Ухвала від 06.12.2017 по справі 295/11354/17

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Перекупка І.Г.

Суддя-доповідач:Охрімчук І.Г.

УХВАЛА

іменем України

"06" грудня 2017 р. Справа № 295/11354/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Охрімчук І.Г.

суддів: Капустинського М.М.

Моніча Б.С.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "24" жовтня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про нарахування та виплату в повному обсязі призначеної пенсії, з урахуванням наданих документів

ВСТАНОВИВ:

В жовтні 2017 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області , в якому просив зобов'язати відповідача провести нарахування призначеної пенсії на підставі раніше доданих документів та додатково наданої довідки начальника Управління Служби безпеки України в Житомирській області №57/85-1065 від 31.08.2017 року, з урахуванням виплачених за період з травня 2008 року по квітень 2010 року (час звільнення) сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразових грошових премій та грошової компенсації за невикористані дні основної щорічної відпустки, з яких утримувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та виплачувати призначену з 01.05.2010 року в новому розмірі без обмеження кінцевої дати виплат.

Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 24.10.2017 року позов задоволено частково.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплачувати пенсію позивачу, врахувавши до складу грошового забезпечення, з якого була нарахована пенсія, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової премії, компенсації за невикористані дні основної щорічної відпустки, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, відповідно до довідки начальника Управління Служби безпеки України в Житомирській області № 57/85-1065 від 31.08.2017 року, починаючи з 01.10.2017 року.

Не погоджуючись з постановою Головне управління Пенсійного фонду України подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову та прийняти нову про відмову у задоволені позову.

Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи, викладені у апеляційній скарзі, правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права і правової оцінки обставин у справі у межах, визначених статтею 195 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення скарги з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивача звільнено з військової служби по Управлінню Служби безпеки України в Житомирській області відповідно до наказу Голови Служби від 02.04.2010 року за №421-ос.

З травня 2010 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

В серпні 2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив здійснити перерахунок розміру пенсії, врахувавши до складу грошового забезпечення, з якого нарахований основний розмір пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової премії, індексації, компенсації за невикористані дні основної та щорічної відпустки.

У листі від 26.09.2017 року за №1784/М-11 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило позивачу, що підстав для включення виплат, які здійснені поза межами даного періоду чинним законодавством не передбачено.

Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, яким позов задоволено частково, колегія суддів враховує наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (далі - постанова №393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Відповідно до статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII, до складу грошового забезпечення входять:

- посадовий оклад, оклад за військовим званням;

- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

- одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені Постановою №1294 та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).

Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).

Також позивачем була отримана одноразова премія.

Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців та повинні були враховані при визначенні розміру грошового забезпечення для призначення пенсії позивачу, за умови сплати з них страхових внесків.

Вказана позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 10.03.2015 року у справі № 21-70а15.

Згідно довідки Управління служби безпеки України в Житомирській області від 31.08.2017 року №57/85-1065 вбачається, що за період з 30.04.2008р. по 30.04.2010р. позивачу було виплачено матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, матеріальну допомогу на оздоровлення, одноразову грошову премію, грошову компенсацію за невикористані дні основної щорічної відпустки. В довідці також зазначено, що із зазначених сум сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відтак, дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу з врахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, одноразової грошової винагороди за безперервну військову службу, грошової компенсації за невикористані дні основної щорічної відпустки, є неправомірними, а тому позовні вимоги підлягають до задоволення (аналогічного висновку дійшов і суд першої інстанції).

Отже, оскаржена постанова законна і обґрунтована, відповідає матеріалам справи та вимогам чинного законодавства. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Підстави для скасування постанови відсутні, а тому апеляційний суд залишає її без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, постанову Богунського районного суду м. Житомира від "24" жовтня 2017 р. без змін.

Ухвала набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя І.Г. Охрімчук

судді: М.М. Капустинський

Б.С. Моніч