Ухвала від 06.12.2017 по справі 295/10534/17

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Слюсарчук Н.Ф.

Суддя-доповідач:Охрімчук І.Г.

УХВАЛА

іменем України

"06" грудня 2017 р. Справа № 295/10534/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Охрімчук І.Г.

суддів: Капустинського М.М.

Моніча Б.С.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "20" жовтня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

В вересні 2017р. ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом про визнання незаконною бездіяльності Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не нарахування позивачу основної та додаткової пенсій, передбачених ст.ст.50,54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 11.07.2010р. по 08.02.2011р.; визнати незаконною бездіяльність Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області щодо не списання з бюджетних рахунків заборгованості за рішенням суду; зобов'язати відповідача нарахувати їй основну та додаткову пенсії, передбачені ст.ст.50,54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 11.07.2010р. по 08.02.2011р. в сумі 38231,97 грн.; зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України у Житомирській області виплатити позивачу заборгованість за судовим рішенням.

Ухвалою від 20.10.2017р. суд першої інстанції закрив провадження у справі до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в частині вимог про визнання незаконною бездіяльності Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не нарахування позивачу основної та додаткової пенсій, передбачених ст.ст.50,54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 11.07.2010р. по 08.02.2011р.

Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 20.10.2017р. відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_3 в частині позовних вимог про визнання незаконною бездіяльності Головного управління Державної казначейської служби України в Житомирській області щодо несписання з бюджетних рахунків заборгованості за постановою Богунського районного суду м. Житомира від 08.02.2011 року у справі № 2-а-520/11 та зобов'язання у місячний строк з моменту набрання рішенням законної сили виплатити позивачу заборгованість за вказаним судовим рішенням.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, позивач звернулась до суду зі скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та прийняти нове рішення про задоволення її позовних вимог.

Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, дослідивши докази, зібрані в матеріалах справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення скарги з огляду на наступне.

Судом встановлено, що постановою Богунського районного суду м. Житомира від 09.06.2011 року № 2-а-520/11 зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Богуському районі м. Житомира здійснити перерахунок та виплатити позивачу щомісячну основну та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, передбачену ч. 4 ст. 54 та ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком (основна пенсія та 75 процентів мінімальної пенсії за віком (додаткова пенсія) в межах заявлених позовних вимог, за період з 11.07.2010 року по 08.02.2011 року, з урахуванням того, що мінімальна пенсія за віком прирівнюється до прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого законом про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням раніше проведених виплат пенсії за віком.

Постанова набрала законної сили 09.06.2011 році. На її виконання видано виконавчий лист.

Матеріали справи свідчать, що пенсія позивачу перерахована, але виплата може бути здійснена лише за наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України.

Стаття 124 Конституції України та стаття 14 КАС України встановлюють, що судові рішення в адміністративних справах, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.

Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно з пунктом 1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою Правління ПФУ від 22 грудня 2014 року № 28-2 Управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднані управління (далі - управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд).

Відповідно до пункту 4 пункту Положення Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства; забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством; планує доходи та видатки коштів Фонду в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду.

За приписами ч.ч.1, 2 ст.23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.

Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень статтею 116 Бюджетного кодексу України визнається порушенням бюджетного законодавства.

Таким чином, невиплата донарахованої за судовим рішенням суми пенсії позивачу за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Згідно зі ст.3 Закону України "Про виконавче провадження" примусовому виконанню підлягають рішення на підставі , зокрема, виконавчих листів.

Приписами ч.2 ст.6 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що рішення про стягнення коштів з державних органів , державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування коштів.

Відповідно до приписів Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду.

Отже, вище вказаними законами визначено, що казначейське обслуговування бюджетних коштів здійснюється лише щодо рішень про стягнення коштів. В даній справі, як встановлено, судом зобов'язано пенсійний орган здійснити перерахунок та виплату позивачу основну та додаткову пенсії відповідно до ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Тобто, вимоги позивача до Головного управління Державної казначейської служби України в Житомирській області про визнання незаконною бездіяльності щодо несписання з бюджетних рахунків заборгованості за постановою Богунського районного суду м. Житомира від 08.02.2011 року у справі № 2-а-520/11 та зобов'язання у місячний строк з моменту набрання рішенням законної сили виплатити позивачу заборгованість за вказаним судовим рішенням є безпідставними, в зв'язку з чим суд правомірно відмовив в позові в цій частині також.

Дослідивши доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає їх необґрунтованими і безпідставними.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відсутності достатніх та необхідних правових підстав для задоволення позову ОСОБА_3 та вважає, що судом першої інстанції було повно встановлено обставини справи, а рішення суду ухвалено з дотриманням норм матеріального і процесуального права, у відповідності до вимог ст. 159 КАС України.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга позивача підлягає залишенню без задоволення, а постанова Богунського районного суду м. Житомира від 20.10.2017р. - без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, постанову Богунського районного суду м. Житомира від "20" жовтня 2017 р. без змін.

Ухвала набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя І.Г. Охрімчук

судді: М.М. Капустинський

Б.С. Моніч