30 листопада 2017 р. м. Чернівці Справа № 824/703/17-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Григораш В.О.,
за участю:
секретаря судового засідання Козак В.Ю.,
позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (позивач) до Путильської районної державної адміністрації Чернівецької області (відповідач) про поновлення на роботі та стягнення заробітної плати,-
В поданому до суду адміністративному позові ОСОБА_1 просить поновити її на посаді заступника начальника управління соціального захисту населення Путильської районної державної адміністрації Чернівецької області та стягнути заборгованість по заробітній платі в розмірі середньомісячної заробітної плати з 19.08.2017 року по день поновлення на роботі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона пропрацювала в Управлінні соціального захисту населення Путильської районної державної адміністрації Чернівецької області з 11.03.2001 року, а починаю з 2012 року по 19.08.2017 року на посаді заступника начальника управління.
11.05.2016 року, розпорядженням голови Путильської районної державної адміністрації, позивач звільнена з займаної посади за ч. 1 ст. 40 КЗпП України, у зв'язку з реорганізацією виробництва та праці.
Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 13.04.2017 року позивача поновлено на раніше займаній посаді та стягнуто середній заробіток за час вимушеного прогулу.
Розпорядженням голови Путильської районної державної адміністрації Чернівецької області №91-ос від 19.08.2017 року позивача знову звільнено з займаної посади за п. 1 ст. 40 КЗпП України, про що 21.08.2017 року зроблено відповідний запис в трудовій книжці.
Позивач вважає, що вона звільнена незаконно і підлягає поновленню на посаді. Так, позивач зазначила, що підставою для скорочення було розпорядження Путильської районної державної адміністрації №121-р від 10.03.2017 року "Про упорядкування структури районної державної адміністрації". В пункті 4 цього розпорядження зазначено: "скоротити в управлінні соціального захисту населення РДА посаду заступника начальник управління". Пунктом 10 цього розпорядження зобов'язано начальника відділу управління та організаційного забезпечення апарату РДА здійснити заходи щодо попередження про зміни істотних умов праці та можливе вивільнення відповідних працівників.
Проте, в порушення вимог ст. 49-2 КЗпП та п. 10 розпорядження голови Путильської РДА письмового повідомлення про скорочення позивача з займаної посади за п. 1 ст. 41 КЗпП України вона не отримувала.
19.06.2017 року позивач поставила свій підпис про ознайомлення з розпорядженням від 16.06.017 року. Однак, на думку позивача, цей документ не має форми попередження, в ньому відсутні посилання на дату з якої вона буду скорочена та на гарантії, пільги, компенсації, які позивач отримає після вивільнення.
Також при звільненні позивача не враховано її переважне право на залишення на роботі, яке передбачено законодавством. Вона пропрацювала в управлінні 15 років, з яких більш ніж чотири роки на посаді заступника начальника, має вищу освіту, великий стаж роботи, ніколи не притягувалась до дисциплінарної відповідальності.
В день звільнення позивача за п. 1 ст. 40 КЗпП України їй письмово було запропоновано переведення на посаду головного спеціаліста відділу призначення та контролю всіх видів допомоги. Позивач відмовилась від цієї посади, оскільки вона була тимчасовою, на період відпустки по догляду за дитиною, до досягнення нею трирічного віку, основного працівника.
Враховуючи те, що позивач належним чином про вивільнення не повідомлена, питання її переважного права залишення на роботі не розглядалось, не враховані її переваги залишення на роботі, як керівника виборного профспілкового органу, позивач вважає, що вона з займаної посади звільнена незаконно.
На думку позивача, вона була звільнена без законної підстави з 19.08.2017 року, а тому їй слід виплатити середню заробітну плату за час вимушеного прогулу з дня звільнення по день винесення судового рішення про поновлення на роботі.
