іншому одномандатному виборчому округу чи кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, старости з будь-яких місцевих виборів, відповідна територіальна виборча комісія скасовує реєстрацію такої особи як кандидата в депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, про що повідомляє цю особу та відповідні місцеві організації партій.

Відомості про реєстрацію кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах, із зазначенням номера одномандатного виборчого округу, в якому висувається кандидат, суб'єкта висування, прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), числа, місяця, року народження, відомостей про громадянство, партійність, посаду, місце роботи (заняття), місце проживання кожного кандидата в депутати, не пізніш як за 21 день до дня голосування оприлюднюються територіальною виборчою комісією у визначений нею спосіб.

Відповідно до п.п. 3.1.1., 3.1.2, ч. 4 Постанови Пленуму ВАСУ № 15 від 01.11.2013 р. «Про практику застосування адміністративними судами положень КАСУ під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом» - загальне право на подання позову в спорі, пов'язаному з виборчим процесом, належить суб'єктам виборчого процесу, як це передбачено частиною першою статті 172 КАС України, з якої випливає, що право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії). Ця норма є бланкетною, вона відсилає до законів про вибори, якими регулюється виборчий процес та які визначають коло суб'єктів виборчого процесу. Суб'єктами виборчого процесу є виборці, виборчі комісії, кандидати, партії (блоки) або місцеві організації партій, які висунули кандидатів у відповідному виборчому процесі, уповноважені представники, довірені особи, офіційні спостерігачі від партій (блоків) - суб'єктів виборчого процесу та від кандидатів (ст. 12 Закону № 2487-VI, ст. 12 Закону № 474-XIV, ст. 12 Закону № 4061-VI), крім того, офіційні спостерігачі від громадських організацій (п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону № 4061-VI).

Суб'єктам відповідного виборчого процесу, крім виборців, надано право на звернення до суду з таким позовом незалежно від того, чи порушені їхні права, свободи та інтереси, або від того, чи уявно вони вважають про таке порушення.

Під час вирішення виборчих спорів судам необхідно перевіряти не лише правомірність оскаржуваних рішень, дій чи бездіяльності відповідача, а й встановлювати наявність порушення ними прав, свобод та інтересів, законних прав або охоронюваних законом інтересів позивача. Відсутність наявності такого порушення є підставою для відмови в задоволенні позовної заяви.

Виборчі комісії, їхні голови, заступники голів, секретарі та члени цих комісій є суб'єктами владних повноважень у розумінні пункту 7 частини першої статті 3 КАС України, оскільки відповідно до Закону про ЦВК, статей 24, 25 Закону про вибори народних депутатів, статей 21, 22 Закону про вибори Президента України, статей 19, 20 Закону про вибори депутатів Верховної Ради АРК, місцевих рад, сільських, селищних, міських голів виборчі комісії є спеціальними колегіальними державними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України щодо відповідних виборів.

Розглядати та вирішувати виборчі спори, в яких однією зі сторін є виборча комісія, її голова, заступник голови, секретар та члени цієї комісії, суди повинні з урахуванням особливостей адміністративного судочинства у спорах із суб'єктом владних повноважень. Зокрема, з урахуванням принципу офіційності (ст. 11 КАС України), приписів частини другої статті 71 КАС України, за якими обов'язок (тягар) доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на суб'єкта владних повноважень, якщо він заперечує проти адміністративного позову, вимог частини третьої статті 106 КАС України, з якої випливає, що суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів, а також інших особливостей адміністративного судочинства.

Відповідно до п.п. 1.1, 9.1-9.11 Постанови ЦВК від 5 вересня 2015 року № 228 «Про Порядок організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів» - територіальна виборча комісія є постійно діючим спеціальним колегіальним органом, що в межах своїх повноважень забезпечує організацію підготовки та проведення місцевих виборів. Члени територіальної виборчої комісії здійснюють свої повноваження до сформування на чергових місцевих виборах у порядку, передбаченому Законом, нового складу відповідної територіальної виборчої комісії. У разі добровільного об'єднання територіальних громад повноваження відповідних територіальних виборчих комісій припиняються одночасно з утворенням територіальної виборчої комісії, що здійснюватиме підготовку та проведення відповідних перших місцевих виборів.

