28.11.2017
Справа № 638/14875/17
Категорія 2-а/638/756/17
(в порядку скороченого провадження)
28.11.2017 Суддя Дзержинського районного суду м. Харкова Омельченко К.О., одноособово, в порядку письмового провадження, розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_2 (надалі по тексту позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії (надалі по тексту відповідач), в якому просить: - визнати протиправним рішення Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії щодо відмови ОСОБА_2 в перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням посадових окладів державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 року №15 "Питання оплати праці працівників державних органів» на підставі інформації про складові заробітної плати, наданої Управлінням у справах молоді та спорту Харківської обласної державної адміністрації, - зобов'язати Шевченківське обЄднане Управління Пенсійного фонду України м. Харкова перерахувати та виплатити ОСОБА_2 пенсію державного службовця з 01 січня 2017року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 року №15 "Питання оплати праці працівників державних органів» на підставі довідки про складові заробітної плати, наданої листами Управління у справах молоді та спорту Харківської обласної державної адміністрації від 20.06.2017р. № Г-36/03-37 та від 07.08.2017р. № Г-42/03-37, включивши до складових ї плати усі виплати, які вказані у них, а також 1/60 частини суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, премії до Дня місцевого самоврядування у загальній сумі 25 839,63грн. із збереженням відсотку нарахування пенсії на момент її початкового призначення 82% без обмеження граничного рівня пенсії. - стягнути з Державного бюджету України на її користь суму судового збору у розмірі 640 грн. 00 коп.
Позов обґрунтовує тим, що вона звернулася до відповідача з заявою про перерахунок її пенсії державного службовця у зв*язку з підвищенням посадових окладів державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 року №15 "Питання оплати праці працівників державних органів» на підставі інформації про складові заробітної плати, наданої Управлінням у справах молоді та спорту Харківської обласної державної адміністрації. Рішенням відповідача 18.08.2017року їй було відмовлено та зазначено, що з 01.05.2016року набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015р. № 889-VІІ, в якому відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв*язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців. Дане рішення позивач вважає неправомірним, оскільки пенсійне забезпечення посадових осіб органів місцевого самоврядування здійснюється у порядку, визначеному Законом України «Про державну службу». 01.01.2015р. набрав чинності Закон України від 28.12.2014року «Про внесення змін та визнання таким, що втратив чинність деяких законодавчих актів України». Згідно з п.11 цього Закону текст ст..37-1 Закону України «Про державну службу» викладений в такій редакції: умови та порядок перерахунку призначених пенсій держслужбовців визначаються КМУ.» Порядок перерахунку пенсій державних службовців був урегульований п.4 постанови КМУ від 31.05.2000р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій». 9.12.2015р. КМУ прийнято постанову №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набуває чинності з дня опублікування та застосовується з 01.12.2015р. Згідно до п.3 постанови «у межах видатків» на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів підвищуються на 25% посадові оклади керівних працівників, спеціалістів, і службовців. Таким чином, розмір її пенсії повинен збільшитись та відповідно відповідач повинен був здійснити перерахунок, однак неправомірно відмовив у такому перерахунку.
Відповідач, не погодившись з позовом подав заперечення в яких вказав, що до 1 січня 2015 року Законом України «Про державну службу» передбачався перерахунок пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, однак в даний закон були внесені зміни 28.12.2014року та який набрав чинності з 01.01.2015року де ст..37-1 викладено в новій редакції, а саме, те що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. З цього часу право на перерахунок цій категорії пенсіонерів передбачалось п.4 ПКМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000р. ПКМУ №1-13 від 09.12.2015року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» були внесені зміни до постанови КМУ №865 від 31.05.2000року та вилучений п.4, що передбачав порядок перерахунку пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати. Окрім того, з 01.05.2016р. набув чинності новий Закон України «Про державну службу», яким не передбачено здійснення перерахунку. Таким чином, на момент звернення позивачки з заявою про перерахунок пенсії у позивача були відсутніми правові підстави для його здійснення.
Суд, перевіривши надані сторонами докази та вивчивши обставин справи, вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Шевченківському об*єднаному Управлінні Пенсійного фонду України м. Харкова та отримує пенсію за віком як державний службовець у розмірі 82% від заробітної плати.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку із посадових окладів державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 року №15 "Питання оплати праці працівників державних органів» на підставі інформації про складові заробітної плати, наданої Управлінням у справах молоді та спорту Харківської обласної державної адміністрації.
Відповідно до рішення відповідача від 18.08.2017р. позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії, з посиланням на те, що чинним законодавством не передбачено перерахунку пенсій, призначених згідно Закону України "Про державну службу", у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям .
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції на момент виходу позивача на пенсію) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
У відповідності до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" ( в редакції, чинній на момент виходу позивача на пенсію) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Як вбачається з матеріалів справи, пенсія позивачу призначена у розмірі 82 % від заробітної плати.
До 01.05.2016 року пенсійне забезпечення державних службовців було врегульоване зазначеними нормами Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XII.
З 01.05.2016 року набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII.
У зв'язку з набуттям чинності Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII, положення Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XII втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.
Відповідно до ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року, яка набрала чинності з 01.05.2016р., пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Таким чином, з 01.05.2016р. Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 року, по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Отже, враховуючи приписи ст.90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, з 01.05.2016р. відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" на підставі довідки .
Рішенням від 18.08.2017р. позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії на підставі довідок від 20.06.2017р. та 07.08.2017 року .
Таким чином, виходячи з того, що заяву про перерахунок пенсії подано позивачем після 01.05.2016р., відповідачем обґрунтовано прийнято рішення про відмову в проведенні такого перерахунку.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.
Керуючись Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, ст..ст. 8-14, 71, 160-163, 183-2, 186 КАС України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня отримання її копії шляхом подачі до апеляційного адміністративного суду Харківської області через Дзержинський районний суд м. Харкова апеляційної скарги.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після спливу строку на її оскарження. У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий-суддя :