Справа №: 452/2811/17
Іменем України
30 листопада 2017 року м.Самбір
Суддя Самбірського міськрайонного суду Львівської області Кравців В.І.,
розглянувши подання інспектора Самбірського міськрайонного відділу з питань пробації про заміну невідбутого строку громадських робіт на арешт щодо ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, непрацюючого, неодруженого, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2,
встановив:
Згідно постанови судді Самбірського міськрайонного суду Львівської області від 8 серпня 2017 року на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у виді сорока годин громадських робіт за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Інспектор Самбірського МРВ з питань пробації ОСОБА_2 03.11.2017 звернулася до суду з поданням про заміну ОСОБА_1 невідбутого строку громадських робіт на адміністративний арешт.
У обґрунтування вказаного подання посилалася на те, що виконати зазначену постанову не можливо, оскільки ОСОБА_1 ухиляється від відбування громадських робіт, а саме, будучи належним чином повідомлений про виклик до кримінально-виконавчої інспекції на 01.09.2017 та 12.09.2017 року, жодного разу не з'явився.
13 вересня 2017 року інспектором Самбірського МРВ з питань пробації була здійснена виїзна перевірка за місцем проживання ОСОБА_1 та передано виклик до служби пробації на 14 вересня 2017 року, куди він прибув і його під розписку та усно ознайомлено з порядком та умовами відбування адміністративного стягнення, попереджено про наслідки ухилення від відбування громадських робіт, а також видано під розписку направлення до Луківської сільської ради для відбуття адміністративного стягнення.
Однак, 25 вересня 2017 року до органу пробації надійшло повідомлення виконкому Луківської сільської ради про те, що ОСОБА_1 до сільської ради не прибув і до відбуття адміністративного стягнення не приступив, про причини не повідомив.
ОСОБА_1, будучи двічі належним чином сповіщеним про час та місце розгляду подання, у судове засідання не прибув, заяви про відкладення розгляду справи не подав, у зв'язку з чим вказане подання розглянуто за його відсутності.
Дослідивши обставини подання та перевіривши їх доказами, суд дійшов до висновку про задоволення подання з таких підстав.
Згідно ст. 321 4 КУпАП у разі ухилення порушника від відбування громадських робіт постановою суду (судді) за поданням органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, невідбутий строк громадських робіт може бути замінено штрафом або адміністративним арештом.
Заміна громадських робіт штрафом застосовується за умови, що санкція статті, за якою на порушника накладено адміністративне стягнення, передбачає можливість застосування штрафу.
Заміна громадських робіт арештом застосовується за умови, що санкція статті, за якою на порушника накладено адміністративне стягнення, не передбачає можливості застосування штрафу. Строк арешту визначається із розрахунку, що одна доба арешту дорівнює п'яти годинам невідбутих громадських робіт, але не може перевищувати п'ятнадцять діб.
Санкцією ч. 1 ст. 173-2 КУпАП передбачені адміністративні стягнення у виді громадських робіт або адміністративний арешт на строк до семи діб, тобто не передбачено адміністративне стягнення у виді штрафу.
Із особової справи вбачається, що ОСОБА_3, будучи належним чином ознайомленим з порядком та умовами відбування адміністративного стягнення у виді громадських робіт і попередженим про наслідки ухилення від відбування громадських робіт та отримавши скерування для їх відбуття, до виконання громадських робіт не приступив, про причини неявки до місця робіт орган пробації не повідомив.
Ураховуючи наведене, є підстави замінити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді громадських робіт на строк 40 годин адміністративним арештом із розрахунку 5 годин громадських робіт на 1 добу арешту, що становить 8 діб арешту.
Керуючись ст. ст. 283, 284, 321-4 КУпАП,
постановив:
Замінити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді 40 (сорока) годин громадських робіт на адміністративний арешт на строк вісім діб.
Початок строку адміністративного арешту обчислювати з моменту затримання ОСОБА_1 у порядку виконання вказаної постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не буде подано, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до апеляційного суду Львівської області через місцевий суд, який виніс постанову, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя