Постанова від 06.12.2017 по справі 452/3032/16-а

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2017 рокуЛьвів№ 876/11077/17

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Коваля Р.Й.,

суддів Гуляка В.В.,

ОСОБА_1,

розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові апеляційну скаргу Самбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області на постанову Самбірського міськрайонного суду Львівської області від 20 жовтня 2017 року в адміністративній справі № 452/3032/16-а за позовом ОСОБА_2 до Самбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

28 листопада 2016 року ОСОБА_2 звернулася до Самбірського міськрайонного суду Львівської області з адміністративним позовом до Самбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області (надалі - Самбірське ОУПФУ), у якому просила визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати провести перерахунок і виплату пенсії з урахуванням інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати), згідно з довідкою про заробітну плату, якою передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з яких сплачено внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, починаючи з 05.05.2011.

Позов обґрунтовувала тим, що 23.09.2016 вона звернулася до відповідача із письмовою заявою про проведення їй перерахунку пенсії за віком, як державному службовцю, з врахуванням виплат, які входять до системи оплати праці державного службовця, а тому повинні бути враховані при визначенні розміру її пенсії. Проте рішенням відповідача у цьому їй було відмовлено.

Постановою Самбірського міськрайонного суду Львівської області від 20 жовтня 2017 року позов задоволено частково.

Визнано протиправною відмову Самбірського ОУПФУ у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_2, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.

Зобов'язано Самбірське ОУПФУ з 28.05.2016 здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2, з урахуванням фактично нарахованих та отриманих усіх виплат, з яких сплачено страхові внески, в тому числі: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати за період із травня 2006 року по травень 2011 року.

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Самбірського ОУПФУ про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії в частині зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за період з 05.05.2011 по 28.05.2016 залишено без розгляду, у зв'язку з пропущенням позивачем строку звернення до суду.

Не погодившись із вказаною постановою, її оскаржило Самбірське ОУПФУ, яке вважає, що оскаржувана постанова прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити.

Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що виплати матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексація не є складовими заробітної плати державного службовця, тому зараховувати їх до суми заробітної плати для обчислення пенсії у відповідності до Закону України «Про державну службу» немає підстав. Крім того, наголошує на неможливості перерахунку пенсії позивачки у зв'язку із ухваленням Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції прийшов до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, яке прийнято у порядку скороченого провадження за результатами розгляду справ, передбачених пунктами 1, 2 ч.1 ст.183-2 цього Кодексу.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що апеляційну скаргу необхідно частково задовольнити з таких підстав.

Судом встановлено, що позивачу після звільнення з державної служби відповідачем з 05.05.2011 призначена пенсія за віком згідно Закону України «Про державну службу».

Оскільки пенсія призначена без урахування матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації, позивач 23.09.2016 звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, додавши при цьому довідки управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації Львівської області за №№ 24 та 25 від того ж числа про складові заробітної плати (за остатті 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсію), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», куди були включені зазначені вище інші виплати, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати.

Листом за № 6752/03-27 від 28.09.2016 повідомлено позивачу, що в задоволенні заяви їй відмовлено, що стало підставою звернення до суду.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії є протиправними, оскільки виплати, на які нараховуються страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються до заробітку для обчислення пенсії державного службовця, а отже позивач має право на перерахунок пенсії як державному службовцю з урахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

Такі висновки суду першої інстанції, на думку апеляційного суду, частково відповідають фактичним обставинам справи, нормам матеріального права та є частково вірними.

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

З наведеного видно, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Судом встановлено, що позивач в 2006 - 2011 роках отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної плати; на всі виплати, включені у довідку, нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що Самбірське ОУПФУ неправомірно не врахувало позивачу при призначенні пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної плати.

Така ж позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 14 травня 2013 року у справі № 21-125а13.

Крім того, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 не встановлено заборони на перерахунок раніше призначеної пенсії.

Правильно визначивши юридичну природу спірних правовідносин, разом з тим судом першої інстанції не враховано, що відповідно до частини четвертої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Таким чином, оскільки позивач звернулася із заявою про перерахунок пенсії 23.09.2016, додавши при цьому довідки за №№ 24 та 25 від цього ж числа, то такий необхідно провести відповідно до наведених вище вимог Закону з 01 жовтня 2016 року.

Відповідно до статті 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.

Згідно зі статтею 202 КАС України підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до частково неправильного вирішення справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про часткове задоволення заявленого позову з вищенаведених мотивів.

Керуючись ст.ст.160, 195, 197, п.3 ч.1 ст.198, п.4 ст.202, ч.2 ст.205, ст.ст.207, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Самбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області задовольнити частково.

Постанову Самбірського міськрайонного суду Львівської області від 20 жовтня 2017 року в адміністративній справі № 452/3032/16-а скасувати.

Позов ОСОБА_2 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Самбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови ОСОБА_2 у здійсненні перерахунку пенсії, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати.

Зобов'язати Самбірське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити з 01 жовтня 2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_2, з урахуванням фактично нарахованих та отриманих усіх виплат, з яких сплачено страхові внески, в тому числі: матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, за період з травня 2006 року по травень 2011 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя ОСОБА_3

судді ОСОБА_4

ОСОБА_1