Справа: № 752/8604/17 Головуючий у 1-й інстанції: Шкірай М.І.
Суддя-доповідач: Літвіна Н. М.
Іменем України
05 грудня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Літвіної Н.М.
Суддів Ганечко О.М.
Коротких А.Ю.
при секретарі Архіповій Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на постанову Голосіївського районного суду м. Києва від 11 жовтня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити певні дії, -
В квітні 2017 року позивач - ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві про визнання протиправним та скасування розпорядження і зобов'язання вчинити певні дії.
Постановою Голосіївського районного суду м. Києва від 11 жовтня 2017 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач - Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві, звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, з грудня 2005 року позивач отримує пенсію державного службовця та перебуває на обліку Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
У зв'язку з підвищенням оплати праці державних службовців, зокрема, з огляду на збільшення посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років, згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» № 292 від 06 квітня 2016 року, постановою Кабінету Міністрів України «Питання оплати праці працівників державних органів» № 15 від 18 січня 2017 року, ОСОБА_3 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії.
Однак, листом № 21683/05 від 07 квітня 2017 року відповідачем було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії позивачу.
Відмова мотивована тим, що з 01 травня 2016 року вступив в дію новий Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII. Відповідно до п.п.1 п.2 Прикінцевих та перехідних положень зазначеного Закону, Закон України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3745-XII втратив чинність, крім ст. 37, що застосовується для осіб, зазначених в пунктах 10 та 12 цього розділу (щодо призначення пенсій окремим категоріям державних службовці). Проведення перерахунків раніше призначених пенсій Законом не передбачено.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів виходить з наступного.
Згідно з ч. 1 ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у редакції, чинній на час призначення пенсії ОСОБА_3, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Разом з тим, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набув чинності 01 січня 2015 року, положення ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» викладені у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям був визначений у п.п. 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Вказані норми права передбачали, що перерахунок пенсії здійснюється у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Однак, постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» норми і положення, які встановлювали порядок і умови перерахунку пенсії були виключені.
З 01 травня 2016 року набув чинності новий Закон України «Про державну службу» № 889-VIII, згідно ст. 90 якого пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до п.п. 1 п. 2 розділу ХІ вказаного Закону 889-VIII Закон України «Про державну службу» 3723-XII, крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у п.п. 10 і 12 цього розділу, був визнаний таким, що втратив чинність.
У свою чергу, Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Враховуючи, що ОСОБА_3 звернулась до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії у березні 2017 року (тобто, спірні правовідносини виникли після набуття чинності новим Законом України «Про державну службу» № 889-VIII), колегія суддів вважає, що підстави для задоволення даного адміністративного позову - відсутні.
Отже, доводи апеляційної скарги відповідача спростовують висновки суду першої інстанції, викладені в постанові від 11 жовтня 2017 року, та є підставами для її скасування.
З огляду на викладене колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції порушив норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. У зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві - задовольнити, а постанову Голосіївського районного суду м. Києва від 11 жовтня 2017 року - скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198 КАС за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Згідно з ч. 1 ст. 202 КАС підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст.ст. 198, 202, 205, 206, 212, 254 КАС України суд, -
Апеляційну скаргу Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві - задовольнити.
Постанову Голосіївського районного суду м. Києва від 11 жовтня 2017 року - скасувати та прийняти нову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, встановлені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя Літвіна Н.М.
Судді Ганечко О.М.
Коротких А.Ю.
Повний текст постанови виготовлено 06 грудня 2017 року.
Головуючий суддя Літвіна Н. М.
Судді: Коротких А. Ю.
Ганечко О.М.