06 грудня 2017 рокуЛьвів№ 876/10388/17
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді: Бруновської Н.В.
суддів: Кузьмича С.М., Шавеля Р.М.
за участю секретаря судового засідання: Бедрій Х.П.
позивача: ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Залізничного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Львова на постанову Франківського районного суду міста Львова від 30 серпня 2017 року у справі № 465/4322/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Залізничного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Львова про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-
27.07.2017 р. позивач ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом (з врахування заяви про уточнення позовних вимог) до Залізничного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Львова про визнання дій та відмови протиправними, зобов'язання провести перерахунок пенсії з 01.12.2016 р. встановивши пенсію у розмірі 7410 грн. згідно довідки від 02.02.2017 року № 02-3, виданої Департаментом агропромислового розвитку Львівської ОДА та стягнути недоотриману пенсію за період з 01.12.2016 р. по 31.08.2017 р.
Постановою Франківського районного суду міста Львова від 30.08.2017 р. позов задоволено частково. Суд визнав протиправними дії Залізничного об'єднання управління Пенсійного фонду України м. Львова щодо відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок пенсії відповідно до виданих департаментом агропромислового розвитку Львівської ОДА довідок від 06.12.2016 №04-78 та 02.02.2017 року № 02-3 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Крім того, суд зобов'язав Залізничне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Львова здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2016 р. відповідно до виданих департаментом агропромислового розвитку Львівської ОДА довідок від 06.12.2016 №04-78 та 02.02.2017 року № 02-3 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, з урахуванням проведених раніше виплат.
Не погоджуючись із даною постановою, апелянт Залізничне об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Львова подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що судом порушено норми матеріального та процесуального права.
Апелянт просить суд, постанову Франківського районного суду міста Львова від 30.08.2017 р. скасувати та прийняти нову постанову, якою в позові відмовити.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні просив суд, апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду без змін.
Інші особи, які беруть участь у справі в судове засідання на виклик суду не з'явились хоча, належним чином були повідомлені про час та місце розгляду справи, що не перешкоджає розгляду справи у їх відсутності відповідно до ч.4 ст.196 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, учасника процесу, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи скарг, законність і обґрунтованість постанови суду, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.
Як видно із матеріалів справи, позивач ОСОБА_1 з 10.09.2012 р. перебуває на обліку в Залізничному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м.Львова як одержувач пенсії державного службовця, яка була призначена за нормами чинного на дату призначення пенсії Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993р.
Пенсійна виплата відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» на дату призначення пенсії позивачу обчислена у розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
07.12.2016 р. ОСОБА_1 звернулась до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із підвищенням посадового окладу працюючого державного службовця за останнім місцем роботи на підставі довідки від 02.02.2017 р. № 02-3 яка видана Департаментом агропромислового розвитку Львівської ОДА.
Листом від 23.02.2016 року №15-Б/8 відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії, у зв'язку з тим що з 01.06.2015 р. раніше призначені пенсії не перераховуються відповідно до вимог Закону України «Про державну службу».
Постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1 затверджено форму довідки про заробітну плату, яка подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
Форму вказаної довідки було виключено згідно із змінами, внесеними постановою правління Пенсійного фонду України від 4 липня 2016 року N15-2.
Як зазначено в п. 3 цієї постанови правління Пенсійного фонду України від 4 липня 2016 року N 15-2, вказана постанова набирає чинності з дня її офіційного опублікування. Офіційне опублікування вказаної постанови Пенсійного фонду України мало місце в Офіційному віснику України, 2016, N 67 (02 вересня 2016 року), ст. 2258.
Тобто, форма довідки з приводу якої мало місце звернення позивача, була виключена з 02.09.2016 року.
Дана позиція висловлена в ухвалі Вищого адміністративного суду від 16 грудня 2016 року у справі №К/800/34748/16.
Щодо перерахунку пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючого державного службовця колегія суддів зазначає наступне.
Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набрав чинності 01 січня 2015 року, внесено зміни до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» і викладено цю норму у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».
Крім того, постановою Кабінету Міністрів №1013, норми якої набрали чинності з 15 грудня 2015 року, внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865, а саме, виключено пункт 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу».
Колегія суддів звертає увагу на ту обставину, що нездійснення перерахунку пенсії позивачу не призвело до зменшення розміру пенсії, яку особа отримувала до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та/або позбавленням її права на соціальний захист.
Так, у пункті 2.1 рішення Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 зазначено, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
У рішенні Європейського суду з прав людини «Великода проти України» зазначено, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Враховуючи те, що Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок проведення перерахунку призначених пенсій державних службовців у зв'язку з підвищенням окладів з 01 січня 2015 року, а Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, який набув чинності з 01 травня 2015 року пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яким не передбачено перерахунку раніше призначеної пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а тому, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення позову на що суд першої інстанції не звернув увагу.
Висновки суду узгоджуються з позицією яка викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 22.06.2017 р. в справі № к/800/29845/17.
У відповідності до вимог ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує судове рішення та ухвалює нове, коли має місце, зокрема, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність таких обставин, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи чи питання.
З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи тому, колегія суддів дійшла висновку, що постанову слід скасувати та прийняти нову якою в позові відмовити.
Керуючись ст.195, ст.197, ст.198, ст.202, ст.207, ст.212, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Залізничного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Львова задовольнити.
Постанову Франківського районного суду міста Львова від 30 серпня 2017 року у справі № 465/4322/17 - скасувати.
В позові ОСОБА_1 до Залізничного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Львова про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій - відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів після набрання постановою законної сили.
Суддя Н. В. Бруновська
Суддя С. М. Кузьмич
Суддя Р. М. Шавель
Постанова складена в повному обсязі 07.12.2017 року.