Головуючий у 1 інстанції - Свергун І.О.
Суддя-доповідач - Гайдар А.В.
05 грудня 2017 року справа №812/1462/17
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією в складі
головуючого судді Гайдара А.В.
суддів Василенко Л.А.,
Ястребової Л.В.,
при секретареві судового засідання Святодух О.Б.,
за участю
представника позивача ОСОБА_3 (згідно розпорядження)
представника відповідача ОСОБА_4 (за довіреністю)
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Департаменту екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2017 р. у справі № 812/1462/17 за позовом Департаменту екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації до Луганської обласної державної адміністрації про визнання незаконними та скасування розпоряджень голови Луганської обласної державної адміністрації-керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 29.08.2017 року № 596 та від 07.09.2017 року № 638,-
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2017 року у справі № 812/1462/17 у задоволенні позовних вимог Департаменту екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації до Луганської обласної державної адміністрації про визнання незаконними та скасування розпоряджень голови Луганської обласної державної адміністрації - керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 29.08.2017 № 596 та від 07.09.2017 № 638 - відмовлено повністю. ( т.1 арк.справи 254-258)
Позивач не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції через порушення норм матеріального та процесуального права та прийняти нову постанову, якою задовольнити його позовні вимоги в повному обсязі. ( т.2 арк.справи 2-11)
В судовому засіданні представник позивача підтримав доводи апеляційної скарги, просив її задовольнити, скасувати постанову суду першої інстанції через порушення норм матеріального та процесуального права та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В судовому засіданні представник відповідача заперечувала проти доводів апеляційної скарги. просила залишити її без задоволення та постанову суду першої інстанції без змін.
За правилами частини першої статті 195 КАС України перегляд судового рішення суду першої інстанції здійснюється в межах апеляційних скарг.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, думку представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що Розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації від 17.05.2013 № 596 створено Департамент екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації (далі - Департамент) як самостійний структурний підрозділ облдержадміністрації та затверджено Положення про Департамент (арк. спр. 222-227).
Розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації - керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 25.05.2016 № 295 внесено зміни до структури та чисельності структурних підрозділів облдержадміністрації та затверджено Положення про Департамент екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації (арк. спр. 202-215).
Згідно зі штатним розписом Департаменту на 2017 рік кількість штатних одиниць у ньому складає 33 (арк. спр. 77-78).
Розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації - керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 29.08.2017 № 596 "Про внесення змін до структури та граничної чисельності структурних підрозділів облдержадміністрації" з 08.11.2017 перейменовується юридична особа - Департамент екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації, ідентифікаційний код 38681878, в управління екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації, ідентифікаційний код 38681878, з граничною чисельністю 28 одиниць. Директору Департаменту ОСОБА_3 надано доручення здійснити організаційно-правові заходи, пов'язані з перейменуванням юридичної особи (арк. спр. 9-10).
Розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації - керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 07.08.2017 № 638 "Про затвердження штатного розпису управління екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації на 2017 рік" затверджено штатний розпис управління екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації (далі - Управління) на 2017 рік, попереджено директора Департаменту про зміну істотних умов праці, а заступника директора Департаменту - про наступне звільнення з посади за п. 1 ст. 40 КЗпП України. Управлінню по роботі з персоналом апарату облдержадміністрації надано доручення вжити необхідних організаційних заходів щодо попередження про наступне звільнення з посад та про зміну істотних умов праці, а директору Департаменту - попередити у встановленому порядку працівників, у яких змінюються істотні умови праці відповідно до ст. 43 Закону України "Про державну службу", ст. 32 КЗпП України, та працівників, штатні посади яких скорочуються, про наступне звільнення з посад за п. 1 ст. 40 КЗпП України (арк. спр. 11-14).
07.09.2017 директор Департаменту ОСОБА_3 звернувся до голови Луганської обласної державної адміністрації - керівника обласної військово-цивільної адміністрації з листом № 1248, в якому у зв'язку з виникненням сумніву щодо законності надання розпорядження голови обласної державної адміністрації - керівника обласної військово-цивільної адміністрації "Про затвердження штатного розпису управління екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації на 2017 рік" від 07.09.2017 № 638 просив надати письмове підтвердження його виконання (арк. спр. 33-35).
