10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Свинченко Г.Д.
Суддя-доповідач:Кузьменко Л.В.
іменем України
"06" грудня 2017 р. Справа № 281/729/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Кузьменко Л.В.
суддів: Іваненко Т.В.
Франовської К.С.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області на постанову Лугинського районного суду Житомирської області від "25" вересня 2017 р. у справі за позовом Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області до Любарського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області про скасування постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження в частині стягнення з боржника виконавчого збору ,
11.09.2017 до суду надійшов адміністративний позов УПСЗН Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області. Позивач просить скасувати постанову державного виконавця Любарського районного відділу ДВС ГТУЮ у Житомирській області від 29 серпня 2017 року про відкриття виконавчого провадження № 54589513, в частині стягнення з УПСЗН Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області виконавчого збору у розмірі встановленому ст. 27 Закону України "Про виконавче провадження" з виконання виконавчого листа № 281/2455/14-а, виданого Лугинським районним судом Житомирської області на виконання постанови від 22.12.2014, якою, окрім іншого, зобов'язано УПСЗН Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області провести донарахування та виплату ОСОБА_3 коштів, передбачених ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Постановою Лугинського районного суду Житомирської області від 25 вересня 2017 року в задоволенні адміністративного позову Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області до Любарського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, про скасування постанови державного виконавця про відкриття провадження в частині стягнення з боржника виконавчого збору - відмовлено повністю.
Не погодившись з постановою Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказану постанову та прийняти нову про задоволення позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді- доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги , колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судами встановлено, що Лугинським районним судом Житомирської області у справі № 281/2455/14-а за адміністративним позовом ОСОБА_3 до УПСЗН Лугинської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобовязання проведення нарахування та виплати коштів 22.12.2014 ухвалено постанову, що набрала законної сили 23.04.2015, якою, окрім іншого, зобов'язано УПСЗН Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області провести донарахування та виплату ОСОБА_3 недоплаченої щомісячної грошової допомоги в зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, передбаченої ст. 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 40 % від мінімальної заробітної плати щомісяця, виходячи із розміру мінімальної заробітної плати, встановленого ст. 8 Закону України "Про державний бюджет України на 2014 рік» за період з 01.02.2014 року по 30.06.2014 року.
За наведеною постановою щодо вказаного зобов'язання УПСЗН Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області було видано 14.07.2015 виконавчий лист № 281/2455/14-а .
На час розгляду справи, як зазначено самим позивачем у позові, виплати за постановою від 22.12.2014 у справі № 281/2455/14-а не здійснено.
29.08.2017 державним виконавцем Любарського районного відділу ДВС ГТУЮ у Житомирській області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 54589513 за наведеним вище виконавчим листом. Даною постановою, також, передбачено стягнення з боржника виконавчого збору у розмірі 12800,00 грн.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів зазначає наступне.
Виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) це, відповідно до ч. 1 ст. Закон України «Про виконавче провадження», сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цимЗаконом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Положеннями ч.1 ст. 18 Закон України «Про виконавче провадження» на виконавця покладено обов'язок ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Початок примусового виконання рішення врегульовано ст. 26 Закон України «Про виконавче провадження», зокрема, ч.5 даної статті, передбачає, що виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
Відповідно до статті 27 Закон України «Про виконавче провадження» виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби.
Розмір виконавчого збору, який стягується з боржника юридичної особи за примусове виконання рішення немайнового характеру, яким є постанова від 22.12.2014 у справі № 281/2455/14-а, встановлено ч. 3 ст. 27 Закон України «Про виконавче провадження» та складає чотири мінімальні заробітні плати, яка за Законом України «Про держаний бюджет України на 2017 рік» дорівнює з 01.01.2017 року 3200,00 грн. Відповідно, виконавчий збір визначено державним виконавцем у сумі 12800,00 грн. (3200,00 (грн.) х 4 = 12800,00 (грн.).
Частиною 5 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» визначені випадки, коли виконавчий збір не стягується, окрім іншого таким випадком є виконання рішення за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень".
Суб'єктами щодо, яких держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобовязання вчинити певні дії щодо майна, ч 1 ст. 2 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", зокрема, визначає державний орган яким є позивач.
У силу положень ст. 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів здійснюється виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган. Саме рішення про стягнення коштів з державного органу, за умов, встановлених наведеною статтею, виконуються за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
З метою реалізації пункту 3розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» постанвою КМ України № 440 від 03.09.2014 року затверджено Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою.
Положеннями абз. 8 п. 2 «Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду», рішеннями, які виконуються згідно цього Порядку визначено виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» суб'єкти, які видані або ухвалені до 1 січня 2013 року. Виконання даних рішень п. 20 «Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду», також, передбачено за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Постановою Лугинського районного суду Житомирської області у справі № 281/2455/14-а, яка ухвалена 22.12.2014, не стягуються кошти з позивача, а зобов'язано останнього вчинити певні дії.
Як передбачено ст. 7 Закону України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є, в т.ч., державний орган здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Отже, діюче законодавство, в т.ч. Закон України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень не передбачає виконання за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду, постанови суду про зобов'язання державного органу вчинити певні дії.
Крім того, суд першої інстанції вірно зазначив, що Конституцією України в ст. 129-1 встановлено обов'язковість виконання судового рішення.
На підставі всього вищевикладеного колегія суддів приходить до висновку, що дії державного виконавця є правомірними, а оскаржувана в частині стягнення виконавчого збору постанова, скасуванню не підлягає.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Постанову прийнято судом першої інстанції з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області залишити без задоволення, постанову Лугинського районного суду Житомирської області від "25" вересня 2017 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Л.В. Кузьменко
судді: Т.В. Іваненко
К.С. Франовська