01 грудня 2017 р. Справа № 804/7664/17
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді ОСОБА_1
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про призначення на вакантну посаду, -
13.11.2017 року ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції у Дніпропетровській області, в якому просить суд зобов'язати Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області вирішити питання щодо призначення ОСОБА_2 на вакантну посаду оперуповноваженого в районних відділах чи відділеннях поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що 26.01.2017 року ОСОБА_2 (далі - Позивач) маючи бажання та з метою реалізації права проходити службу в поліції та у зв'язку із відповідністю його вимогам до поліцейського, визначеними Законом України «Про Національну поліцію» подав необхідні документи для участі у конкурсі на посаду оперуповноваженого ГУНП в Дніпропетровській області. Після чого Позивачем було пройдено низку тестувань: 07.02.2017 року етап «тестування», згідно якого за професійний тест було отримано - 31 бал (з 25 мінімальних) за тестування загальних навичок та здібностей - 33 бали (з 25 мінімальних), етап «ВЛК» - придатний до служби оперуповноваженим ГУНП в Дніпропетровській області; 09.02.2017 року етап «Психологічне тестування» - придатний до служби за індивідуальними психофізіологічними особливостями на посаду оперуповноваженого; за результатом тестування рівня фізичної підготовленості отримано результати: комплексна силова вправа - 40 разів (оцінка - відмінно), човниковий біг - 30 секунд (оцінка - відмінно), біг 1000 метрів - 4 хвилини 43 секунди (оцінка - задовільно). За загальним рейтингом Позивачем набрано 77 балів.
28.02.2017 року Поліцейська комісія Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області провела співбесіду з Позивачем, про що складено протокол засідання №18/1-985, згідно якого ОСОБА_2 не рекомендований до проходження служби в поліції та зайняття вакантної посади оперуповноваженого.
Як видно з протоколу, мотивів, якими поліцейська комісія керувалася під час прийняття рішення про неможливість рекомендувати Позивача до проходження служби в поліції та зайняття вакантної посади оперуповноваженого - протокол не містить. Зокрема, в ньому відсутні будь-які посилання на обставини, що свідчать про недостатній рівень професійних якостей ОСОБА_2, чи інші дані, які б свідчили про його низький професійний потенціал, інших обставин, що свідчать про невідповідність Позивача посаді, на яку він претендує.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини справи.
02.07.2015 року Верховна ОСОБА_1 України прийняла Закон України «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII), який набрав чинності 07.11.2015 року.
Частиною 1 статті 1 даного Закону встановлено, що Національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав та свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Відповідно до вимог статті 47 Закону №580-VIII, призначення на посади поліцейських здійснюють посадові особи органів поліції відповідно до номенклатури посад, яку затверджує Міністерство внутрішніх справ України. У разі проведення конкурсу для визначення кандидата для призначення на відповідну посаду призначення на посади поліцейських здійснюють посадові особи органів поліції згідно з номенклатурою посад, яку затверджує Міністерство внутрішніх справ України, та відповідно до результатів конкурсу.
Статтею 49 Закону № 580-VIII на службу в поліції можуть бути прийнятті громадяни України віком від 18 років, які мають повну загальну середню освіту. Незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, які володіють українською мовою. Вимоги, щодо рівня фізичної підготовки для поліцейських та кандидатів, які вступають на службу в поліції, затверджує Міністерство внутрішніх справ України.
Незалежно від професійних та особистих якостей, рівня фізичної підготовки та стану здоров'я на службу в поліції не можуть бути прийняті особи у випадках, визначених частиною другою статті 61 цього Закону, а також особи які:
1) відмовляються від взяття на себе зобов'язань дотримуватися обмежень та/або від складання Присяги поліцейського, визначених законом;
2) особи, які звільнені або мали бути звільнені з посад на підставі Закону України «Про очищення влади».
Відповідно до ст. 50 Закону № 580-VІІІ громадяни України, які виявили бажання вступити на службу в поліції, з метою визначення стану їхнього здоров'я зобов'язані пройти медичні обстеження, а також перевірку рівня фізичної підготовки, психофізіологічне обстеження, обстеження на предмет виявлення алкогольної, наркотичної та токсичної залежності в порядку, визначеному Міністерством внутрішніх справ України. Громадяни України, які виявили бажання вступити на службу в поліції, за їхньою згодою проходять тестування на поліграфі.
Відповідно до порядку, встановленого законом, щодо осіб, які претендують на службу в поліції, проводиться спеціальна перевірка, порядок проведення якої визначається законом та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно приписів ч.ч. 1-3, 5 ст.52 Закону № 580-VІІІ з метою добору осіб, здатних професійно виконувати повноваження поліції та посадові обов'язки за відповідною вакантною посадою, у випадках, передбачених цим Законом, проводиться конкурс на службу в поліції та/або на зайняття вакантної посади (далі - конкурс).
