04 грудня 2017 рокуЛьвів№ 876/10414/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Іщук Л.П.,
суддів Онишкевича Т.В., Попка Я.С.,
за участю секретаря судового засідання Джули В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 25 вересня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (надалі - Калуське ОУПФУ) про визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення розміру пенсійних виплат, зобов'язання повернути недоплачені суми пенсії, починаючи з 01.05.2017 року та виплачувати надалі пенсію із здійсненням її подальших перерахунків у сторону збільшення відповідно до законодавства та проводити доплату за понаднормовий стаж.
Постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 25 вересня 2017 року позов задоволений.
Відповідач - Калуське ОУПФУ оскаржило постанову суду першої інстанції. Вважає, що вона винесена без належного з'ясування обставин справи і з порушенням норм матеріального права. Просить її скасувати і прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
В апеляційній скарзі зазначає, що при здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 допущено технічну помилку при використанні функції макетного вводу даних, зокрема, в частині обчислення розміру пенсійної виплати, в результаті чого невірно був визначений розмір пенсійної виплати, а тому з 01.05.2017 року пенсійну справу позивача приведено у відповідність до чинного законодавства. Крім того, покликається на те, що лише пенсійний орган здійснює призначення, нарахування та виплату пенсій. Жоден інший орган, зокрема, суд не наділений такими повноваженнями. Вважає, що судом першої інстанції порушено принцип пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явились, належним чином повідомлені про дату, місце та час розгляду справи. Суд ухвалив провести розгляд справи відповідно до ст.ст. 41, 196 КАС України та без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного пристрою.
Заслухавши доповідь судді Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, апеляційний суд прийшов до висновку, що апеляційна скарга до задоволення не підлягає.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером та з 04.09.2003 року отримував пільгову пенсію за Списком №1. Відповідно до судового рішення - постанови Калуського міськрайонного суду від 02.12.2015 року у справі №345/4145/15-а ОСОБА_1 переведено на пенсію відповідно до ст. 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Зазначеним судовим рішенням (а.с.8-10) визнано протиправними дії Калуського ОУПФУ щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку та виплаті пенсії за віком та зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до ст. 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства з 05.05.2015 року.
На підставі даного рішення здійснено перерахунок та виплату належної ОСОБА_1 пенсії, про що свідчить лист Калуського ОУПФУ в Івано-Франківській області від 30.05.2017 року №146/М-15 (а.с.6-7). Щомісячна пенсійна виплата ОСОБА_1 до 01.05.2017 року становила 4443,40 грн.
Цим же листом ОСОБА_1 повідомлено про те, що йому проведений перерахунок пенсії з 01.05.2017 року, розмір якої після перерахунку становить 4002,43 грн.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що ст. 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» чітко визначено мінімальний розмір пенсії шахтарям та передбачено виплату доплати за понаднормовий стаж, підвищення до пенсії та інші доплати до пенсії, а тому підстав для нового перерахунку пенсії не було. Крім того, перерахунок пенсії позивачу здійснений на підставі судового рішення.
З таким висновком суду погоджується апеляційний суд та зазначає наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та членів їх сімей.
Згідно статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менше як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених КМУ встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтарям, але не менш як 3 розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по 1 року.
Статтею 10 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що дія статті 8 Закону поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до пункту «а» підрозділу 1 «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, геологорозвідці, на дренажних шахтах на будівництві шахт, рудників, копалень» (далі підрозділ 1 розділу 1 «Гірничі роботи» Списку № 1 передбачена зайнятість повний робочий день на підземних роботах.
До кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені цим законом пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку №1, які були зайняті на підземних роботах саме повний робочий день.
Як роз'яснено Міністерством праці та соціальної політики України у листі від 18.02.2009 року № 1757/0/1409/10 та Пенсійного фонду України від 20.02.2009 року № 2927/0/0220 дія статей 1, 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» поширюється на працівників, професії, посади яких передбачені пунктами «а», «б», «в» підрозділу 1 «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників копалень» розділу 1 «Гірничі роботи» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року № 36.
Оскільки ОСОБА_1 працював повний робочий день (як встановлено судом першої інстанції та визнається сторонами), то він має право на пільги, встановлені Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься, зокрема, в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 20 квітня 2017 року (№К/800/12614/17), від 23 березня 2017 року (№К/800/8907/17), від 04 лютого 2015 року (№К/800/61621/14).
Відповідно до п.2 ст. 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.
Згідно ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що законодавцем та судовим рішенням чітко визначено мінімальний розмір пенсії шахтарям - три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність та доплати за понаднормативний стаж, підвищення до пенсії та інші доплати до пенсії відповідно до чинного законодавства. Тобто, у вказаний розмір мають бути враховані будь-які надбавки чи доплати до пенсії.
За таких обставин суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії та правомірно зобов'язав відповідача провести позивачу перерахунок та виплату доплати за понаднормовий стаж, підвищення до пенсії та іншими доплатами до пенсії відповідно до чинного законодавства з 01 травня 2017 року.
Покликання апелянта на те, перерахунок пенсії здійснено відповідно до Інструкції щодо проведення перерахунку пенсій відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» і таким чином розмір пенсії приведено у відповідність до норм чинного законодавства, апеляційний суд до уваги не бере, оскільки пенсія позивачу призначена на підставі судового рішення (постанова Калуського міськрайонного суду від 02.12.2015 року у справі №345/4145/15-а), копія якого знаходиться в матеріалах справи (а.с.8-10), набрало законної сили та є обов'язковим до виконання на всій території України.
Апеляційний суд не бере до уваги доводи апелянта щодо помилки відповідача при розрахунку розміру пенсії, оскільки відповідач як суб'єкт владних повноважень, який заперечував проти позову, при розгляді справи в суді першої інстанції всупереч вимогам статті 71 КАС України не надав жодних доказів на ствердження даної обставини, як не довів її і під час апеляційного розгляду.
Суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому постанову суду першої інстанції слід залишити без змін.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 41, 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
ухвалив :
Апеляційну скаргу Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області залишити без задоволення, а постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 25 вересня 2017 року у справі № 345/1982/17 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі.
Головуючий суддя ОСОБА_2
судді ОСОБА_3
ОСОБА_4
Ухвала складена в повному обсязі 07.12.2017 року