07.09.2017 головою Луганської обласної державної адміністрації - керівником обласної військово-цивільної адміністрації надано відповідне доручення щодо виконання розпорядження від 07.09.2017 № 638, зокрема, пункту 4 щодо попередження за два місяці до зміни істотних умов праці працівників Департаменту - до 07.09.2017 (арк. спр. 32).
Предметом даного спору є правомірність розпоряджень голови Луганської обласної державної адміністрації - керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 29.08.2017 № 596 та від 07.09.2017 № 638 в частині щодо перейменування Департаменту екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації, а також здійснення організаційно-правових заходів, пов'язаних з цим перейменуванням.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин першої та другої статті 6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.1999 № 586-XIV (далі - Закон № 586-XIV) на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання власних і делегованих повноважень, голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази. Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Згідно з частинами першою та другою статті 5 Закону № 586-XIV склад місцевих державних адміністрацій формують голови місцевих державних адміністрацій. У межах бюджетних асигнувань, виділених на утримання відповідних місцевих державних адміністрацій, а також з урахуванням вимог статті 18 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" (1160-15), їх голови визначають структуру місцевих державних адміністрацій.
Рекомендаційний перелік структурних підрозділів обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 18.04.2012 № 606.
Відповідно до вказаного Рекомендаційного переліку, Методичних рекомендацій з розроблення положень про структурні підрозділи екології та природних ресурсів обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій (далі - Методичні рекомендації), затверджених наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 17.05.2013 № 201, у складі облдержадміністрації створюється структурний підрозділ екології та природних ресурсів.
Згідно з пунктом 3-1 постанови Кабінету Міністрів України від 12.03.2005 № 179 "Про упорядкування структури апарату центральних органів виконавчої влади, їх територіальних підрозділів та місцевих державних адміністрацій" у складі місцевих державних адміністрацій утворюються такі структурні підрозділи, як департамент, управління, відділ, сектор.
Департамент - структурний підрозділ обласної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій (крім їх апаратів), що утворюється для виконання основних завдань високого ступеня складності (багатогалузевість, багатофункціональність), координації роботи, пов'язаної з виконанням таких завдань, за умови, що в його складі буде не менш як два управління.
Управління - структурний підрозділ місцевої державної адміністрації одногалузевого або однофункціонального спрямування, до складу якого входить не менш як два самостійних відділи.
Відповідно до пунктів 1 та 2 Положення про Департамент, затвердженого розпорядженням від 25.05.2016 № 295, Департамент є структурним підрозділом Луганської обласної державної адміністрації, який утворюється головою облдержадміністрації - керівником обласної військово-цивільної адміністрації та забезпечує виконання покладених на нього завдань, визначених цим Положенням. Департамент підпорядкований голові облдержадміністрації - керівнику військово-цивільної адміністрації, а також підзвітний і підконтрольний Міністерству екології та природних ресурсів України.
Таким чином, питання щодо створення структурного підрозділу обласної державної адміністрації, а також його перейменування входить до компетенції голови облдержадміністрації.
Колегія суддів вважає неприйнятними доводи апеляційної скарги про відсутність в оскаржених розпорядженнях відповідного обґрунтування з огляду на наступне.
Розпорядження від 29.08.2017 № 596 видано головою облдержадміністрації на підставі статей 5, 6, 44, 47 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", статей 87, 89, 90 Цивільного кодексу України, Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", постанов Кабінету Міністрів України від 12.03.2005 № 179 "Про упорядкування структури апарату центральних органів виконавчої влади, їх територіальних підрозділів та місцевих державних адміністрацій", від 18.04.2012 № 606 "Про затвердження рекомендаційних переліків структурних підрозділів обласної, Київської та Севастопольської міської, районної, районної в мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій", від 25.03.2014 № 91 "Деякі питання діяльності місцевих державних адміністрацій".