Проведення конкурсу здійснюється з урахуванням рівня професійної компетентності, особистих якостей і досягнень кандидатів на прийняття на службу та зайняття вакантної посади.
Конкурс проводиться серед осіб:
1) які вперше приймаються на службу в поліції з призначенням на посади молодшого складу поліції;
2) які вперше приймаються на службу в поліцію з призначенням на посади середнього та вищого складу поліції, за рішенням керівника, уповноваженого призначати на такі посади відповідно до Закону України «Про Національну поліцію»;
3) які призначаються на посади молодшого, середнього та вищого складу поліції в порядку просування по службі за рішенням керівника уповноваженого призначати на такі посади, через конкурс.
Особа, яка бажає взяти участь у конкурсі подає для участі в конкурсі документи, визначені статтею 54 Закону України «Про Національну поліцію».
Статтею 55 Закону № 580-VІІІ визначено порядок проведення конкурсної процедури, а саме: служба персоналу (кадрового забезпечення) органу поліції, де проходить конкурс, проводить перевірку документів, поданих кандидатами, на відповідність загальним вимогам та інформує про це поліцейську комісію.
Кандидати, які відповідають вимогам частин першої, третьої статті 49 Закону України «Про Національну поліцію», допускаються до конкурсу.
Конкурс проводиться відповідно до Типового порядку проведення конкурсу на службу до поліції та/або зайняття вакантної посади (далі - Типовий порядок проведення конкурсу), що затверджується Міністром внутрішніх справ України.
Конкурс проходить в декілька етапів:
1) тестування:
- на знання законодавчої бази (професійний тест);
- на загальні здібності і навички (тест загальних навичок);
- особистісних характеристик (психологічний тест);
2) перевірка рівня фізичної підготовки;
3) співбесіда.
Тестування проводиться з метою об'єктивного і неупередженого з'ясування спроможності кандидатів за своїми професійними та особистісними якостями виконувати службові обов'язки на посадах у поліції.
Тестування особистісних характеристик (психологічний тест) проводиться з метою виявлення рис, типів характеру, стилю поведінки кандидата, визначення його емоційного стану, придатності кандидата до служби в умовах підвищеного психологічного навантаження. Результати тестування особистісних характеристик кандидата (психологічний тест) не впливають на його рейтинг та мають рекомендаційний характер і враховуються поліцейською комісією при прийнятті рішення за результатами всіх етапів конкурсу.
Вимоги щодо рівня фізичної підготовки для кандидатів, які вступають на службу в поліції, затверджуються наказом Міністерства внутрішніх справ України відповідно до вимог законодавства.
Співбесіда з кандидатом проводиться поліцейською комісією. Під час співбесіди поліцейська комісія вивчає результати тестувань, рівня фізичної підготовки та документи кандидата, які подані ним особисто та надані службою персоналу (кадрового забезпечення).
У відповідності до Розділу ІХ Типового порядку проведення конкурсу за результатами обговорення кандидата поліцейська комісія приймає одне з таких рішень:
- рекомендований до проходження служби в поліції та/або на зайняття вакантної посади;
- не рекомендований до проходження служби в поліції та/або на зайняття вакантної посади.
Рішення поліцейської комісії приймаються відповідно до статті 55 Закону України «Про Національну поліцію». У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови поліцейської комісії.
Рішення поліцейської комісії оформлюється протоколом. У протоколі зазначаються дата і місце прийняття рішення, склад комісії, питання, що розглядалося, мотиви прийнятого рішення. Протокол підписують голова, секретар і члени комісії, які брали участь у прийнятті рішення, не пізніше наступного дня після проведення засідання.
Заключним етапом конкурсу згідно Розділу Х Типового порядку проведення конкурсу є складання рейтингу кандидатів та оформлення результатів конкурсу, де за результатами всіх етапів конкурсу поліцейська комісія складає рейтинг кандидатів, рекомендованих до служби в поліції.
Рейтинг складається, виходячи із загальної кількості балів, отриманих кандидатами в результаті проходження всіх етапів конкурсу. За результатами складання загального рейтингу претендентів, які відповідають умовам конкурсу, визначають переможця конкурсу.
Інформація про переможців конкурсу оприлюднюється не пізніше наступного дня після підписання протоколу засідання поліцейської комісії в тому порядку, в якому він був оголошений.
