Ухвала від 06.12.2017 по справі 569/7121/17

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Харечко С.П.

Суддя-доповідач:Кузьменко Л.В.

УХВАЛА

іменем України

"06" грудня 2017 р. Справа № 569/7121/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Кузьменко Л.В.

суддів: Іваненко Т.В.

Франовської К.С.,

за участю секретаря судового засідання Нероди І.В.,

позивача та її представника,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "04" вересня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними ,

ВСТАНОВИВ:

В травні 2017 року ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними.

Позов обґрунтовано тим, що 22.09.2014 року вона звернулась до Управління ПФУ у м.Рівному (правонаступник відповідача) із завою про призначення її пенсії по інвалідності та з 01.10.2014 перебуває на обліку як пенсіонер. З 2014 року вона отримує пенсію, яка була вирахувана із її заробітної плати за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Вказує, що згідно записів її трудової книжки вона пропрацювала з 15.08.1979 року по 01.02.1999 рік в "Об'єданні Ровнориба", перейменоване в АТВТ "Рівнериба", де отримувала офіційно заробітну плату з якої проводились усі необхідні відрахування до соціальних фондів для подальшого обрахунку пенсії. Період роботи в АТВТ "Рівнериба" зарахований їй до страхового стажу органом ПФУ. У зв'язку із особливостями її хвороби (інвалідність першої групи без здатності пересуватись) на час звернення за призначенням пенсії вона не мала можливості надати відомості про заробітну плату, отриману нею за час роботи в АТВТ "Рівнериба". У 2016 році нею були здійсненні власні підрахунки отриманої заробітної плати за час роботи в АТВТ "Рівнериба", з яких вона встановила, що у випадку призначення їй пенсії за заробітною платнею, отриманою в період з 1991 по 1996 роки, розмір її щомісячної пенсії збільшиться на 500 гривень. У вересні 2016 року вона звернулась із заявою до Державного архіву Рівненської області з проханням видати довідку про заробітну плату, однак листом від 23.09.2016 року № В-31/06-25 Державний архів Рівненської області повідомив про те, що на зберігання до державного архіву Рівненської області документи АТВТ "Рівнериба" не передавались і про їх місце знаходження не відомо. З відомої її інформації, ліквідатор у період ліквідації підприємства видавала колишнім працівникам АТВТ "Рівнериба" довідки про заробітну плату для оформлення пенсії. Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" встановив певний механізм, що був покликаний убезпечити громадян-працівників від зловживань з боку ліквідатора. Однак, ліквідатор, володіючи інформацією про наявність книг по нарахуванню заробітної плати, а також інших документів, про які зазначається в ухвалах по справі №5019/19/20 про банкрутство АТВТ "Рівнериба", до архіву не передала.

Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 04.09.2017 в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Рівненське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними - відмовлено.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нову, якою позов задовольнити.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.

Судами встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в Рівненського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Рівненської області та з22.09.2014 отримує пенсію по інвалідності відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування"

З 2014 року позивач отримує пенсію, яка була обрахована із її заробітної плати за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Згідно записів трудової книжки позивач пропрацювала з 15.08.1979 року по 01.02.1999 рік в "Об'єданні Ровнориба", перейменоване в АТВТ "Рівнериба".

У вересні 2016 року ОСОБА_3 звернулась із заявою до Державного архіву Рівненської області з проханням видати довідку про заробітну плату, однак листом від 23.09.2016 року № В-31/06-25 Державний архів Рівненської області повідомив про те, що на зберігання до державного архіву Рівненської області документи АТВТ "Рівнериба" не передавались і про їх місцезнаходження невідомо.

13.04.2017 року ОСОБА_3 звернулася до відповідача із заявою та наявними документами, які необхідні та достатні для здійснення перерахунку пенсії із викладенням усіх обставин неможливості отримання нею довідки про заробітну плату.

Однак, відповідачем листом від 26.04.2017 року відмовив ОСОБА_3 в перерахунку пенсії посилаючись на відсутність довідки про заробітну плату.

Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції посилався, на те, що через відсутність довідки встановленого зразка для перерахунку пенсії у відповідача відсутні підстави для її перерахунку.

Колегія суддів погоджується з таким висновком виходячи з такого.

Відповідно до частини першої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058-ІV врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правілння Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 . За змістом вказаного Порядку заробітна плата для призначення пенсії за період роботи до 1 липня 2000 року підтверджується довідкою підприємства, установи, організації (форма і зміст довідки визначено в додатку 1 Порядку).

Така довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами (пункт 17 Порядку).

Проаналізувавши наведені норми матеріального права, колегія суддів дійшла висновку, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами підприємства, установи чи організації, де працювала особа. Іншого чинним законодавством не передбачено.

Аналогічного висновку дійшов Верховний суд України в постанові від 17.03.2015 року у справі №21-11а15.

В матеріалах справи така довідка про заробітну плату ОСОБА_3 - відсутня. Посилання скаржника на те, що копії книг нарахування заробітної плати з 1991 по 1996 роки АТВТ "Рівнериба" є підставою для врахування заробітної плати позивача та здійснення перерахунку пенсії є необгрунтованими, оскільки вказані документи не можуть бути визнані належними доказами у справі, позаяк належність їх походження та зберігання позивачем не доведено.

У відповідності до вимог ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Ст. 200 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Із врахуванням викладеного колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції є законною, доводи апеляційної скарги зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують і при ухваленні оскарженого судового рішення порушень норм матеріального та процесуального права ним допущено не було, тому відсутні підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "04" вересня 2017 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Л.В. Кузьменко

судді: Т.В. Іваненко

К.С. Франовська

Повний текст cудового рішення виготовлено "06" грудня 2017 р.