Постанова від 23.06.2010 по справі 2а-276/2010

Першотравневий районний суд м.Чернівців

м. Чернівці, вул. Головна, 105, 58000, (0372) 52-66-11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2010 року

Першотравневий районний суд м. Чернівці в складі: головуючого судді Попова Г.Г. при секретарі Демчук О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Чернівці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 мешканця ІНФОРМАЦІЯ_1, до ВДАІ м. Чернівці при УДАІ УМВС України в Чернівецькій області про визнання незаконною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до ВДАІ м. Чернівці при УДАІ УМВС України в Чернівецькій області про визнання незаконною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.

Посилався на те, що постановою СЕ 049019 по справі про адміністративне правопорушення від 21.03.2009 року його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.122 КпАП України та накладено штраф у розмірі 300 грн.

З притягненням його до адміністративної відповідальності не погоджується, постанову про накладення адміністративного стягнення вважає незаконною, постановленою з порушенням вимог КпАП України .

Вказує на те, що постанова винесена на підставі рапорту і фотознімку, зробленого за допомогою приладу „Візир" без складання протоколу.

Вважає позивач, що складання постанови від 21.03.2009 року відповідно до показань приладу „Візир" та віддрукованого фото є незаконним, оскільки прилад візир не є автоматичним пристроєм, а фотознімок з виявленим порушенням не може бути підставою для винесення постанови про накладення адміністративного стягнення.

Посилається, також на те, що в постанові про адміністративне правопорушення від 21.03.2009 року відповідальність покладено на власника транспортного засобу, однак дану обставину державтоінспектор , який виносив постанову, не встановлював на підставі документів , які посвідчують особу, оскільки відсутній протокол про адміністративне правопорушення.

Також посилається позивач на те, що про існування даної постанови він дізнався тільки 21.03.2009 року від працівників державної виконавчої служби Першотравневого відділу ДВС Чернівецького МУЮ.

В позовній заяві просив поновити строк на оскарження, постанову СЕ 049019 від 21.03.2009 року по справі про адміністративне правопорушення визнати незаконною та скасувати.

Позивач в судове засідання не з'явився, однак від нього надійшла заява в якій він просить справу розглянути без його участі позов підтримує повністю та просить його задовольнити.

Відповідач в судове засіданні не з'явився незважаючи на те, що був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, про причини своєї неявки суду не повідомив.

Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Згідно ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом встановлено, що постановою СЕ 049019 від 21.03.2009 року по справі про адміністративне правопорушення позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.122 КУпАП за те, що він 21.03.2009 року о 13 год. 13 хв. в м. Чернівці по вул. Винниченка, 120 керував автомобілем НОМЕР_1 при обмежені швидкості руху 40 км/год., рухався зі швидкістю 68 км/год., чим допустив порушення п.п. 12.9. ПДР України.

Згідно ч.1 ст.9 КАС України, - суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України

З постанови СЕ 049019 по справі про адміністративне правопорушення від 21.03.2009 року вбачається що винесена на підставі рапорту і фотознімку, зробленого за допомогою приладу „Візир" без складання протоколу.

Згідно ч. 1ст. 14-1, ч.3 ст. 254 та ст. 258 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення не складається, а постанова у справі про адміністративне правопорушення виноситься без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, можливе в порядку, коли фіксація правопорушення здійснюється працюючими в автоматичному режимі спеціальними технічними засобами, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, чи засобами фото- і кінозйомки, відеозапису.

Прилад «ВІЗИР» не може працювати без прямої участі людини, об'єкти контролю, зона контролю та параметри контролю об'єктів встановлюються при прямій участі людини, в технічній документації на виріб відсутня інформація про роботу засобу в автоматичному режимі.

Тому суд приходить до висновку, що прилад, яким проводився нагляд за дорожнім рухом з метою фіксації порушень ПДР, не є автоматичним засобом фото- чи відеофіксації, оскільки він знаходиться у співробітника ДАІ, керується ним безпосередньо або через комп'ютер (визначаються ті параметри, які фіксуються приладом, зокрема, швидкість, абощо, об'єкт зйомки, її режими, кут огляду приладу, тощо). Оскільки ст.14-1 КпАП України передбачено, що для застосування фіксації необхідно, щоб вона велася саме засобами фото-, кіно- або відео зйомки, які працюють у автоматичному режимі, тому суд вважає, що така фіксація не відповідає вимогам закону, та є неналежним доказом.

У тексті постанови зазначено, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом у зазначений у постанові час у зазначеному місці, тобто у населеному пункті в зоні дії обмеження швидкості руху транспортного засобу до 40 км. на годину.

Однак будь яких доказів наявності даного знаку на дороги на якому зафіксований транспортний засіб позивача по справі немає. Суд вважає, що для таких висновків у особи, яка винесла постанову, не було жодних підстав, тим паче що постанова при таких обставинах винесена без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Позивача на місці фіксації приладом « ВІЗИР» порушення працівник ДАЇ не зупиняв, постанова за його участі або протокол про правопорушення не складались. Якщо постанова виноситься за результатами фотофіксації, у порядку ст..14-1 КпАП, то ця постанова не повинна містити тверджень, що саме зазначена особа керувала транспортним засобом.

Відповідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до ч.6 ст.258 КУпАП, постанова про адміністративне правопорушення надсилається особі, яка притягується до адміністративної відповідальності протягом трьох днів з дня винесення даної постанови.

Як вбачається з матеріалів справи постанову СЕ № 049019 від 21.03.2009 року без фото позивач за його проханням отримав тільки від працівників державної виконавчої служби , чим грубо порушені вимоги ст. 258 КУпАП.

Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення.

Суд прийшов до висновку, що позивачем повністю доведені обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги і тому його позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ст.289 КУпАП, - скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено судом .

На підставі викладеного та керуючись ст. 14-1,254,251,258,289 КУпАП, ст.ст.6,8-9,58-59,70-71,86,104,128,158-163,167,185,186 КАС України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Поновити строк на оскарження постанови по справі про адміністративне правопорушення.

Постанову СЕ 049019 по справі про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.122 КпАП України від 21 березня 2009 року про накладення штрафу на ОСОБА_1 визнати незаконною та скасувати за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського адміністративного апеляційного суду через Першотравневий районний суд м. Чернівці шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 цього Кодексу з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку п.5 ст. 186 КАС України.

Суддя: Попов Г.Г.