Відповідач, не погоджуючись з позовними вимогами, надав суду письмові заперечення в яких зазначив, що розпорядженням голови райдержадміністрації "Про упорядкування структури районної державної адміністрації" від 16.06.2017 року №121-р затверджено перелік та граничну чисельність структурних підрозділів апарату, управлінь, відділів, служб та інших структурних підрозділів РДА. Пунктом 4 даного розпорядження було передбачено скорочення в управлінні соціального захисту населення райдержадміністрації посади заступника начальника управління. Пунктом 10 розпорядження зобов'язано начальника відділу управління персоналом та організаційного забезпечення апарату РДА здійснити заходи щодо попередження про зміни істотних умов праці та про можливе вивільнення відповідних працівників згідно додатку №4 та надання компенсацій згідно чинного законодавства.
Згідно додатку №4, до розпорядження, затверджено список працівників структурних підрозділів райдержадміністрації, що повідомляються про їх наступне вивільнення відповідно до статті 49-2 КЗпП України. У даному списку позивач ОСОБА_1 під номером 5 особисто розписалася.
19.06.2017 року позивачу було надано письмове попередження про зміну в організації праці (про зміну істотних умов праці) в якому чітко було зазначено, що у зв'язку із скороченням займаної посади пропонується інша посада - головного спеціаліста з посадовим окладом згідно штатного розпису ст. 49-2 КЗпПУ. Від запропонованої посади позивач відмовилася 19.06.2017 року, про що свідчить підпис, дана відмова і послужила прийняттю розпорядження від 19.08.2017 року 91-ОС "Про звільнення ОСОБА_1І.".
Відповідач зазначає, що позивач не являється головою профспілкового комітету управління соціального захисту населення РДА. Так, згідно витягу з протоколу від 29.06.2016 року №2 профспілкових зборів первинної профспілкової організації працівників управління соціального захисту населення РДА, головою профкомітету зазначеної організації було обрано ОСОБА_4
Що стосується згоди на звільнення позивача від первинної профспілкової організації управління, то її райдержадміністрація отримала листом від 24.07.2017 року №5.
Факт скорочення штатної чисельності працівників управління чітко вбачається в штатних розписах працівників управління. Так, станом на 11.05.2017 року в управлінні штатна чисельність становила 20 одиниць, а станом на 29.09.2017 року 18 штатних одиниць, тобто фактично скорочено 2 штатні одиниці.
Враховуючи зазначене відповідач вважає, що при звільненні позивача з посади заступника начальника управління соціального захисту населення Путильської районної державної адміністрації Чернівецької області, він діяв у межах своїх повноважень та відповідно до норми чинного законодавства.
Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили суд задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позовних вимог та просив відмовити у їх задоволенні у повному обсязі.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, встановивши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю, з таких підстав.
Судом встановлено наступні обставини у справі та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до відомостей з трудової книжки серії АО№002934, ОСОБА_1 16.01.2012 року призначена на посаду заступника начальника управління праці та соціального захисту населення Путильської районної державної адміністрації.
11.05.2016 року, розпорядженням голови Путильської районної державної адміністрації Чернівецької області від 11.05.2016 року № 21-ОС, позивач звільнена з посади заступника начальника управління праці та соціального захисту населення Путильської районної державної адміністрації у зв'язку з змінами в організації виробництва і праці (п. 1 ст. 40 КзпП України).
Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 13.04.2017 року №824/458/16-а, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14.06.2017 року №824/458/16-а, визнано протиправним та скасовано розпорядження голови Путильської районної державної адміністрації Чернівецької області від 11.05.2016 року № 21-ОС про звільнення ОСОБА_1 з посади заступника начальника управління праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації по пункту 1 статті 40 КЗпП України та поновлено на раніше займаній посаді заступника начальника управління праці та соціального захисту населення Путильської районної державної адміністрації Чернівецької області.
На виконання постанови Чернівецького окружного адміністративного суду від 13.04.2017 року №824/458/16-а, 11.05.2016 року позивача поновлено на посаді заступника начальника управління соціального захисту населення Путильської районної державної адміністрації.
У зв'язку з утворенням в районі трьох об'єднаних територіальних громад, що призвело до зменшення навантажень на працюючих, змінами системи фінансування галузей та з метою оптимізації структури, перерозподілу навантажень, впорядкування граничної чисельності та приведення її до вимог чинного законодавства, з метою більш якісної роботи райдержадміністрації, підвищення ефективності державного управління, 16.06.2017 року Путильскою районною державною адміністрацією Чернівецької області винесено Розпорядження №121-р "Про упорядкування структур районної державної адміністрації" (а.с. 8).
