Постанова від 27.06.2017 по справі 361/6562/16-а

справа № 361/6562/16-а

провадження № 2-а/361/52/17

27.06.2017

ПОСТАНОВА

Іменем України

27 червня 2017 року м. Бровари

Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого-судді Дутчака І.М.,

за участю секретарів: Павлової О.С., Скок О.А., Пальчак Р.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2016 року ОСОБА_5 звернулася до суду з позовом до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (далі - Управління ПФУ), у якому, враховуючи уточнення вимог (а. с. 28-29), просила зобов'язати Управління ПФУ видати довідку про заробітну плату у зв'язку з підвищенням посадового окладу з урахуванням всіх складових заробітної плати, на які нараховуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме: посадовий оклад, доплата за ранг, надбавка за вислугу років на державній службі, премія та інші надбавки, за грудень 2015 року у зв'язку з підвищенням із 01 грудня 2015 року заробітної плати державним службовцям на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013, здійснити з 01 грудня 2015 року перерахунок призначеної їй пенсії в розмірі 81 % заробітної плати державного службовця та виплачувати в подальшому пенсію відповідно до розрахунку з урахуванням проведених виплат.

В обґрунтування позову зазначала, що з 30 жовтня 1994 року вона працювала на посаді головного спеціаліста відділу обліку надходження доходів в Управління Пенсійного фонду України в м. Броварах Київської області, у зв'язку з досягненням пенсійного віку з ІНФОРМАЦІЯ_1 року їй нарахована пенсія державного службовця в розмірі 81 % заробітної плати (трудовий стаж державного службовця становить 11 років). На даний час вона не працює.

З 01 грудня 2015 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" підвищилися посадові оклади працівників Управління ПФУ, тому 14 липня 2016 року вона звернулася до відповідача із заявою про видачу їй довідки про заробітну плату у зв'язку з підвищенням посадового окладу головного спеціаліста відділу обліку надходження платежів з урахуванням всіх складових заробітної плати, на які нараховуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та перерахунок пенсії в розмірі 81 % від заробітної плати на підставі виданої довідки.

27 липня 2016 року листом за вих. № 399/Д-01 відповідачем Управлінням ПФУ у видачі довідки їй відмовлено, посилаючись на те, що згідно з штатним розписом Управління ПФУ аналогічна посада, з якої вона звільнилася на пенсію, в управлінні на даний час відсутня, Управління ПФУ реорганізовано. Також зазначало про відсутність підстав для перерахунку пенсії, оскільки Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII були внесені зміни до ст. 371 Закону України "Про державну службу", що регулює порядок і умови перерахунку пенсії державних службовців, та фактично анульовано норми законодавства, які визначали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою та підстави для проведення такого перерахунку.

З такою позицією вона не згодна, вважає, що такі дії відповідача протиправними.

Позивач ОСОБА_5 у суді позовні вимоги підтримала, надала пояснення, аналогічні викладеному, просила суд задовольнити позов у повному обсязі.

Представники відповідача Управління ПФУ у суді позовні вимоги не визнали, просили суд у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що станом на день звернення позивача до Управління ПФУ норми, на які посилається позивач, втратили чинність. Також зазначали, що Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII внесені зміни до ст. 371 Закону України "Про державну службу", які набрали чинності з 01 січня 2015 року, та встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсії державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Вказаний Закон є чинним та підлягає виконання, оскільки Конституційним Судом України неконституційним він не визнавався. Таким чином, на час звернення позивача до відповідача із заявою від 14 липня 2016 року про перерахунок пенсії фактично анульовано норми законодавства, які визначали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою та підстави для такого перерахунку. Кабінет Міністрів України умови та порядок проведення перерахунку пенсій державним службовцям не встановлював, жодні підстави для визнання протиправними дій (бездіяльності) Управління ПФУ щодо відмови у перерахунку пенсії позивача відсутні.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив такі факти і відповідні їм правовідносини та дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що з ІНФОРМАЦІЯ_1 року позивач ОСОБА_5 перебуває на обліку в Управлінні ПФУ та одержує пенсію за віком, призначену їй відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ. Пенсія їй нарахована з посади головного спеціаліста відділу обліку надходження доходів Управління Пенсійного фонду України в м. Броварах Київської області в розмірі 81 % заробітної плати державного службовця.