Переможці конкурсу надають кадровій службі передбачені законодавством документи, необхідні для проведення спеціальної перевірки згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015р. № 171 «Про Порядок проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посад з підвищеним корупційним ризиком», та документи для оформлення допуску до державної таємниці, якщо для виконання службових обов'язків потрібен такий допуск. Спеціальна перевірка проводиться у строк, що не перевищує 25 календарних днів з дати надання згоди на її проведення. Для проведення спеціальної перевірки претендент на посаду подає до відповідного органу.
Рішення про призначення (обрання) або відмову у призначенні (обранні) на посаду, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, приймається після проведення спеціальної перевірки. Довідка про результати спеціальної перевірки додається до документів, поданих претендентом на посаду, або особової справи, якщо прийнято рішення про його призначення (обрання) на посаду.
Після проведення спеціальної перевірки видається Наказ про призначення на посаду.
Судом визначено, що 23.01.2017 року Наказом Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області (далі-Відповідач) № 212 від 20.01.2017 оголошено конкурс по набору на вакантні посади оперуповноважених та слідчих підрозділів ГУ НП в Дніпропетровській області із встановленням переліку вимог, якостей та навичок.
26.01.2017 року ОСОБА_2 маючи бажання та з метою реалізації права проходити службу в поліції та у зв'язку із відповідністю його вимогам до поліцейського, визначеними Законом України «Про Національну поліцію» подав необхідні документи для участі у конкурсі на посаду оперуповноваженого ГУНП в Дніпропетровській області. Після чого Позивачем було пройдено низку тестувань: 07.02.2017 року етап «тестування», згідно якого за професійний тест було отримано - 31 бал (з 25 мінімальних) за тестування загальних навичок та здібностей - 33 бали (з 25 мінімальних), етап «ВЛК» - придатний до служби оперуповноваженим ГУНП в Дніпропетровській області; 09.02.2017 року етап «Психологічне тестування» - придатний до служби за індивідуальними психофізіологічними особливостями на посаду оперуповноваженого; за результатом тестування рівня фізичної підготовленості отримано результати: комплексна силова вправа - 40 разів (оцінка - відмінно), човниковий біг - 30 секунд (оцінка - відмінно), біг 1000 метрів - 4 хвилини 43 секунди (оцінка - задовільно). За загальним рейтингом Позивачем набрано 77 балів.
28.02.2017 року Поліцейська комісія Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області провела співбесіду з Позивачем, про що складено протокол засідання № 18/1-985, згідно якого ОСОБА_2 не рекомендований до проходження служби в поліції та зайняття вакантної посади оперуповноваженого.
Згідно протоколу співбесіди № 18/1-985 від 28.02.2017 року, членами поліцейської комісії під час проведення співбесіди ОСОБА_2 були поставлені питання, які стосувались професійної діяльності поліцейського та мотивації особи для подальшого проходження служби в Національній поліції та інше. Згідно графи протоколу співбесіди за результатами розгляду документів та співбесіди з кандидатом, поліцейська комісія дійшла висновку:
- стосовно професійних якостей кандидата: «демонструє професійні знання в типових ситуаціях професійної діяльності, може розставляти пріоритети, але потребує контролю»;
- стосовно морально-ділових якостей «відповідальність проявляє; усвідомлює наслідки своїх рішень»;
- стосовно управлінсько-організаторських здібностей: «проявляє здатність контролювати та керувати своєю поведінкою, проте слабко виражена гнучкість».
Відповідно до статті 55 закону України «Про Національну поліцію» - у протоколі зазначаються дата і місце прийняття рішення, склад комісії, питання, що розглядалося, мотиви прийнятого рішення.
Як видно з протоколу, мотивів, якими поліцейська комісія керувалася під час прийняття рішення про неможливість рекомендувати Позивача до проходження служби в поліції та зайняття вакантної посади оперуповноваженого - протокол не містить. Зокрема, в ньому відсутні будь-які посилання на обставини, що свідчать про недостатній рівень професійних якостей ОСОБА_2, чи інші дані, які б свідчили про його низький професійний потенціал, інших обставин, що свідчать про невідповідність Позивача посаді, на яку він претендує.
Докази мають відповідати критеріям належності та допустимості, мотиви прийняття рішення мають бути викладені в самому рішенні, і не можуть бути в подальшому пояснені членами поліцейської комісії.
Суд вважає, що такий висновок поліцейської комісії стосовно Позивача є безпідставним і не мотивованим належними та допустимими доказами, оскільки, зокрема, суперечить результатам тестування, що проведене з метою об'єктивного та неупередженого з'ясування спроможності кандидатів за своїми професійними та особистими якостями виконувати службові обов'язки на посадах у поліції на підставі п. 1 розділу V Порядку № 1631, оскільки Позивач за його результатами набрав прохідну кількість балів.
