Постанова від 22.11.2017 по справі 607/4492/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.11.2017 Справа №607/4492/17

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого Дзюбича В.Л.,

за участю секретаря Зубко О.Я.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправними дій щодо не включення сум виплат суми матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби, премії до складу грошового забезпечення, а також зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії з включенням вказаних сум, з 07.03.2017 року, згідно Довідки про додаткові види грошового забезпечення Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області №2-3/1182 від 03 березня 2017 року, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з врахування проведених виплат. Вказані вимоги обґрунтовує тим, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 70% від грошового забезпечення. 07.03.2017 року він звернувся з письмовою заявою до відповідача про перерахунок пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби та премії, що були нараховані йому в період 2012-2013 років та не були включені до складу грошового забезпечення згідно довідки, що подавалась для призначення пенсії. До заяви він додав Довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, видану Управлінням державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області. Проте, відповідач відмовив йому у проведенні перерахунку пенсії мотивуючи це тим, що допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, а також одноразові премії не включаються до складу грошового забезпечення при обчисленні пенсії. Таку відмову позивач вважає незаконною та необґрунтованою.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю та просить суд їх задовольнити.

Представник Головного Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області в судовому засіданні відносно позову заперечив. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог, з підстав, викладених у письмових запереченнях на позов, посилаючись на те, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ). Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, зазначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Згідно пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.19992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей», пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Допомога на оздоровлення, матеріальна допомога, грошові винагороди та суми індексації не включаються до грошового забезпечення при обчисленні пенсії. Вважає, що правових підстав для проведення перерахунку пенсії згідно з долученою до звернення копією довідки можливості немає, а тому відповідно просить відмовити в задоволенні позову. Крім того зазначає, що позивачем пропущено строк звернення до суду.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши та оцінивши докази по справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав:

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Згідно Довідки №2-3/1182 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, виданої 03.03.2017 року Управлінням державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області в вбачається, що в період з січня 2012 року по грудень 2013 року позивачу, який працював на посаді заступника начальника відділу персоналу УДСНС України у Тернопільські області були нараховані та виплачені: матеріальна допомога на оздоровлення в розмірі 5667,00 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 4792,50 грн., одноразові премії в розмірі 10659,61 грн.

Як встановлено судом і визнано сторонами у справі, при призначенні пенсії позивачу суми матеріальної допомоги на оздоровлення, та вирішення соціально-побутових питань, а також одноразових премій не були включені до складу грошового забезпечення, з якого призначалася пенсія. 07.03.2017 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з врахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, а також одноразових премій до складу грошового забезпечення на підставі довідки №2-3/1182 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, виданої 03.03.2017 року Управлінням державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області.

Як вбачається з інформації Головного Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, викладеної в листі №105/Л-11 від 14.03.2017 року ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії та роз'яснено, що відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, зазначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. На виконання даного Закону прийнята Постанова Кабінету Міністрів України від 17.07.19992 №393 «Про порядок обчислення вислуги рої призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей». Згідно пункту 7 даної Постанови передбачено, що пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Допомога на оздоровлення, матеріальна допомога, грошові винагороди та суми індексації не включаються до грошового забезпечення при обчисленні пенсії. Вказані обставини визнані сторонами, сумнівів щодо їх достовірності та добровільності такого визнання не виникає, тому, в силу ч. 3 ст. 72 КАС України, зважаючи, що жодна із сторін проти цього не заперечує, їх доказування суд вважає недоцільним.

За змістом п. б ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-XII) (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу), особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

Частиною третьою статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів від 17.07.1992 № 393, пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації. Частиною першою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови). Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений ст.9-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей"), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби. Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (ч.1 ст.10-1 цього Закону). Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою №1294 та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (пп.3 п.5 постанови №1294, пп.30.4 п.30 розділу ХХХ Інструкції). Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (пп. 3 п.5 постанови №1294, пп. 33.1, 33.3 п.33 розділу ХХХІІІ Інструкції).

Зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч.2 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців. Аналіз вищезазначених норм матеріального права, а також досліджених у судовому засіданні доказів, дає суду підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та одноразова премія, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія. Таким чином, суд вважає, що не включення відповідачем при обчисленні пенсії позивача таких видів виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та одноразова премія до складу грошового забезпечення є протиправним, а відмова у перерахунку пенсії необґрунтованою.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що слід визнати протиправною відмову Головного Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області у перерахунку ОСОБА_1 пенсії з включенням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та одноразових премій до складу грошового забезпечення згідно довідки №2-3/1182 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, виданої 03.03.2017 року Управлінням державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області та зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, починаючи з дати звернення, тобто з 07.03.2017 року.

Крім того, відповідно до ст. 94 КАС України, із державного бюджету в користь ОСОБА_1 слід стягнути 640,00 грн. судового збору.

Керуючись ч. 2 ст. 11, ст.ст. 17, 50, 72, 86, 99, 100, 158, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо не включення до розрахунку пенсії виплат сум матеріальної допомоги на оздоровлення, одноразової премії та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, з яких справлялись страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, що зазначені у довідці Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області №2-3/1182 від 03 березня 2017 року про додаткові види грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 07 березня 2017 року з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, одноразової премії та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, згідно довідки Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області №2-3/1182 від 03 березня 2017 року про додаткові види грошового забезпечення, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, з врахуванням виплачених сум.

Сплачений позивачем судовий збір в розмірі 640,00 грн. - відшкодувати ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер:НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (м. Тернопіль, Майдан Волі,3, код ЄДРПОУ 14035769).

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на її апеляційне оскарження.

Постанову суду першої інстанції може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд з дня проголошення постанови. Якщо постанову було ухвалено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, а також у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддяВ. Л. Дзюбич