Рішення дільничної виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване в установленому законом порядку відповідною територіальною виборчою комісією або судом. У такому випадку відповідна територіальна виборча комісія має право прийняти рішення по суті питання.

За результатами розгляду питання на засіданні виборчої комісії приймається рішення, яке приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії. Рішення виборчої комісії набирає чинності з моменту його прийняття. Рішення виборчої комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов'язковим для всіх суб'єктів та інших учасників процесу. Протоколи виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях, про встановлення підсумків голосування та про результати місцевих виборів складаються без прийняття рішень відповідними виборчими комісіями.

Рішення виборчої комісії з питання порядку денного ухвалюється у формі постанови, яка оформлюється відповідно до пункту 9.7 та розділу 10 цього Порядку (додаток 1).

Постанова виборчої комісії повинна містити : найменування комісії; найменування рішення (постанова); час, дату та місце прийняття; порядковий номер; мотивувальну частину; нормативно-правове обґрунтування; резолютивну частину.

Найменування постанови виборчої комісії повинно бути лаконічним та відображати її основний зміст. Якщо в постанові йдеться про кілька питань, найменування може бути узагальненим. Мотивувальна частина постанови повинна містити посилання на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні виборчої комісії, встановлені факти та підстави для ухвалення рішення. Нормативно-правовим обґрунтуванням постанови є посилання на положення нормативно-правових актів або рішення (положення рішень) Центральної виборчої комісії чи територіальної виборчої комісії або судові рішення, якими керувалася комісія при прийнятті постанови. Резолютивна частина повинна містити відповідне рішення виборчої комісії, викладене у формі висновку, із зазначенням завдань і заходів, спрямованих на реалізацію повноважень комісії з питання, що розглядається та може містити вказівки на необхідність доведення змісту постанови до суб'єктів, на яких поширюється її дія, виконавців, осіб, на яких покладається контроль за виконанням документа, а також строки його виконання та додатки. Резолютивна частина постанови складається з пронумерованих пунктів та підпунктів

Суд встановив, що 28 листопада 2017 року ОСОБА_1 надала Таїровській селищній виборчій комісії усі необхідні для реєстрації документи, перелік яких зазначений в ч.1 ст.35 Закону України «Про місцеві вибори» та у відповідності до ч.3 ст.42 цього ж закону, отримала відповідну довідку від Таїровської селищної виборчої комісії про отримання її документів. Не пізніше 30 листопада 2017 року, згідно ч.4 ст.42 Закону України «Про місцеві вибори», Таїровська селищна виборча комісія повинна була прийняти рішення про реєстрацію мене кандидатом в депутати або відмовити позивачці в реєстрації. А не пізніше наступного дня (тобто, до 1 грудня включно), згідно абазу 2 ч.4 ст.42 цього ж закону, комісія повинна була надати їй копію прийнятого рішення. Однак, 01.12.2017 року ОСОБА_1 звернулась до членів виборчої комісії з проханням видати їй копію постанови про реєстрацію її кандидатом у депутати Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області або про відмову в реєстрації, однак позивачу було відмовлено. Того ж дня, ОСОБА_1 написала заяву з вимогою надати їй копію постанови про реєстрацію її кандидатом у депутати Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області або про відмову в такій реєстрації, яка була належним чином зареєстрована в Таїровській селищній виборчій комісії Овідіопольського району Одеської області.

02.12.2017 року ОСОБА_1 отримала копію постанови №77 від 30.11.2017 року «Про розгляд поданих документів для реєстрації кандидатом в депутати Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, що відбудуться 24 грудня 2017 року, шляхом самовисування», якою їй було відмовлено у реєстрації кандидатом у депутати Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборчому округу № 22.

Суд вважає, що вищевказана оскаржувана постанова відповідача є незаконною, такою що грубо порушує права, свободи та законні інтереси позивача на висування його кандидатом в депутати Таїровської с/р і порушенням його законного права бути обраними до органів місцевого самоврядування, встановлені Конституцією України та Законом України «Про місцеві вибори» з урахуванням того, що в постанові сільської виборчої комісії - відсутнє жодне посилання на пункти ст. 35 Закону України «Про місцеві вибори», які нібито порушив кандидат ОСОБА_1 Тобто, вказана постанова винесена в порушення п.п. 9.1-9.11 Постанови ЦВК від 5 вересня 2015 року № 228 «Про Порядок організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів», а саме, без належно оформленої мотивувальної та резолютивної частин з посиланням на конкретний пункт ст. 35 Закону України «Про місцеві вибори», які нібито порушив кандидат ОСОБА_1, і у такому вигляді, що б постанова була зрозуміла кандидату, який висувається в депутати сільської ради.

