06 грудня 2017 року Справа № 608/1827/17
Номер провадження2-а/608/144/2017
Чортківський районний суд Тернопільської області в складі: головуючого суду судді Парфенюка В. І.
з участю секретаря Южди Л.С.
представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Чорткові справу адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_2 до Чортківського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про оскарження відмови щодо внесення змін до актового запису про народження та зобов'язання вчинити дії,-
В листопаді 2017 року позивач ОСОБА_2 звернувся в Чортківський районний суд з вищезазначеним позовом.
Ухвалою судді Чортківського районного суду Тернопільської області від 17 листопада 2017 року було відкрито провадження в адміністративній справі за вищевказаним позовом, а ухвалою суду від 27 листопада 2017 року призначено розгляд справи в судовому засіданні.
В судовому засіданні на обговорення учасників судового розгляду судом було поставлено питання про направлення даної справи за підсудністю до Тернопільського окружного адміністративного суду.
Вислухавши учасників судового розгляду, суд приходить до таких висновків.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, але за умови, що ця справа відноситься до юрисдикції цього суду, віднесеної процесуальним законом.
Підсудність - це розмежування компетенції між окремими ланками судової системи і між адміністративними судами однієї ланки щодо розгляду і вирішення справ, які належать до адміністративної юрисдикції.
У статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України визначається предметна підсудність справ місцевим загальним, окружним адміністративним судам та Вищому адміністративному суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 вищезазначеного Кодексу встановлений вичерпний перелік адміністративних справ, які підсудні місцевим адміністративним судам, в тому числі адміністративні справи, у яких однією із сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування; посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним судам (п.1); усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності (п.2); усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту пільг (п.4); адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, передбачених пунктами 1 - 4 частини першої цієї статті (п.5); адміністративні справи щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення іноземців та осіб без громадянства, які підлягають примусовому видворенню за межі України; продовження строку затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення іноземців та осіб без громадянства, які підлягають примусовому видворенню за межі України; затримання іноземців та осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні (п.6); адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності приватного виконавця щодо виконання рішень органів (посадових осіб), крім судових рішень (п.7).
Згідно частини 2 ст. 18 цього Кодексу окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Оскільки відділ державної реєстрації актів цивільного стану є державним органом, а предметом спору є відповідні рішення (висновок) та дії (зобов'язання внести зміни до актового запису) цього органу, предметна підсудність даної справи визначається частиною другою статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої така справа підсудна окружному адміністративному суду.
Така позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 1 червня 2017 року (справа № К/800/12970/15).
Пунктом 6 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 року № 2 «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ» роз'яснено, що у разі відкриття провадження в адміністративній справі без дотримання правил предметної підсудності суд повинен передати справу на розгляд адміністративного суду, якому вона підсудна, незалежно від того, на якій стадії розгляду справи виявлено порушення правил цієї підсудності, оскільки суд, який відкрив провадження у справі з таким порушенням, не є компетентним у її розгляді (пункт 2 частини першої статті 22 КАС України). Порушення правил предметної підсудності є підставою для скасування рішень судів нижчих інстанцій з направленням справи на новий розгляд до належного суду.
Згідно із п. 2 ч. 1 ст. 22 Кодексу адміністративного судочинства України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо відкрито провадження у справі, яка предметно підсудна іншому суду.
Таким чином, дана справа підлягає передачі за предметною за підсудністю до належного суду - Тернопільського окружного адміністративного суду.
З врахуванням наведеного, керуючись ст.ст.18, 22, Кодексу адміністративного судочинстваУкраїни, суд,-
Справу за позовом ОСОБА_2 до Чортківського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про оскарження відмови щодо внесення змін до актового запису про народження та зобов'язання вчинити дії направити за підсудністю до Тернопільського окружного адміністративного суду.
Ухвалу може бути оскаржено до Львівського апеляційного адміністративного суду через Чортківський районний суд Тернопільської області з подачею апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня оголошення ухвали.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом п'яти днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано протягом встановленого законом строку на апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: В І Парфенюк