06 грудня 2017 рокуЛьвів№ 876/11121/17
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Коваля Р.Й.,
суддів Гуляка В.В.,
ОСОБА_1,
з участю секретаря судового засідання Чигер І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на постанову Галицького районного суду м. Львова від 11 жовтня 2017 року в адміністративній справі № 461/5836/17 за позовом ОСОБА_2 до головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов'язання вчинити дії,
У серпні 2017 року ОСОБА_2 звернувся до Галицького районного суду м. Львова із вказаним позовом, у якому просив зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФУ у Львівській області) здійснити перерахунок та виплачувати йому з 01 січня 2016 року пенсію за вислугу років відповідно до Закону України № 900-VIII від 23 грудня 2015 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII), статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області від 08.07.2017 р. № 91-01799, виходячи із зазначеного у ній розміру грошового забезпечення; виплатити недоотриману різницю, що виникла після перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року; компенсувати сплачений судовий збір у сумі 640,00 грн та зобов'язати відповідача надати звіт про виконання постанови суду у десятиденний строк з моменту набрання постанови законної сили.
Позовні вимоги обгрунтовував тим, що відповідно до вказаних законодавчих актів він має право на перерахунок пенсії, як пенсіонер органів внутрішніх справ, проте відповідач не бажає в добровільному порядку провести такий перерахунок.
Постановою Галицького районного суду м.Львова від 11 жовтня 2017 року позов задоволено.
Не погодившись із прийнятою постановою, її оскаржило ГУ ПФУ у Львівській області, яке вважає, що при винесенні оскаржуваного рішення судом першої інстанції неправильно застосовані норми матеріального права, неповно досліджені та з'ясовані обставини справи.
Тому, з підстав, викладених в апеляційній скарзі, просило скасувати постанову суду першої інстанції і прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Відповідно до частини першої статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що апеляційна скарга не належить до задоволення з наступних підстав.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_2 з 31 грудня 2010 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII.
У липні 2017 року ОСОБА_2 звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців на підставі Закону № 900-VIII та постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова КМУ № 988).
Листом № 8463/03-25 від 27.07.2017 ГУ ПФУ у Львівській області відмовило позивачу в проведенні перерахунку пенсії, посилаючись на відсутність для цього правових підстав та коштів.
Не погоджуючись із цими діями відповідача, ОСОБА_2 звернувся до суду із цим позовом.
Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції мотивував його тим, що вимоги позивача є обґрунтованими і йому повинен бути проведений перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до вимог Законів № 900-VIII та № 2262-XII, Постанови КМУ № 988, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення.
Такі висновки суду першої інстанції, на переконання колегії суддів, відповідають нормам матеріального та процесуального права, фактичним обставинам справи і є правильними з огляду на таке.
За приписами частини третьої статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції Закону від 07.11.2015) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Частиною третьою статті 51 Закону № 2262-XII встановлено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Постановою КМУ № 988 встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно із Законом № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Законом № 900-VIII статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною (третьою) такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови КМУ № 988.
Відповідно до частини третьої статей 43 і 63 Закону № 2262-XII Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок проведення перерахунку пенсій).
Згідно із пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 2 Порядку проведення перерахунку пенсій встановлено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (пункт 3 Порядку проведення перерахунку пенсій).
За приписами пункту 4 Порядку проведення перерахунку пенсій перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Абзацом першим пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Вказане не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій.
З огляду на зазначене, погоджуючись із доводами суду першої інстанції, що позивач має право на перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до Закону № 900-VIII, статті 63 Закону № 2262-XII та Постанови КМУ № 988, колегія суддів вважає, що для здійснення перерахунку пенсії позивача ГУ ПФУ у Львівській області необхідно мати довідку про розмір грошового забезпечення відповідно до пункту 3 Порядку проведення перерахунку пенсій.
Форма довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії визначена додатком № 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, у примітці якого зазначено про те, яку інформацію повинна містити ця довідка.
Як видно із матеріалів справи, на виконання вимог вищевказаних нормативно-правових актів Міністерство внутрішніх справ України листом за № 1461/05/22-2017 від 03.02.2017 повідомило Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, а також зазначило про готовність уповноважених органів подати до головних управлінь ПФУ в областях довідок для перерахунку пенсій у порядку та в терміни, визначені законодавством.
У свою чергу Пенсійний фонд України листом за № 9493/02-23 від 28.03.2017 повідомив начальників головних управлінь Пенсійного фонду України в областях про необхідність підготування та надання ліквідаційним комісіям списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії.
Після цього, ГУ ПФУ у Львівській області підготувало та скерувало до Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
08.07.2017 Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Львівській області, на підставі отриманих списків, виготовлено довідку № 91-01799 про грошове забезпечення для перерахунку ОСОБА_2 пенсії та надіслано її відповідачу.
Враховуючи вищенаведене та те, що органи Пенсійного фонду України здійснюють нарахування та перерахунок пенсії на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках, наявні всі обставини для перерахунку пенсії позивачу.
Також, у зв'язку з тим, що судове рішення було ухвалене на користь позивача, у відповідності до приписів частини першої статті 94 КАС України, суд першої інстанції правомірно стягнув з ГУ ПФУ у Львівській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 витрати зі сплати судового збору в сумі 640,00 грн.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Частиною першою статті 200 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З урахуванням викладеного судова колегія дійшла переконання, що доводи апеляційної скарги є безпідставними і необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст.160 ч.3, 195, 196, 198 п.1 ч.1, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд
Апеляційну скаргу головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишити без задоволення, а постанову Галицького районного суду м. Львова від 11 жовтня 2017 року в адміністративній справі № 461/5836/17 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення ухвали у повному обсязі.
Головуючий суддя ОСОБА_3
судді ОСОБА_4
ОСОБА_1
Ухвала складена у повному обсязі 07 грудня 2017 року.