В постанові Таїровської СВК № 77 від 30.11.2017 р. зазначено, що ОСОБА_1 зареєстрована на місцевих виборах 2015 року кандидатом у депутати по багатомандатному виборчому округу від Овідіопольської районної організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» і що ця інформації на даний час є актуальною та міститься на сайті Центральної виборчої комісії. Позивачка дійсно у 2015 році була зареєстрована кандидатом в депутати Овідіопольської районної ради від місцевої організації партії «Батьківщина», однак 25 жовтня 2015 року відбулось голосування виборців, за результатами якого вона була обрана депутатом Овідіопольської районної ради. І саме ця інформація на даний час є актуальною і так само міститься на сайті Центральної виборчої комісії. В своїй автобіографії позивачка прямо зазначила, що наразі має представницький мандат Отже її реєстрація кандидатом на тих виборах була автоматично скасована прийнятим Овідіопольською районною виборчою комісією рішенням, яким ОСОБА_1 було зареєстровано депутатом. Отже висновок Таїровської селищної комісії про те, що її статус кандидата у депутати по багатомандатному виборчому округу є діючим та зберігається за нею до чергових виборів є хибним та таким, що ґрунтується на припущенні, а не на нормах чинного законодавства про вибори.

Також, вона містить посилання на нормативно-правові акти, якими керувалася комісія при прийнятті даної постанови, зокрема, на статті 35-37, 39, 42 Закону України «Про місцеві вибори», які на думку Таїровської СВК не містять норм, які передбачають можливість реєстрації особи кандидатом по одномандатному виборчому округу, раніше зареєстрованої кандидатом у депутати по багатомандатному виборчому округу і такого статусу не позбавленого за законом, але при цьому у постанові не зазначається які саме норми згаданих статей Закону України «Про місцеві вибори» виключають таку можливість і є правовою підставою для відмови особі у реєстрації кандидатом у депутати по одномандатному виборчому округу.

Крім того, Таїровська СВК посилається на п. 17 Роз'яснення щодо порядку реєстрації обраних депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у містах, сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 02.10.2015 р. № 381. Однак цей пункт регламентує надання депутатського мандату кандидатам у депутати по багатомандатному виборчому округу у випадку, якщо обраний депутат достроково припинив повноваження або його повноваження були достроково припиненні в порядку і в спосіб, визначені законодавством. Оскільки повноваження ОСОБА_1 як депутата Овідіопольської районної ради не були достроково припинені, то незрозуміло яким чином вказаний пункт стосується обставин даної справи. Питання заміщення депутатів по багатомандатному виборчому округу на виборах депутатів Овідіопольської районної ради входять до виключної компетенції Овідіопольської районної виборчої комісії, однак не Таїровської селищної виборчої комісії.

Статтею 39 Закону України «Про місцеві вибори», єдиною підставою для відмови особі у реєстрації кандидатом у депутати в одномандатному виборчому окрузі може бути лише порушення загального порядку висування кандидатів у депутати, встановленого статтею 35 Закону України «Про місцеві вибори», зокрема вимог частин 4 та 5 статті 35 цього Закону.

Відповідно до першого абзацу частини 4 статті 35 Закону України «Про місцеві вибори» особа не може бути висунута кандидатом у депутати у багатомандатному виборчому окрузі більш ніж до однієї місцевої ради відповідного рівня (більш ніж до однієї обласної, однієї районної, однієї міської, однієї районної в місті ради).

Згідно із абзацом другим частини 4 статті 35 Закону України «Про місцеві вибори» особа, яка висунута кандидатом у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови або старости, не може одночасно бути висунута у будь-яких інших одномандатних, єдиних одномандатних виборчих округах з будь-яких місцевих виборів.

