Провадження №2-а/760/2182/17
Справа №760/17086/17
/про залишення позовної заяви без руху/
06 вересня 2017 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Усатова І.А., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного військового комісаріату, Міністерства оборони України про визнання дій незаконними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії -
Позивач звернулася до суду з позовом та просить:
визнати протиправним відмову Міністерства оборони України оформлену протоколом засідання Комісії та скасувати протокол № 92 від 28.10.2016 року Комісії МО України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних виплат про відмову у призначені і виплаті одноразової грошової допомоги,
визнати нечинним і протиправними рішення відповідача (лист МО України від 18.07.2017р. № 248\3\6\2546, від 19.07.2017р. за № 116\14\5\2484 лист від 12.06.2017р. за №7\11864\7, Дніпропетровського обласного військового комісаріату про відмову у повторному розгляді Комісією питання про призначення і виплати одноразової грошової допомоги на підставі заяви ОСОБА_2 від 16.05.2017р. і клопотання представника ОСОБА_2 адвоката Сандиги В.В. від 22.06.2017р. про повторний розгляд Комісією МО України питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних виплат у зв'язку з нововиявленими обставинами,
зобов'язати відповідача Міністерство оборони України - суб'єкта владних повноважень, головного розпорядника коштів прийняти рішення про призначення і виплату одноразової грошової допомоги за загиблого старшого солдата ОСОБА_3 та виплатити їх ОСОБА_2 та членам сім'ї загиблого військовослужбовця у відповідності до ст. 16-1 Закону України « Про соціальний і правовий статус військовослужбовців і членів їх сімей в рівних частках кожному.
Позовна заява не відповідає вимогам ст. 106 КАС України, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п. 5 ч. 1 та ч. 2 ст. 106 КАС України у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а також на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
Частиною 4 статті 105 КАС України встановлений виключний перелік вимог, які може містити адміністративний позов:
1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень;
2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії;
3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій;
4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю;
5) виконання зупиненої чи невчиненої дії;
6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
Виходячи з вищевикладених вимог закону, позивачу слід визначити з позовними вимогами та конкретизувати їх відповідно до вищезазначених норм законодавства.
Зокрема, позивачу слід звернути увагу на прохальну частину позовної заяви, в якій однією із заявлених вимог є зобов'язання відповідача МОУ прийняти рішення про призначення і виплату одноразової грошової допомоги за загиблого старшого солдата ОСОБА_4 та виплатити їх ОСОБА_1 та членам сім'ї загиблого військовослужбовця у відповідності до ст. 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий статус військовослужбовців і членів їх сімей в рівних частках кожному.
Тому, оскільки, згідно ч.ч. 1, 2 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. У випадках, установлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.
Таким чином ,позивачу слід визначитися із заявленими нею вимогами.
Крім того, згідно ст. 106 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Відповідно до ч 1 ст. 3 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством, справляється судовий збір. Підстави, за якими особи звільняються від сплати судового збору за подачу позову або заяви, зазначені у ч. 1 ст. 5 Закону.
Так, п. 1 ст. 4 Закону України “Про судовий збір” встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Законом "Про Державний бюджет України на 2017 рік" установлено на 2017 рік прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня - 1600 грн.
Статтею 4 Закону України “Про судовий збір”, який діє на дату звернення з позовною заявою, встановлені ставки судового збору в таких розмірах: за подання адміністративного позову немайнового характеру, яка подана: фізичною особою 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
З поданої позовної заяви вбачається, що позивачем заявлено три самостійні вимоги, однак, судовий збір сплачено не було.
Відповідно до Постанови Пленуму «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI «Про судовий збір» від 23.01.2015 № 2» з позовних заяв, що містять кілька вимог немайнового характеру, судовий збір справляється з кожної вимоги окремо.
Дотримання вимог ст. 106 КАС України та Закону України «Про судовий збір» при пред'явленні позову в суд є імперативним правилом в тому числі і для суду.
Відповідно до ст. 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього ж Кодексу постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
А тому на підставі вищевикладеного адміністративний позов підлягає залишенню без руху.
Керуючись ст.ст. 106-108 КАС України, суддя, -
Позов ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного військового комісаріату, Міністерства оборони України про визнання дій незаконними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Надати строк на усунення недоліків терміном п'ять днів з моменту отримання копії ухвали, шляхом подання нової позовної заяви з зазначенням вимог, викладених в ухвалі.
Роз'яснити, що в разі невиконання вимог, зазначених в ухвалі, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя: