06 грудня 2017 р.м.ОдесаСправа № 521/11790/17
Категорія: 10.2 Головуючий в 1 інстанції: Гуревський В.К.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Зуєвої Л.Є.,
суддів Шевчук О.А. та Федусика А.Г.
розглянувши в порядку письмового провадження у місті Одесі апеляційну скаргу Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі на постанову Малиновського районного суду м. Одеси від 25.09.2017 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В липні 2017 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання неправомірною відмову врахувати при розрахунку пенсії «інші виплати» матеріальну допомогу на оздоровлення, зобов'язання здійснити перерахунок та виплатити раніше призначеної пенсії з 01 квітня 2017року в розмірі 80% від суми заробітної плати державного службовця, на час призначення пенсії, включити при перерахунку пенсії «інші виплати» матеріальну допомогу на оздоровлення, надбавку за вислугу років у розмірі 25% та прокоригувати ці виплати на рівень зростання посадового окладу, що передбачено п. 2 постанови КМУ №865 від 31 травня 2000 року з доповненнями, встановленими постановою КМУ №688 не змінюючи місяць індексації пенсії, з урахуванням всіх складових на які нараховані єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
В обґрунтування позовних вимог зазначалось, що при призначенні в березні 2004 року пенсії державного службовця за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» відповідачем при здійсненні розрахунку розміру пенсії протиправно не було враховано матеріальну допомогу на оздоровлення та на соціально-побутові потреби, грошову винагороду, премії до державних свят, професійних та ювілейних свят, індексацію та одноразову грошову допомогу в розмірі 10 місячних посадових окладів, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою Малиновського районного суду м. Одеси від 25.09.2017 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано неправомірною відмову Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі врахувати при розрахунку пенсії ОСОБА_1 «інші виплати» матеріальну допомогу на оздоровлення. Зобов'язано Малиновське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі здійснити перерахунок та виплатити раніше призначену пенсію ОСОБА_1 із 01 квітня 2017 року в розмірі 80% від суми заробітної плати державного службовця, на час призначення пенсії, включити при перерахунку пенсії «інші виплати» матеріальну допомогу на оздоровлення, надбавку за вислугу років у розмірі 25% та прокоригувати ці виплати на рівень зростання посадового окладу, що передбачено п. 2 Постанови КМУ №865 від 31 травня 2000 року з доповненнями, встановленими Постановою КМУ №688 від не змінюючи місяць індексації пенсії, з урахуванням всіх складових на які нараховані єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, Малиновське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі в апеляційній скарзі зазначає про невідповідність висновків суду обставинам справи. При цьому апелянт вважає, що судом допущено порушення матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті. У зв'язку з чим в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції і винесення нової постанови із відмовою в позові в повному обсязі.
Перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи встановлено, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Малиновському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Одесі та отримує пенсію за віком з 31 березня 2004 року у розмірі 80% від складових заробітної плати відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ.
Однак при здійсненні розрахунку розміру пенсії відповідачем не було враховано матеріальну допомогу на оздоровлення та на соціально-побутові потреби, грошову винагороду, премії до державних свят, професійних та ювілейних свят, індексацію та одноразову грошову допомогу в розмірі 10 місячних посадових окладів, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулась до Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі надавши довідку №36/05-041 від 07 квітня 2016 року про складові заробітної плати в яких зазначені «інші виплати» які не були включені в заробітну плату для призначення пенсії, з заявою в якій просила упорядкувати нараховану їй пенсію згідно з Законом України «Про державну службу» включивши «інші виплати» в розрахунок пенсії.
При призначенні пенсії державного службовця, позивачкою була надана довідка Малиновському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Одесі для обрахунку заробітної плати, яка враховується для обчислення розміру пенсії. Однак Малиновським об'єднанням управлінні Пенсійного фонду України в м. Одесі не було включено, складові заробітної плати «інші виплати» матеріальна допомога на оздоровлення в сумі, яку позивачка отримувала до щорічної відпустки, та надбавка за вислугу років у розмірі 25% замість 20%, які позивач отримувала до виходу на пенсію та з яких вона сплачувала єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
ОСОБА_1 звернулась до Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі надавши довідку №36/05-041 від 07 квітня 2016 року про складові заробітної плати в яких зазначені «інші виплати» які не були включені в заробітну плату для призначення пенсії, з заявою в якій просила упорядкувати нараховану їй пенсію згідно з Законом України «Про державну службу» включивши «інші виплати» в розрахунок пенсії.
