Справа № 714/869/17
№ 2-а/714/21/17
"06" грудня 2017 р. Суддя Герцаївського районного суду Чернівецької області АкостакіоаєО.Т. розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Приватного нотаріуса Герцаївського районного нотаріального округу ОСОБА_2 про скасування рішення про державну реєстрацію ,-
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Приватного нотаріуса Герцаївського районного нотаріального округу ОСОБА_2 про скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень щодо реєстрації за ОСОБА_3 права власності на об'єкти нерухомого майна.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав регулює Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»(далі Закону). Відповідно до п.1 статті Закону державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Згідно п.9 Закону, реєстраційна дія - державна реєстрація прав, внесення змін до записів Державного реєстру прав, скасування державної реєстрації прав, а також інші дії, що здійснюються в Державному реєстрі прав, крім надання інформації з Державного реєстру прав.
Статтею 6 Закону визначено система органів та суб'єкти, які здійснюють повноваження у сфері державної реєстрації прав. Так, організаційну систему державної реєстрації прав становлять:1) Міністерство юстиції України та його територіальні органи;
2) суб'єкти державної реєстрації прав:- виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації;- акредитовані суб'єкти;3) державні реєстратори прав на нерухоме майно (далі - державні реєстратори).Виконавчі органи сільських, селищних та міських рад (крім міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення) набувають повноважень у сфері державної реєстрації прав відповідно до цього Закону у разі прийняття відповідною радою такого рішення.
Згідно положень ст. 10 Закону державним реєстратором є:- громадянин України, який має вищу освіту за спеціальністю правознавство, відповідає кваліфікаційним вимогам, встановленим Міністерством юстиції України, та перебуває у трудових відносинах з суб'єктом державної реєстрації прав;- нотаріус;- державний виконавець, приватний виконавець - у разі державної реєстрації обтяжень, накладених під час примусового виконання рішень відповідно до закону, а також у разі державної реєстрації припинення іпотеки у зв'язку з придбанням (передачею) за результатом прилюдних торгів (аукціонів) нерухомого майна, що є предметом іпотеки.
Відповідно до положень ст. 11 Закону державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав. Втручання, крім випадків, передбачених цим Законом, будь-яких органів влади, їх посадових осіб, юридичних осіб, громадян та їх об'єднань у діяльність державного реєстратора під час проведення реєстраційних дій забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом.
Частиною 1 ст. 37 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації прав можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України, його територіальних органів або до суду. Крім того, статтею 37-1 Закону передбачено, що контроль у сфері державної реєстрації прав здійснюється Міністерством юстиції України, у тому числі шляхом моніторингу реєстраційних дій у Державному реєстрі прав з метою виявлення порушень порядку державної реєстрації прав державними реєстраторами, уповноваженими особами суб'єктів державної реєстрації прав.
За результатами проведення перевірок державних реєстраторів чи суб'єктів державної реєстрації прав Міністерство юстиції України у разі виявлення порушень порядку державної реєстрації прав державними реєстраторами, уповноваженими особами суб'єктів державної реєстрації прав приймає вмотивоване рішення про: 1) тимчасове блокування доступу державного реєстратора, уповноваженої особи суб'єкта державної реєстрації прав до Державного реєстру прав;2) анулювання доступу державного реєстратора, уповноваженої особи суб'єкта державної реєстрації прав до Державного реєстру прав;
3) притягнення до адміністративної відповідальності державного реєстратора, уповноваженої особи суб'єкта державної реєстрації прав;4) направлення до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України подання щодо анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю;5) скасування акредитації суб'єкта державної реєстрації прав.Тобто, державні реєстратори підконтрольні у своїй діяльності центральному органу виконавчої влади, вчиняють дії та приймають рішення на виконання делегованих повноважень державного органу.
Статтею 3 КАС України, надано тлумачення поняття суб'єктів владних повноважень. Так, відповідно до п.7 ч.1 ст.3 КАС України суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з матеріалами справи, позивач оскаржує дії державного реєстратора стосовно здійснення державної реєстрації щодо проведення державної реєстрації обтяження.
Суд звертає увагу, що згідно п. 8 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.05.2013 року № 8 "Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів", відповідно до абзацу другого частини першої статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Суди повинні мати на увазі, що під діями також слід розуміти рішення, прийняті зазначеними суб'єктами владних повноважень з питань реєстрації.
Таким чином, суд робить висновок, що оскільки в спірних правовідносинах державний реєстратор - приватний нотаріус Герцаївського нотаріального округу ОСОБА_2, здійснює делеговані державою функції, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, виступає як посадова особа суб'єкт владних повноважень, дії якого повинні бути спрямовані на забезпечення визнання та захисту державою таких прав, а тому вказаний спір в силу положень ч.2 статті 18 КАС України, підлягає розгляду в окружному адміністративному суді , тому на підставі ч.3 п.6 ст. 108 КАС позовну заву слід повернути позивачу для звернення до відповідного суду.
Керуючись ч.3 п.6 ст. 108 КАС України, -
Позовну ОСОБА_1 до Приватного нотаріуса Герцаївського районного нотаріального округу ОСОБА_2 про скасування рішення про державну реєстрацію повернути позивачеві .
Ухвалу може бути оскаржено в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Герцаївський районний суд Чернівецької області. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня отримання її копії.
Суддя :