Справа № 819/1695/17
07 грудня 2017 року м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору і виступає на стороні відповідача ОСОБА_2 казначейська служба України про визнання незаконними дій, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди,
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору і виступає на стороні відповідача ОСОБА_2 казначейська служба України про визнання незаконними дій, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди, а саме: визнати незаконним дії виконавчого комітету Тернопільської міської ради у формі умисного приховання інформації у вигляді переліку незадіяних земельних ділянок комунальної форми власності, які можуть бути передані в користування зі вказанням адрес даних земельних ділянок, яка належить до відкритої інформації; зобов'язати виконавчий комітет Тернопільської міської ради надати інформацію у вигляді переліку незадіяних земельних ділянок комунальної форми власності, які можуть бути передані в користування зі вказанням адрес даних земельних ділянок; стягнути завдану моральну шкоду в розмірі 112000 грн.
Представник Виконавчого комітету Тернопільської міської ради подав до суду письмове клопотання, в якому просить передати справу для розгляду Тернопільським міськрайонним судом Тернопільської області у порядку ст.22 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України).
Позивач ОСОБА_3 у судове засідання не прибув, хоча був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду справи, причин неприбуття суду не повідомив.
Представник Державної казначейської служби подав письмове клопотання, в у якому не заперечує щодо можливості передачі справи за підсудністю до Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області.
У відповідності до ч.6 ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
У відповідності до ч.2 ст.4 надалі КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Згідно з частиною другою ст.17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до пункту 1 частини 1 ст.18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
У відповідності до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 року №280/97-ВР (з наступними змінами та доповненнями) до системи органів місцевого самоврядування відносяться: сільські, селищні, міські, районні у містах ради, виконавчі комітети, відділи, управління та інші виконавчі органи сільської, селищної, міської, районної у місті ради, районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, органи самоорганізації населення.
В даному випадку відповідачем у справі є Виконавчий комітет Тернопільської міської ради, що є органом місцевого самоврядування, а тому дана справа з урахуванням вимог пункту 1 частини першої статті 18 та частини другої статті 19 КАС України (щодо територіальної підсудності) підсудна місцевому загальному суду як адміністративному, що, в свою чергу, виключає можливість її вирішення Тернопільським окружним адміністративним судом.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.22 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо відкрито провадження в адміністративній справі, яка предметно підсудна іншому суду.
Оскільки судом встановлено, що позивач звертається з позовними вимогами до органу місцевого самоврядування суд вважає, що даний правовий спір повинен вирішуватись Тернопільським міськрайонним судом Тернопільської області за правилами адміністративного судочинства, а тому дану адміністративну справу слід передати для розгляду до Тернопільського міськрайонного суду як адміністративного суду, а заяву представника відповідача про передачу даної адміністративної справи слід задовольнити.
Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому цією статтею, розглядається адміністративним судом, до якого вона надійшла.
Спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Керуючись ст.ст. 19,22,160, 165 КАС України, суд, -
1.Заяву Виконавчого комітету Тернопільської міської ради задовольнити.
2. Адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору і виступає на стороні відповідача ОСОБА_2 казначейська служба України - передати для розгляду Тернопільському міськрайонному суду як адміністративному суду.
Ухвала суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати особам, які беруть участь у справі.
Головуючий суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.