Відповідно до пунктів 2, 8 пояснювальної записки до проекту розпорядження голови обласної державної адміністрації - керівника обласної військово-цивільної адміністрації "Про внесення змін до структури та граничної чисельності структурних підрозділів облдержадміністрації" метою прийняття розпорядження є визначення структури облдержадміністрації та її апарату для вирішення питань, що у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належать до структури та граничної чисельності структурних підрозділів облдержадміністрації. Прийняття розпорядження дозволить визначити структуру облдержадміністрації, оптимальну для виконання основних галузевих повноважень Луганської обласної державної адміністрації, яка набула статусу обласної військово-цивільної адміністрації, сприятиме ефективному вирішенню питань, що віднесені до відання облдержадміністрації - обласної військово-цивільної адміністрації та її апарату (арк. спр. 100-101).
Відтак, розпорядження від 29.08.2017 № 596 містить обґрунтування його прийняття та винесено з метою оптимізації структури облдержадміністрації.
Розпорядження від 07.09.2017 № 638 видано головою облдержадміністрації на підставі статей 5, 6, 47 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", статей 43, 50, 51 Закону України "Про державну службу", статті 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", статей 32, 49-2 Кодексу законів про працю України, постанов Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228 "Про затвердження Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ", від 12.03.2005 № 179 "Про упорядкування структури апарату центральних органів виконавчої влади, їх територіальних підрозділів та місцевих державних адміністрацій", від 18.01.2017 № 15 "Питання оплати праці працівників державних органів", враховуючи розпорядження голови від 24.03.2016 № 152 "Про деякі заходи щодо реалізації положень Закону України "Про військово-цивільні адміністрації", від 29.08.2017 № 596 "Про внесення змін до структури та граничної чисельності структурних підрозділів облдержадміністрації".
Метою прийняття вказаного розпорядження є виконання розпорядження голови обласної державної адміністрації - керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 29.08.2017 № 596 "Про внесення змін до структури та граничної чисельності структурних підрозділів облдержадміністрації", про що зазначено у пункті 2 пояснювальної записки до проекту розпорядження голови обласної державної адміністрації - керівника обласної військово-цивільної адміністрації "Про затвердження штатного розпису управління екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації на 2017 рік" (арк. справи 96).
Отже, оскаржене розпорядження від 07.09.2017 № 638 також містить обґрунтування його прийняття.
Колегія суддів також зазначає, що є необґрунтованими доводи апеляційної скарги, що внаслідок зміни найменування Департаменту зміняться посадові обов'язки його працівників, з огляду на наступне.
В Положенні про Департамент визначені основні завдання та функції з виконання облдержадміністрацією повноважень у сфері охорони навколишнього природного середовища. Так, Департамент забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами, заповідної справи, формування, збереження та використання екологічної мережі, здійснення управління та регулювання у сфері охорони територій та об'єктів природно-заповідного фонду України на відповідній території, забезпечення екологічної та у межах компетенції радіаційної безпеки.
У зв'язку з перейменуванням Департаменту в Управління головою видано розпорядження від 17.10.2017 № 748 про затвердження Положення про Управління, посадових інструкцій начальника цього Управління та його заступників (арк. спр. 173-198).
У Положенні про Управління, розробленому відповідно до Типового положення про структурний підрозділ місцевої державної адміністрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2012 № 887, Методичних рекомендацій визначені основні завдання та функції з виконання облдержадміністрацією повноважень у сфері охорони навколишнього природного середовища. Ці завдання та функції є аналогічними за змістом, що на цей час покладені на Департамент.
Колегією суддів встановлено, що представники позивача не заперечували, що завдання та функції Департаменту після його перейменування в Управління не зміняться.
Відтак, перейменування Департаменту в Управління не призведе до зміни завдань та функцій самого органу, а також посадових обов'язків його працівників.
Також, колегією суддів встановлено, що після перейменування позивача він не втратить статусу самостійної юридичної особи.
Колегія суддів також вважає неприйнятними доводи апеляційної скарги щодо порушення прав працівників внаслідок зміни істотних умов праці з огляду на наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 № 15 "Питання оплати праці працівників державних органів" затверджено схему посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів у 2017 році.
Статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" встановлено розмір мінімальної заробітної плати у 2017 році.