Частиною 5 статті 35 Закону України «Про місцеві вибори» встановлено, що особа, з урахуванням вимог частини четвертої цієї статті, може одночасно бути висунута кандидатом у депутати місцевих рад, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови або старости шляхом висування місцевою організацією лише однієї політичної партії або лише шляхом самовисування.

Відповідно до положень частин 4 та 5 статті 35 Закону України «Про місцеві вибори», обмеження щодо неможливості одночасного висування особи кандидатом у депутати місцевої ради шляхом висування місцевою організацією лише однієї політичної партії або лише шляхом самовисування стосуються виключно одного виборчого процесу і не поширюються на інший виборчий процес. Таїровська СВК неправильно розуміє зміст положень частин 4 та 5 статті 35 Закону України «Про місцеві вибори» і помилково ототожнює чергові місцеві вибори, які проводились у 2015 р., і перші вибори депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області об'єднаної територіальної громади, призначені на 24.12.2017 р., як один й той самий виборчий процес, що призвело до прийняття Таїровською СВК протиправної постанови та порушення виборчих прав позивача, гарантованих йому Конституцією та Законами України.

Чергові місцеві вибори, які відбулись, проводились у 2015 р., та перші вибори депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області, яка після їх проведення представлятиме Таїровську селищну об'єднану територіальну громаду, є двома різними та окремими виборчими процесами.

Відповідно до частини 1 статті 46 Закону України «Про місцеві вибори» територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі: порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним; відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом; припинення громадянства України особи; визнання судом особи недієздатною, набрання щодо неї законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину; виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою, старостою відповідно до статті 9 цього Закону; висування кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації партії, щодо якої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, прийнято у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку рішення про невідповідність її або партії в цілому діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».

Відповідно до вимог частини 2 статті 46 Закону України «Про місцеві вибори» рішення про відмову в реєстрації кандидата повинно містити вичерпні підстави відмови.

Судом встановлено, що постанова Таїровської СВК № 77 від 30.11.2017 р. не містить жодної з підстав для відмови в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, встановлених частиною 1 статті 46 Закону України «Про місцеві вибори».

Ч. 3 ст. 39 Закону України «Про місцеві вибори» передбачено, що відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати в одномандатному виборчому окрузі, висунутого шляхом самовисування, за умови особистого пред'явлення ним документу, передбаченого ч. 2 ст. 3 цього Закону, та подання ним документів, передбачених п.п. 6-8 ч. 1 цієї статті, а також особисто підписаних ним заяви про самовисування кандидатом у депутати та заяви про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах.

Отже, відповідно до ч. 7 ст. 42 Закону, порядок реєстрації кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі у разі, якщо особа висунута шляхом самовисування або висунута місцевою організацією партії за її письмовою заявою про згоду балотуватися кандидатом у депутати по одномандатному виборчому округу, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, висунута кандидатом у депутати по іншому одномандатному виборчому округу чи кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, старости з будь-яких місцевих виборів - відповідна територіальна виборча комісія скасовує реєстрацію такої особи як кандидата в депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного міського голови, старости, про що повідомляє цю особу та відповідні місцеві організації партій.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позов в частині визнання оскаржуваної постанови та її скасування є обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню.

Крім того, суд також вважає, що необхідно зобов'язати Таїровську СВК розглянути заяву про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом у депутати Таїровської сільської ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборчому округу № 22 на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, що відбудуться «24» грудня 2017 року у відповідності до вимог Закону, а тому вказані вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст.10,11,69-72,86,136,158-163,167, 172 КАС України, Конституцією України, Законом України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015р. №595-VIII, ст.6 п.1 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області за номером 77 від 30 листопада 2017 року «Про розгляд поданих документів для реєстрації кандидатом в депутати Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, що відбудуться 24 грудня 2017 року, шляхом самовисування», якою було відмовлено у реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у депутати Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області;

Зобов'язати Таїровську селищну виборчу комісію Овідіопольського району Одеської області розглянути заяву ОСОБА_1. про реєстрацію її кандидатом у депутати Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборчому округу № 22, висунутого шляхом самовисування;

Стягнути з Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в розмірі 640 гривень.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у дводенний строк з дня її проголошення, а у разі застосуванням судом ч. 3 ст. 160 КАСУ, протягом двох днів з дня отримання копії постанови.

Суддя ОСОБА_5