01.12.2017 Справа №607/3388/17
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
в складі:
головуючого Сливка Л. М..
за участі секретаря судового засідання Зарічної О. П.,представника відповідача Смаль Г. Н., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Тернополі справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, третя особа - Ліквідаційна комісія Управління МВС України в Тернопільській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії , -
Позивач ОСОБА_2 пред»явив до суду адміністративний позов до Головного Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, третя особа - Ліквідаційна комісія Управління МВС України в Тернопільській області у якому, уточнивши позовні вимоги, просить: визнати протиправними дії відповідача, що полягають у не проведенні перерахунку призначеної йому пенсії за вислугу років та зобов'язанні відповідача провести перерахунок та виплату призначеної йому пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України №268 від 09.03.2006 року», з 01 січня 2016 року, без обмеження граничного розміру. Встановити судовий контроль за виконанням судового рішення відповідально до вимог ст. 267 КАС України .
В обґрунтування заявлених вимог позивач ОСОБА_2 вказує на те, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію за вислугу років у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», із 24 вересня 2014 року, довічно. 29 грудня 2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII від 23 грудня 2015 року, яким внесені доповнення в ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» підвищено грошове забезпечення поліцейських з 01 січня 2016 року. У листопаді 2016 року він звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку призначеної йому пенсії відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку із підвищенням рівня грошового забезпечення поліцейських. Однак відповідач листом №668/Л-11 від 06 грудня 2016 року відмовив у проведенні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що перерахунок пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» проводиться в порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, згідно якого Уповноважені структурні підрозділи повідомляють пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій. Пенсійний фонд України повідомляє Головним управлінням Пенсійних фондів про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність подання уповноваженим структурним підрозділам списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. У зв'язку із тим, що повідомлення про перерахунок пенсії від Національної поліції України до Пенсійного фонду України не надходило, підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні. Також, на його повторну заяву , 21 серпня 2017 року згідно із листом № 313/Л-11 , відповідач знову відмовив йому проведенні у перерахунку призначеної йому пенсії за вислугу років та її виплаті, без обмеження граничного розміру, незважаючи на те, що станом 12 травня 2017 року ліквідаційною комісією УМВС надана довідка за №103 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2. Позивач вважає вказані дії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області протиправними та такими, що порушують його право на отримання пенсії у, встановленому діючим законодавством, розмірі.
Позивач ОСОБА_2 у судове засідання не прибув, подав суду заяву із клопотанням про розгляд справи за його відсутності, уточнені позовні вимоги підтримує та просить задовольнити їх в повному обсязі.
Представник відповідача Головного Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області у судовому засіданні щодо задоволення позову заперечила з підстав, викладених у письмових запереченнях на позов та доповненнях до них, які долучені до матеріалів адміністративної справи.
Представник третьої особи - Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Тернопільській області, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце судового розгляду , повторно, до суду не прибув, про причини неявки суд не повідомив, заяви про проведення судового розгляду за його відсутності до суду не подав.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши та оцінивши докази по справі, прийшов до переконання , що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ч.1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Судом установлено, що позивач ОСОБА_2 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію за вислугу років у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», із 24 вересня 2014 року, довічно .
У листопаді 2016 року ОСОБА_2 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення відповідних категорій колишніх працівників міліції на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII від 23.12.2015 року та Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Листом №668/л-11 від 06 грудня 2016 року Головне Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області відмовило у проведенні перерахунку пенсії, посилаючись на відсутність відповідних правових підстав. Зокрема зазначено, що перерахунок пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» проводиться в порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, згідно якого Уповноважені структурні підрозділи повідомляють пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій. Пенсійний фонд України повідомляє Головним управлінням Пенсійних фондів про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність подання уповноваженим структурним підрозділам списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. У зв'язку із тим, що повідомлення про перерахунок пенсії від Національної поліції України до Пенсійного фонду України не надходило, підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні. Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 року визначено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ст.102 Закону України «Про Національну поліцію» № 580-VIII від 02.07.2015 року № 580-VІІІ пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсій забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Частиною 16 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку».
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» № 900-VІІІ від 23.12.2015 року статтю 63 Закону №2262-ХІІ після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірі встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави визначено Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року.
За правилами п. 1 Порядку №45 перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-ХІІ пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв»язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. На підставі такого рішення МВС повинно повідомити у п'ятиденний строк ПФУ про підстави для перерахунку пенсій відповідним категорія осіб, а ПФУ в свою чергу повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені особи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ.
