06 грудня 2017 р.Справа № 628/4293/16-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Старосуда М.І.
Суддів: Яковенка М.М. , Лях О.П.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області на постанову Куп'янського міськрайонного суду Харківської області від 01.11.2017р. по справі № 628/4293/16-а
за позовом ОСОБА_1
до Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області
про визнання бездіяльним суб'єкта владних повноважень, визнання незаконним рішення суб'єкта владних повноважень та його скасування, зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку розміру пенсії,
Позивач звернулася до суду із вказаним позовом, в якому просила: визнати незаконним рішення № 27 від 16.03.2017 року, № 11 від 26 січня 2017 року комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням /перерахунком/ та виплатою пенсій Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови їй в перерахунку розміру пенсії державного службовця з 31 грудня 2013 року на підставі додаткової довідки № 26 від 25.01.2017 року та №135 від 09.03.2017 року про розмір заробітку державного службовця, з урахуванням всіх складових заробітної плати державного службовця та скасувати; зобов'язати відповідача перерахувати їй з 31 грудня 2013 року розмір раніше призначеного розміру пенсії державного службовця відповідно до розміру посадового окладу на підставі додаткової довідки № 26 від 25 січня 2017 року та №135 від 09.03.2017 року відповідно до Порядку обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державним службовцям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865, виходячи з розрахунку 80% заробітної плати державного службовця та здійснити відповідні виплати в розмірі різниці між фактично отриманими пенсійними виплатами і перерахованою пенсією за період з 31.12.2013 року по день нарахування.
Постановою Куп'янського міськрайонного суду Харківської області від 01.11.2017р. зазначений адміністративний позов задоволено частково.
Визнано незаконним рішення № 11 від 26 січня 2017 року комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням /перерахунком/ та виплатою пенсій Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку розміру пенсії державного службовця з 31 грудня 2013 року на підставі додаткової довідки № 26 від 25.01.2017 року про розмір заробітну заробітку державного службовця з урахуванням всіх складових заробітної плати державного службовця та скасувати його.
Зобов'язано Куп'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області перерахувати ОСОБА_1 з 01 лютого 2017 року розмір раніше призначеного розміру пенсії державного службовця відповідно до розміру посадового окладу на підставі додаткової довідки № 26 від 25 січня 2017 року відповідно до Порядку обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державним службовцям, затвердженого Постановою КМУ від 31.05.2000 року № 865, виходячи з розрахунку 80 % заробітної плати державного службовця та здійснити відповідні виплати в розмірі різниці між фактично отриманими пенсійними виплатами і перерахованою пенсією за період з 01 лютого 2017 року по день нарахування.
В іншій частині у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з даною постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права та неповне з'ясування обставин справи, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу в задоволенні позову.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт посилається на те, що пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про державну службу” № 889 від 10.12.2015р., який набрав чинності з 01.05.2016 року, визнано таким, що втратив чинність Закон України “Про державну службу” № 3723-ІІ від 16.12.1993р. Статтею 90 Закону № 889 передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, яким не передбачено здійснення перерахунку пенсії державних службовців у разі зміни складових заробітної плати.
Позивач подала заперечення на апеляційну скаргу, в яких, наполягаючи на законності та обґрунтованості постанови суду першої інстанції, просила залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржувану постанову без змін.
Розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, з урахуванням приписів п.2 ч.1 ст.197 КАС України, оскільки сторони в судове засідання не з'явились, хоча належним чином були повідомленні про дату, час та місце розгляду справи.
Відповідно до ч.1 ст.195 КАС України апеляційному перегляду підлягає постанова суду в межах апеляційної скарги, тобто в частині задоволених позовних вимог.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, позивач перебуває на обліку в Куп'янському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області та з 22.01.2014 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».
Згідно довідки № 26 від 25.01.2017 року «про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», ОСОБА_1 були нараховані та виплачені надбавки, премії та інші виплати за період з 01 січня 2012 року до 31 грудня 2013 року: за 2012 рік - надбавки за високі досягнення у праці - 6825,69 грн., премії - 1539,30 грн., премії до державних, професійних свят та ювілейних дат - 3256,25 грн., інші виплати - 4140,99 грн.; за 2013 рік - надбавки за високі досягнення у праці - 7692,38 грн., премії - 10226,80 грн., премії до державних, професійних свят та ювілейних дат - 3814,32 грн., інші виплати - 6466,38 грн. На всі виплати, включені в довідку, зараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
25.01.2017 року ОСОБА_1 звернулася до Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України з заявою про перерахунок пенсії, до якої надала довідку № 26 від 25.01.2017 року.
Рішенням відповідача №11 від 26.01.2017 року позивачу відмовлено в проведенні перерахунку пенсії відповідно Закону України «Про державну службу», оскільки з 01.05.2016 року Законом України “Про державну службу” № 889 від 10.12.2015р. не передбачено перерахунку пенсій державним службовцям і, окрім того надбавки за високі досягнення у праці, премії та інші виплати не входили до системи оплати праці державного службовця.
Приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Згідно статті 37 Закону України “Про державну службу” (в редакції на час призначення позивачу пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Згідно із статтею 37-1 Закону України “Про державну службу” від 16 грудня 1993 року, (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Колегія суддів зазначає, що частиною другою статті 33 Закону "Про державну службу" (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оплату праці", заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон N 1788-ХІІ) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи при обчислені пенсії. До такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавство, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що надбавки за високі досягнення у праці, премії та інші виплати входили до системи оплати праці державного службовця.
Колегія суддів зазначає, що у довідці № 26 від 25.01.2017 р. про складові заробітної плати вказано, що на всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, вірним є висновок суду першої інстанції, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких було фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Вказаної правової позиції дотримується Верховний Суд України в постанові від 28.05.2013 року.
Зважаючи на вищевикладене, судова колегія вважає, що відмова відповідача у перерахунку позивачу пенсії є необґрунтованою та неправомірною, оскільки надбавки за високі досягнення у праці, премії та інші виплати входили до системи оплати праці державного службовця.
Твердження апелянта, що з 01.05.2016 року втратив чинність Закон України “Про державну службу” № 3723-ІІ від 16.12.1993р., а статтею 90 Закону України “Про державну службу” № 889 від 10.12.2015р., який набрав чинності з 01.05.2016 року передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, яким не передбачено перерахунок пенсії державних службовців, колегія суддів вважає, що зазначені об обставини не є перешкодою для перерахунку пенсії з наступних підстав.
Як зазначив Конституційний Суд України в своєму рішенні від 09 лютого 1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів), за загально визначеним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Згідно матеріалів справи, спірні відносини між сторонами виникли ще в 2013 році у зв'язку з неврахуванням для перерахунку пенсії всіх виплат, з яких було фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, тобто в період дії Закону України “Про державну службу” № 3723-ІІ від 16.12.1993р.
Дія Закону України “Про державну службу” № 3723-ІІ від 16.12.1993р. припинилася після 01.05.2016 року, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце, а тому відповідач зобов'язаний був перерахувати позивачу пенсію згідно довідки про заробітну плату за посадою позивача, з якої призначено пенсію, відповідно до Закону України “Про державну службу” № 3723-ІІ від 16.12.1993р.
Інші доводи апелянта висновків суду не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про правомірність задоволення судом першої інстанції позовних вимог, оскільки відповідач не довів правомірність своїх дій щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії..
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, що обумовлює залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду - без змін.
Керуючись ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області залишити без задоволення.
Постанову Куп'янського міськрайонного суду Харківської області від 01.11.2017р. по справі № 628/4293/16-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_2
Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_3 ОСОБА_4