Однак рішенням Малиновського об'єднаного Управлінні Пенсійного фонду України в м. Одесі № 110971від 30 березня 2017 року було відмовлено включити «інші виплати» суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, оскільки здійснення перерахунку чинним законодавством не передбачено.
Задовольняючи позовні вимоги судом зазначено, що при призначенні пенсії відповідачем протиправно не було враховано усіх складових заробітної плати позивача з яких сплачувались страхові внески.
Судова колегія суду апеляційної інстанції вважає правильними такі висновки суду та без підставними доводи апеляційної скарги з огляду на наступні обставини.
Згідно ст.37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.
Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно положень ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Отже, з наведених вище положень діючого законодавства вбачається, що матеріальна допомога і індексація заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до вимог ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Разом з тим, ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення та індексація включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Так, як вбачається з матеріалів справи та довідки №36/05-041 спеціалізованої ДПІ з обслуговування великих платників у м.Одесі міжрегіонального ГУ ДФС від 07.04.2016 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють, позивач отримував «інші виплати» на які було нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Також щодо інших доводів апелянта, на які останній посилається як на підставу відмови в перерахунку пенсії, судова колегія як суд першої інстанції вважає, що апелянт помилкове ототожнює такі підстави для перерахунку пенсії як у зв'язку з підвищенням посадового окладу державного службовця та подання пенсіонером додаткових документів про розмір заробітної плати, яка існувала на момент призначення пенсії та не була врахована органами Пенсійного фонду при розрахунку розміру пенсії.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723 -XII від 16.12.1993 року (в редакції, чинній на час призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У зв'язку із прийняттям Закону України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» текст статті 37-1 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
Згідно п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з яких призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку; іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою - рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» було внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», які застосовуються з 01.12.2015 року, а саме виключено пункт 4.
Таким чином, положеннями Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, не передбачено порядку перерахунку пенсії державного службовця, Кабінетом Міністрів України не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям, на виконання статті 37-1 Закону України «Про державну службу».
Також, на час звернення позивача за перерахунком пенсії набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 №889-VIII. Згідно п.2 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Таким чином, на момент звернення позивача за перерахунком пенсії Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 №889-VIII, який набрав чинності з 1 травня 2016 року, не передбачено перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням окладів.
Судова колегія не погоджується з посиланнями апелянта на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-8, як на підставу відмови в перерахунку пенсії, оскільки зазначена норма стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації особою права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
З матеріалів справи вбачається, що підставою для звернення позивача за перерахунком пенсії є не підвищення посадового окладу державного службовця, а неврахування апелянтом при призначенні пенсії додаткових виплат, які мають бути враховані та існували на момент її призначення.
Таким чином як вже було зазначено, позивачем відповідно до Закону України «Про державну службу» були сплачені усі страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за усі виплати які включенні у довідку.
Однак рішенням Малиновського об'єднаного управлінні Пенсійного фонду України в м. Одесі № 110971 від 30 березня 2017 року позивачу повідомлено про відмову у перерахунку пенсії.
Зазначені доводи апелянта є необґрунтованими, оскільки у Малиновського об'єднаного Управлінні Пенсійного фонду України в м. Одесі на момент призначення пенсії були усі відомості щодо отримуваних сум заробітної плати, з якої сплачувались страхові внески з урахуванням інших виплат, а тому розрахунок пенсії позивача був проведений не у повному обсязі саме з вини Пенсійного фонду.
З огляду на викладене колегія суддів вважає, що відмовляючи у перерахунку пенсії відповідач діяв протиправно, що призвело до порушення прав та законних інтересів позивачки.
Таким чином постанова суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обгрунтовані з посиланням на конкретні норми Законів України та відповідають чинному законодавству.
Доводи апелянта викладені у апеляційній скарзі за змістом ідентичні наданим в запереченнях адміністративному позові, зазначених висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні норм матеріального права.
За таких обставин, підстав для скасування рішення суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.
Оскільки судом першої інстанції повно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції, відповідно до ст. 200 КАС України, залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст. ст. 183-2, 195,197,198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі залишити без задоволення, а постанову Приморського районного суду м.Одеси від 15.05.2017 року без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Головуючий: суддя Л.Є. Зуєва
суддя О.А. Шевчук
суддя А.Г. Федусик