Відповідачем не надано підтверджуючих даних, які б могли характеризувати позивача як некомпетентного спеціаліста.
Також відсутні дані, які б виключали можливість Позивача бути рекомендованим до проходження служби в поліції та зайняття вакантної посади оперуповноваженого.
Отже, при проведенні співбесіди Позивача не були дотриманні вимоги п.5 ч.5 ст.55 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року №580-VIII та розділу Х Типового порядку проведення конкурсу на службу в поліції та/або зайняття вакантної посади, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ №1631, у зв'язку із чим рішення Поліцейської комісії Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, оформлене протоколом №18/1-985 від 28.02.2017 року, а саме: «не рекомендований до проходження служби в поліції та зайняття вакантної посади оперуповноваженого», яке прийнято стосовно ОСОБА_2, є необґрунтованим та протиправним.
02.03.2017 року поліцейською комісією Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області затверджено загальний рейтинг кандидатів, рекомендованих на службу до поліції на зайняття вакантних посад оперуповноважених ГУПН в Дніпропетровській області, проте прізвище Позивача в ньому відсутнє, не дивлячись на те, що ОСОБА_2 набрав достатню кількість балів, а саме: 77, в той час, коли прізвище кандидата із найменшою кількістю балів 67 внесено до рейтингу, а також визначено та затверджено переможців конкурсу на зайняття 50 вакантних посад оперуповноважених ГУПН в Дніпропетровській області.
З протоколу засідання поліцейської комісії ГУНП в Дніпропетровській області № 18/1-1103 від 02.03.2017р. видно, що конкурс проводився саме на вакантні посади оперуповноважених ГУНП в Дніпропетровській області (за загальним рейтингом), а не в окремі відділи поліції ГУНП в Дніпропетровській області.
22.03.2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Поліцейської комісії Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
12.06.2017 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом була винесена Постанова, якою адміністративний позов ОСОБА_2 було задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Поліцейської комісії, оформлене протоколом № 18/1-985 від 28.02.2017 року, а саме «не рекомендований до проходження служби в поліції та зайняття вакантної посади оперуповноваженого» та зобов'язано Поліцейську комісію Головного управління Національної комісії в Дніпропетровській області вчинити дії, передбачені п. 5 ч. 5 ст. 55 ЗУ «Про національну поліцію» від 02.07.2015р. та розділом Х Типового порядку проведення конкурсу на службу в поліції та /або зайняття вакантної посади.
21.08.2017 року вимоги рішення суду Поліцейською комісією були виконані, а саме: ОСОБА_2 був рекомендований до служби в національній поліції.
Станом на 09.06.2017 року згідно листа Управління кадрового забезпечення ГУНП в Дніпропетровській області № 45 в період з 28.02.2017 року по 09.06.2017 року залишаються вакантними 5 посад оперуповноважених кримінальної поліції в ГУНП в Дніпропетровській області.
Відповідно до ст. 47 Закону України «Про Національну поліцію», призначення на посади поліцейських здійснюють посадові особи органів (закладів, установ) поліції відповідно до номенклатури посад, яку затверджує Міністерство внутрішніх справ України.
Отже, порядок призначення поліцейських врегульований Законом, та саме згідно зазначених приписів посадова особа органу поліції в межах владних повноважень користуючись певною свободою розсуду при вирішенні питань наділена дискреційними повноваженнями.
Однак, на даний час вакантної посади оперуповноваженого кримінальної поліції ОСОБА_2 не запропоновано та не внесено його до списку переможців.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, з боку Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, як суб'єкта владних повноважень допущено бездіяльність відносно кандидата на посаду оперуповноваженого кримінальної поліції ОСОБА_2.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про задоволення позову ОСОБА_2 у повному обсязі.
Вирішуючи питання щодо звільнення ОСОБА_2, як учасника бойових дій від сплати судового збору на підставі п.13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», суд виходить з наступного.
Порядок обчислення та справляння судового збору визначений Законом України «Про судовий збір».
Статтею 5 вказаного закону встановлені пільги щодо сплати судового збору.
Позивач в своєму позові зазначає про те, що він відноситься до переліку осіб, які звільнені від сплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Положеннями вказаного пункту передбачено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, Герої України - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.
Отже, позивач звільняється, як учасника бойових дій від сплати судового збору на підставі п.13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст.ст. 2, 6, 7, 11, 14, 70, 71, 86, 94, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Національної поліції про призначення на вакантну посаду задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області вирішити питання щодо призначення ОСОБА_2 на вакантну посаду оперуповноваженого в районних відділах чи відділеннях поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд, в порядку та у строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, та набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя ОСОБА_1