Пунктом четвертим вказаного Розпорядження: скоротити в управлінні соціального захисту населення РДА посаду заступника начальника управління.
Пунктом десятим Розпорядження: начальнику відділу управління персоналом та організаційного забезпечення апарату РДА (ОСОБА_5В.), начальника фінансового управління РДА (ОСОБА_6А.), керівникам структурних підрозділів (які ліквідовуються, реорганізовуються), структура та чисельність яких зменшується, здійснити заходи щодо попередження про зміну істотних умов праці та про можливе вивільнення відповідних працівників (згідно додатку 4), надання їм гарантій, пільг та компенсацій згідно з чинним законодавством.
Згідно Додатку 4 до розпорядження районної державної адміністрації від 16.06.2017 року №121-р "Список працівників структурних підрозділів районної державної адміністрації (які ліквідовуються, реорганізовуються, скорочуються) про їх наступне через 2 місяці вивільнення відповідно до статті 49-2 КзпП України", ОСОБА_1 ознайомилась з вказаним розпорядженням 19.06.2017 року, про що власноруч розписалась на Додатку 4 (а.с. 25).
Розпорядженням голови Путильської районної державної адміністрації від 12.07.2017 року №138-р "Про внесення змін до розпорядження голови районної державної адміністрації від 16.06.2017 року №121-р "Про упорядкування структури районної державної адміністрації" доповнено пункт 4 та викладено його в новій редакції: скоротити в управлінні соціального захисту населення РДА: - посаду заступника начальника управління; - посаду начальника відділу призначення та контролю всіх видів допомог (а.с. 61).
Також, на виконання розпорядження голови Путильської районної державної адміністрації від 16.06.2017 року №121-р, 19.06.2017 року позивачу під підпис вручено письмове Попередження про зміну в організації праці (про зміну істотних умов праці) ОСОБА_1, яким позивача попереджено, що у зв'язку з скороченням посади заступника начальника управління соціального захисту населення Путильської РДА, позивачу пропонується вакантна посада головного спеціаліста відділу бухгалтерського обліку, грошових виплат і компенсацій управління соціального захисту населення РДА з посадовим окладом згідно штатного розпису. У разі відмови від запропонованої посади у зв'язку з зміною істотних умов праці позивача буде звільнено згідно з пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України після закінчення двох місяців з моменту попередження. Своїм підписом ОСОБА_1 19.06.2017 року засвідчила відмову від запропонованої їй посади головного спеціаліста відділу бухгалтерського обліку, грошових виплат і компенсацій управління соціального захисту населення РДА (а.с. 29).
Листом первинної профспілкової організації від 24.07.2017 року №5 повідомлено голову Путильської районної державної адміністрації про те, що у зв'язку з відмовою від переведення на посаду головного спеціаліста відділу бухгалтерського обліку, грошових виплат і компенсацій управління соціального захисту населення, профспілковий комітет надає згоду на звільнення заступника начальника управління соціального захисту населення Путильської РДА ОСОБА_1 у зв'язку з змінами в організації виробництва і праці відповідно до п. 1 ст. 40 КзпП України (результати голосування: за 4 - чол., проти - 0 чол., утримались - 1 чол.) (а.с. 30).
Розпорядженням голови Путильскої районної державної адміністрації "Про звільнення К.І." від 19.08.2017 року №91-ОС, у зв'язку з скороченням посади заступника начальника управління соціального захисту населення РДА, відмовою від переведення на іншу посаду, а також взявши до уваги лист первинної профспілкової організації управління соціального захисту населення Путильської районної державної адміністрації від 24.07.2017 року №5, звільнено 21.08.2017 року ОСОБА_1 з посади заступника начальника управління соціального захисту населення районної державної адміністрації по пункту 1 статті 40 КзпП України (а.с. 9).