Статтями 50, 51 Закону України "Про державну службу" визначені основні складові заробітної плати державного службовця, групи оплати праці та схема посадових окладів державних службовців.
На підставі зазначених вимог розпорядженням від 07.09.2017 № 638 було затверджено штатний розпис Управління на 2017 рік (пункт 1 розпорядження).
Пунктом 3 частини першої статті 43 Закону України "Про державну службу" передбачено, що підставами для зміни істотних умов державної служби є, зокрема, скорочення чисельності або штату працівників у зв'язку з оптимізацією системи державних органів чи структури окремого державного органу.
Відповідно до частини четвертої статті 43 Закону України "Про державну службу" про зміну істотних умов служби керівник державної служби письмово повідомляє державного службовця не пізніш як за 60 календарних днів до зміни істотних умов державної служби, крім випадків підвищення заробітної плати.
Згідно зі статтею 32 Кодексу законів про працю України у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою. Про зміну істотних умов праці - систем та розмірів оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменування посад та інших - працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці.
У зв'язку з цим у розпорядженні від 07.09.2017 № 638:
1) попереджено (пункт 2 розпорядження):
ОСОБА_3, директора Департаменту, про зміну істотних умов праці, пов'язаних зі зміною найменування посади, розміру оплати праці в частині зменшення розміру посадового окладу;
ОСОБА_5, заступника директора Департаменту, про наступне звільнення з посади за пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України;
2) управлінню по роботі з персоналом апарату облдержадміністрації надано доручення щодо вжиття необхідних організаційних заходів щодо попередження ОСОБА_5 про наступне звільнення з посади за пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України та ОСОБА_3 про зміну істотних умов праці відповідно до статті 43 Закону України "Про державну службу", статті 32 Кодексу законів про працю України (пункт 3 розпорядження).
Відповідно до статті 11 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" керівники структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій призначаються на посаду та звільняються з посади головами відповідних державних адміністрацій за погодженням з органами виконавчої влади вищого рівня в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 3 частини першої статті 2 Закону України "Про державну службу" керівник державної служби в державному органі - посадова особа, яка займає вищу посаду державної служби в державному органі, до посадових обов'язків якої належить здійснення повноважень з питань державної служби та організації роботи інших працівників у цьому органі.
Частиною другої статті 6 Закону України "Про державну службу" встановлено категорії посад державної служби та посади голів місцевих державних адміністрацій віднесено до категорії "А" (вищий корпус державної служби).
На підставі зазначених норм законодавства головою здійснювалось попередження директора Департаменту та його заступника.
У зв'язку з тим, що відповідно до підпункту 16 пункту 9 Положення про Департамент, затвердженого розпорядженням голови від 25.05.2016 № 295, директор Департаменту призначає на посаду та звільняє з посади в порядку, передбаченому законодавством про державну службу, державних службовців Департаменту, ОСОБА_3 надано доручення щодо попередження у встановленому чинним законодавством порядку працівників, у яких змінюються істотні умови праці відповідно до статті 43 Закону України "Про державну службу", статті 32 Кодексу законів про працю України, та працівників, штатні посади яких скорочуються, про наступне звільнення з посад за пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України.
Колегією суддів встановлено, що працівників Департаменту попереджено про зміну істотних умов праці з 08.11.2017.
Крім того, колегія суддів звертає увагу, що спірні правовідносини в межах даної справи виникли між суб'єктами владних повноважень та стосуються реалізації їхньої компетенції у сфері управління. Тому посилання позивача на порушення трудових прав працівників Департаменту є безпідставними, оскільки відсутні докази їх звернення до суду за захистом своїх прав в межах трудового законодавства та проходження публічної служби.
Таким чином, колегія суддів вважає, що в межах апеляційної скарги порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин у справі дана правильно, а тому апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 195,196, п.1 ч.1 ст. 199, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Департаменту екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2017 р. у справі № 812/1462/17 - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2017 р. у справі № 812/1462/17 - залишити без змін.
Вступна та резолютивна частини ухвали складені у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 05 грудня 2017 року. Повний текст ухвали складений та підписаний колегією суддів протягом п'яти днів.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя: А.В. Гайдар
Судді: Л.А.Василенко
Л.В. Ястребова