Справа № 219/12353/17
Провадження № 2-а/219/1527/2017
27 листопада 2017 року Суддя Артемівського міськрайонного суду Донецької області Дубовик Р.Є., розглянувши у скороченому провадженні в м. Бахмуті справу адміністративної юрисдикції за позовом ОСОБА_1 до Бахмутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Звернувшись до суду з адміністративним позовом, ОСОБА_1 просить визнати неправомірною бездіяльність Бахмутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо невиплати пенсії з 01.08.2017 року; зобов'язати відповідача відновити виплату належної йому пенсії з 01.08.2017 року, посилаючись на те, що вона перебуває на обліку у відповідача та до серпня 2017 року отримувала пенсію за віком. 11 квітня 2017 року вона зареєструвалась за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1. З серпня 2017 року їй припинено виплату пенсії. Вважає, дії відповідача такими, що порушують її права як громадянина України та позбавляють права на соціальний захист.
Відповідач - Бахмутське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області надав свої заперечення, у задоволенні позовних вимог просив відмовити, посилаючись на те, що виплата пенсії ОСОБА_1 призупинена з 01 серпня 2017 року на підставі звірки з даними управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради). Для поновлення виплат пенсії позивачу необхідно звернутися до Бахмутського об'єднаного УПФУ Донецької області особисто з переліком документів. До теперішнього часу позивач до Управління з відповідною заявою, довідкою оформленою згідно чинного законодавства для продовження виплати пенсії та рахунком відкритим в АТ «Ощадбанк» не зверталась. З огляду на зазначене Фонд вважає, що діяв у відповідності до законодавства та правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 немає.
Оцінивши повідомлені позивачем і відповідачем обставини, суд вважає, що пред'явлені позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав:
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером за віком, що підтверджується копією пенсійного посвідчення серії ААА № 376667 від 02.08.2006 (а.с. 8).
Як вбачається з паспорту ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.10 зворот).
На письмове звернення позивача листом від 03.11.2017 року № 17419/02 Бахмутське об'єднане управління пенсійного фонду України Донецької області зазначило, що виплату пенсії по пенсійні справі ОСОБА_1 не проведено після встановлення факту безпідставної виплати пенсії за відсутності реєстрації в Єдиній інформацій базі даних про внутрішньо переміщених осіб. Особа, яка прописалась на території, підконтрольній українській владі після початку антитерористичної операції, вважається внутрішньо переміщеною особою (а.с.7).
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку», право на пенсію за віком має кожний громадянин похилого віку, який досяг пенсійного віку і має необхідний страховий стаж. Це право обумовлено трудовим внеском і не обмежується будь якими обставинами, включаючи наявність інших доходів. Порядок і умови пенсійного забезпечення громадян похилого віку встановлюється Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч. 1 ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі, за зазначеним в заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством, зокрема, в інших випадках, передбачених ч. 1 ст. 49 цього закону
Підстави для припинення виплати пенсії передбачені частиною 1 статті 49 цього закону, а саме: якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; у разі смерті пенсіонера; у разі неотримання призначеної пенсії протягом шести місяців підряд; в інших випадках, передбачених законом.
Отже, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачено такої підстави припинення виплати пенсії - як відсутність реєстрації в Єдиній інформацій базі даних про внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про забезпечення права і свобод внутрішньо переміщених осіб» факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12цього Закону.
Пункт 1 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про забезпечення права і свобод внутрішньо переміщених осіб» передбачає, що підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа подала заяву про відмову від довідки. Тобто, законодавець передбачив добровільність даного статусу.
Згідно ч. 2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 24 Конституції України встановлено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних,релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Відповідно до ст. 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо припинення виплати пенсії позивача є протиправними, а тому відповідача слід зобов'язати поновити позивачу виплату пенсії за віком з серпня 2017 року.
За таких обставин, позов слід задовольнити.
Керуючись ст. 183-2 КАС України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Бахмутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, з 01 серпня 2017 року.
Зобов'язати Бахмутське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області поновити виплату належної пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), пенсії з 01 серпня 2017 року.
На постанову до Донецького апеляційного адміністративного суду через Артемівський міськрайонний суд Донецької області може бути подана апеляція протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Р.Є. Дубовик