Відповідно до Довідки управління соціального захисту населення Путильської районної державної адміністрації №959 від 17.10.2017 року, розмір середньомісячної заробітної плати ОСОБА_1 за два місяці 2017 року, які передують її звільненню становить 7919,83 грн. Із нарахованої середньомісячної заробітної плати проводяться утримання: податок на доходи фізичних осіб (18%), військовий збір (1,5%) та профспілкові внески (1%) (а.с. 50).
Вважаючи своє звільнення протиправним, позивач звернулась до Чернівецького окружного адміністративного суду з позовом про поновлення її на посаді заступника начальника управління соціального захисту населення Путильської районної державної адміністрації Чернівецької області та стягнення заборгованості по заробітній платі.
Також, судовим розглядом встановлено, що відповідно до Протоколу №1 Профспілкових зборів членів профспілки працівників управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації від 08.04.2011 року, ОСОБА_1 обрано головою профкомітету та головою комісії по соціальному страхуванню в результаті відкритого голосування (а.с. 13).
Відповідно до ОСОБА_2 з Протоколу №2 профспілкових зборів первинної профспілкової організації працівників управління соціального захисту населення райдержадміністрації від 29.06.2016 року, за результатами голосування, головою профкомітету обрано ОСОБА_4 (а.с. 26).
Згідно з інформацією Управління соціального захисту населення Путильської районної державної адміністрації поданої до відділу управління персоналом та організаційного, станом на 01.06.2017 року та станом на 30.06.2017 року була наявна вакантна посада головного спеціаліста відділу бухгалтерського обліку, грошових виплат і компенсацій (відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку 02.09.2018 року №30-к) (а.с. 65-66). Станом на 26.07.2017 року та станом 28.08.2017 року були наявні наступні вакантні посади: головний спеціаліст відділу бухгалтерського обліку, грошових виплат і компенсацій (відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку 02.09.2018 року №30-к); головний спеціаліст з програмного забезпечення відділу соціально-трудових відносин та програмного забезпечення (постійне) (а.с. 63-64).
Відповідно до штатних розписів працівників державної служби управління соціального захисту населення райдержадміністрації станом на 24.04.2017 року становила 19 одиниць, станом на 28.04.2017 року - 20 одиниць, станом на 19.07.2017 року - 19 одиниць, станом на 19.09.2017 року - 18 одиниць (а.с. 67-70).
Відсутність вакантних посад підтверджується Звітністю Інформацією про попит на робочу силу (вакансії) форми№3-ПН, поданої 11.07.2017 року до органів зайнятості населення, вакантними були 2 посади спеціаліста держслужби (а.с. 31).
До вказаних спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом, в тому числі, у випадку змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
Відповідно до ст. 49-2 Кодексу законів про працю України про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці.
При вивільненні працівників у випадках змін в організації виробництва і праці враховується переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством.
Одночасно з попередженням про звільнення у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган пропонує працівникові іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації. При відсутності роботи за відповідною професією чи спеціальністю, а також у разі відмови працівника від переведення на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації працівник, на власний розсуд, звертається за допомогою до державної служби зайнятості або працевлаштовується самостійно. У разі якщо вивільнення є масовим відповідно до статті 48 Закону України "Про зайнятість населення", власник або уповноважений ним орган доводить до відома державної служби зайнятості про заплановане вивільнення працівників.
Відповідно до Додатку 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 18.04.2012 року №606 “Про затвердження рекомендаційних переліків структурних підрозділів обласної, Київської та Севастопольської міської, районної, районної в мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій” до Рекомендаційного переліку структурних підрозділів районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації відносяться: 1. Структурні підрозділи*: агропромислового розвитку (крім районної у мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій); архівний (крім районної у м. Києві державної адміністрації); взаємодії з громадськістю; екології та природних ресурсів; економічного розвитку і торгівлі; житлово-комунального господарства; інфраструктури; туризму та курортів; культури; містобудування та архітектури; молоді та спорту; освіти; охорони здоров'я; соціального захисту населення; фінансів; з питань надання адміністративних послуг або з питань організації діяльності центру надання адміністративних послуг; з питань цивільного захисту. 2. Служба у справах дітей.