14 липня 2016 року ОСОБА_5 звернулася до Управління ПФУ із заявою, у якій просила надати їй довідку про заробітну плату у зв'язку з підвищенням посадового окладу головного спеціаліста відділу обліку надходження платежів Управління ПФУ з урахуванням всіх складових заробітної плати, на які нараховуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та провести перерахунок пенсії в розмірі 81 % від заробітної плати державного службовця відповідної посади на підставі виданої довідки.

Листом від 27 липня 2016 року за вих. № 399/Д-01 Управлінням ПФУ у видачі довідки та проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_5 відмовлено, посилаючись на те, що з 01 травня 2016 року набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІ, згідно із п. 2 Прикінцевих положень якого втратили чинність норми Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3732-ХІ, крім ст. 37 цього Закону, якою передбачено лише призначення пенсій державним службовцям. Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" скасовано п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ, тому правові підстави для перерахунку пенсії відсутні.

Вирішуючи спір між сторонами, суд виходить з наступного.

До 01 травня 2016 року пенсійне забезпечення державних службовців регулювалося нормами Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII).

Відповідно до ч. ч. 2, 5 ст. 37 Закону № 3723-XII (в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Згідно із ст. 371 цього Закону № 3723-XII (у редакції, чинній до 01 січня 2015 року) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У п. п. 4 і 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (у редакції чинній до 15 грудня 2015 року) був передбачений порядок перерахунку пенсії пенсіонерам у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

У подальшому Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", який набрав чинності з 01 січня 2015 року, ст. 371 Закону № 3723-XII було викладено в новій редакції та визначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

09 грудня 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", що набрала чинності з 15 грудня 2015 року, якою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865, а саме, виключено пункт 4, яким визначалися умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом № 3723-XII.

Цією постановою Кабінету Міністрів України № 1013 регламентовано лише питання про упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям та не передбачено можливості умов і механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.

Таким чином, з 15 грудня 2015 року чинним законодавством України не визначено суб'єктивного права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо здійснення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 3723-XII.

01 травня 2016 року набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII).

У ст. 90 Закону № 889-VIII визначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Таким чином, з 01 травня 2016 року Законом № 889-VIII уже по іншому врегульовані правовідносини, пов'язані з пенсійним забезпеченням державних службовців (як призначенням, так і перерахунком). При цьому, Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-IV не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

Оскільки позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії в липні 2016 року, тому до спірних правовідносин підлягають застосуванню положення саме Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII.

Крім того, на час звернення позивача до Управління ПФУ із заявою про перерахунок пенсії, Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт не було прийнято, умови, за яких особа набуває права на перерахунок пенсії, не визначено.

Враховуючи те, що Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, який набув чинності з 01 травня 2016 року пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яким не передбачено перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, суд дійшов висновку, що підстави для зобов'язання відповідача Управління ПФУ вчинити на користь позивача певні дії, а саме: видати довідку та провести перерахунок пенсії відсутні.

Відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії не призвела до зменшення розміру отримуваної позивачем пенсії державного службовця, яку вона отримувала до цього.

У ч. 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Оцінивши досліджені у судовому засіданні докази в їх сукупності, враховуючи відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії позивача, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах відповідач здійснював свої повноваження в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, правових підстави для задоволення позовних вимог судом не вбачається.

На підставі викладеного вище, керуючись ст. ст. 2, 8, 9, 11, 69, 71, 86, 99, 159 - 163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_5 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Дутчак І. М.