Разом з цим питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення(перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 року.
Відповідно до п.4 Порядку №3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності-його законним представником за місцем проживання.
Як передбачено п.п. 23,24 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, встановленому ст. 63 Закону№2262-ХІІ. При цьому пенсіонери звертаються до органів, що призначають пенсії з відповідними заявами та в разі необхідності подають документи, які дають право на підвищення пенсії.
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 року у справі №21-484/а13.
Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових виді грошового забезпечення.
Згідно пункту 15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №580-VІІІ за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
З огляду на викладене, суд приходить до переконання, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсій особам, яким пенсії призначені у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а тому позивач, як колишній працівник та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988.
Згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення» № 614-VIII від 15.07.2015 року ст.51 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено частиною третьою такого змісту: Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку з введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення(надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком та відповідно до перехідних положень цього Закону він набирає чинності з 01 січня 2016 року.
Ліквідаційною комісією УМВС України в Тернопільській області надана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії пенсіонера ОСОБА_2 №103 від 12 травня 2017 року, яка направлена до пенсійної справи №1,90Е+09.
Як убачається із наявної при матеріалах справи інформації, згідно повідомлення Пенсійного фонду України від 28.03.2017 р. № 9496/02-23, до ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області 03.04.2017 року подані списки всіх осіб із числа пенсіонерів МВС України.
Однак листом за вих.№313/Л-11 від 21 серпня 2017 року Головне управління Пенсійного Фонду України в Тернопільській області відмовило у перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_2 на даний час, зазначивши що перерахунок та виплата перерахованої ОСОБА_2 пенсії буде проводитись після виділення коштів з Державного бюджету України.
Суд ураховує, що конституційні принципи на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені ст. 1, 3, частиною 2 ст.6, ст. 8, частиною 2 ст. 19, ст.ст. 22, 23 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене або обмежене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, виходячи із принципу верховенства права, закріпленого ст.8 Конституції України.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ч.ч.1, 2 ст.11 Кодексу адміністративного суду України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
За нормами ч.1, п.1, 2, 3 ч.2 ст.162 Кодексу адміністративного суду України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про, зокрема, визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення; зобов'язання відповідача вчинити певні дії; зобов'язання відповідача утриматися від вчинення певних дій.
Відповідно до вимог ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не представлено жодних доказів щодо правомірності своїх дій.
Таким чином, оцінивши в сукупності зібранні по справі докази, проаналізувавши вищевикладені норми чинного законодавства, суд приходить до висновку про порушення прав позивача, які підлягають захисту шляхом задоволення позову частково, а саме шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрі в України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України №268 від 09.03.2006 року», з 01 січня 2016 року, відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення №103 від 12 травня 2017 року, виданої ліквідаційною комісією Управління МВС в Тернопільській області.
Не підлягають до задоволення вимоги позивача ОСОБА_2 в частині зобов'язання відповідача здійснити виплату перерахованої пенсії, оскільки відповідачем заперечується саме право позивача на перерахунок пенсії, а відтак дані вимоги (щодо виплати) є передчасними і можуть бути предметом судового розгляду виключно після відмови відповідача виконати рішення суду уже після перерахунку пенсії ОСОБА_2; з цієї ж підстави суд не вбачає за можливе встановлювати судовий контроль за виконанням рішення суду.
Разом з тим суд зауважує, що посилання відповідача, на неможливість перерахунку пенсії позивача у зв'язку із не виділенням коштів з Державного бюджету України, не приймаються до уваги, оскільки жодним нормативно правовим актом, які регулюють спірні правовідносини, не встановлено заборони на перерахунок раніше призначеної пенсії.
Позивачем були понесені судові витрати зі сплати судового збору , які слід відшкодувати позивачу за рахунок держави, відповідно до ч.1 ст.94 КАС України .
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.6, 8, 9, 11, 71, 94, 128, 159, 163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково .
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок ОСОБА_2 призначеної пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрі в України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України №268 від 09.03.2006 року», з 01 січня 2016 року відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення №103 від 12 травня 2017 року, виданої ліквідаційною комісією Управління МВС в Тернопільській області.
У задоволенні решти заявлених вимог - відмовити .
Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області в користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 640 гривень.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом .
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддяЛ. М. Сливка