Частиною першою статті 41 Закону України “Про місцеві державні адміністрації” від 09.04.1999 року №586-XIV передбачено, що голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно п. 12 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 року № 228 штатний розпис та кошторис структурних підрозділів затверджує голова місцевої держадміністрації за пропозиціями керівників структурних підрозділів
Згідно пунктів 1-5 Типового положення про структурний підрозділ місцевої державної адміністрації, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2012 року №887, структурний підрозділ місцевої держадміністрації утворюється головою місцевої держадміністрації, входить до її складу і в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці забезпечує виконання покладених на цей підрозділ завдань.
Структурний підрозділ підпорядкований голові місцевої держадміністрації, а також підзвітний і підконтрольний відповідним міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади.
Структурний підрозділ у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, розпорядженнями голови місцевої держадміністрації, а також положенням про структурний підрозділ.
Судовим розглядом встановлено, що розпорядженням голови райдержадміністрації від 16.06.2017 року №121-року "Про упорядкування структури районної державної адміністрації" в управлінні соціального захисту населення райдержадміністрації скорочено посаду заступника начальника управління, яку займала ОСОБА_1. У зв'язку з вказаним, 19.06.2017 року позивача повідомлено про її наступне вивільнення відповідно до статті 49-2 КЗпП України.
Також, позивачу вручено письмове попередження про зміну в організації праці (про зміну істотних умов праці) та у відповідності до ст. 49-2 КзпП України запропоновано посаду - головного спеціаліста відділу бухгалтерського обліку, грошових виплат і компенсацій управління соціального захисту населення РДА, проте, від запропонованої посади позивач відмовилась. Інші вакантні посади, які могли б бути запропоновані позивачу, як підтверджується встановлено обставинами справи, в управлінні соціального захисту населення райдержадміністрації відсутні.
Відсутність інших вакантних посад, крім посади головного спеціаліста з посадовим окладом згідно штатного розпису, підтверджується матеріалами справи, зокрема Штатними розписами працівників державної служби, Звітністю - Інформацією про попит на робочу силу (вакансії) від 11.07.2017 року, Довідками Путильської районної державної адміністрації.
Також, суд зазначає про безпідставність тверджень позивача про відсутність згоди первинної профспілкової організації управління соціального захисту населення та спростовується листом від 24.07.2017 року №5, відповідно до якого 21.07.2017 року відбулося засідання профспілкового комітету, на якому було надано згоду на звільнення заступника начальника управління соціального захисту населення Путислької районної державної адміністрації ОСОБА_1.
По спливу двох місяців після персонального попередження позивача про наступне вивільнення, розпорядженням голови Путильскої районної державної адміністрації “Про звільнення К.І.” від 19.08.2017 року №91-ОС, у зв'язку з скороченням посади заступника начальника управління соціального захисту населення РДА, відмовою від переведення на іншу посаду, звільнено ОСОБА_1 з посади заступника начальника управління соціального захисту населення районної державної адміністрації відповідно до пункту 1 статті 40 КзпП України з 21.08.2017 року.
Таким чином, суд вважає, що при звільненні ОСОБА_1 з посади заступника начальника управління соціального захисту населення Путислької районної державної адміністрації, відповідачем було дотримано всі вимоги встановлені Конституцією України та Законодавством про працю.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень відповідача, суд керується критеріями, закріпленими у ч. 3 ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися суб'єкти владних повноважень при реалізації дискреційних повноважень.
Судовим розглядом не встановлено порушення відповідачем зазначених критеріїв при винесені оскаржуваного рішення.
Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Частиною 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В ході судового розгляду відповідач, як суб'єкт владних повноважень довів належним чином правомірність винесеного ним наказу, в той час як позивач не надав достатніх та належних доказів зворотного. Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві твердження позивача є необґрунтованими та не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи, а тому адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Відповідно до ч. 2 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. У зв'язку з відсутністю таких витрат, суд не вирішує питання про стягнення судових витрат.
На підставі викладеного та керуючись статтями 11, 70, 71, 86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд -
1. У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
У відповідності до ст.ст. 185-186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, проголошення вступної та резолютивної частини рішення, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дні отримання копії постанови.
Згідно статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмовити у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя В.О. Григораш
Постанова в повному обсязі складена 05 грудня 2017 р.