Постанова від 13.09.2017 по справі 2а-1074/10

Справа № 2а-1074/10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2010 року Шевченківський районний суд м. Львова

при секретарі

в складі: головуючого судді Свірідової В.В.

при секретарі Дмитраш 1.1.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Брюховицької селищної ради, третьої особи прокуратури Шевченківського району м. Львова про визнання протиправним та скасування рішення органу місцевого самоврядування

ВСТАНОВИВ:

22 червня 2010 р. ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до Брюховицької селищної ради, третьої особи прокуратури Шевченківського району м. Львова , в якому просить суд винести постанову, якою визнати незаконним та скасувати рішення 12-ої сесії 5-го скликання Брюховицької селищної ради № 673 від 05 лютого 2009 року „Про розгляд протесту прокурора Шевченківського району м. Львова на рішення № 346 від 15 листопада 2007 року Брюховицької селищної ради „Про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельних ділянок в смт.Врюховичі

ЕЗ обгрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що 21.02.2009 року вона отримання рішення Брюховицької селищної ради № 673 від 05.02.2009 року „Про розгляд протесту прокурора Шевченківського району на рішення № 346 від 15.11.2007 року Брюховицької селищної ради „Про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельних ділянок в смт.Брюховичі", яким п.1.10 рішення Брюховицької селищної ради від 15.11.2007 року № 346, щодо надання їй(позивачці) дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки. 15.11.2007 року Брюховицькою селищною радою позивачці у відповідності з Генеральним планом смт. Брюховичі, згідно вимог ст.118 ЗК України, було виділено в порядку приватизації земельну ділянку площею 0,035 га із земель запасу в кварталі існуючої житлової забудови, для ведення садівництва поруч з її (позивачки) будинком по АДРЕСА_1 (рішення № 346). Рішення № 346 від 15.11.2007 року Брюховицької селищної ради „Про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельних ділянок в смт. Брюховичі" прийнято через чотири місяці після прийняття сесією і' рішення № 282 від 19.07.2007 року „Про надання дозволу на інвентаризацію

земельних ділянок дитячої установи № 143 в смт. Брюховичі".

Вважає рішення Брюховицької селищної ради № 673 від 05.02.2009 року незаконним і таким, що підлягає скасуванню з наступних підстав: на виконання вимог рішення N" 346 від 15.11.2007 р. для оформлення документації на вказану земельну ділянку був складений акт вибору земельної ділянки,яким встановлено,що земельна ділянка( № НОМЕР_1" по АДРЕСА_1) розташована в кварталі існуючої житлової забудови і виділяється із земель запасу,не встановлено ,що спірна земельна ділянка знаходиться у користуванні дитячого садка. Акт вибору земельної ділянки погоджено і підписано 23 квітня 2008 року комісією в складі начальника управління земельних ресурсів м. Львова ОСОБА_3, архітектором смт. Брюхович ОСОБА_4,

начальником державного управління ОНПС у Львівській області ОСОБА_5 , головним державним санітарним лікарем Шевченківського району м. Львова ОСОБА_6,начальником управління охорони культурної спадщини ОСОБА_7, начальником відділу приміських земель УЗР у м. Львові ОСОБА_8.головним спеціалістом відділу приміських земель УЗР у м. Львова ОСОБА_9.даний акт затверджено головою селищної ради ОСОБА_10 На підставі зазначеного вище рішення,позивачкою виконано та погоджено в управлінні земельних ресурсів м. Львова кадастровий план земельної ділянки-2914,виконано і погоджено план встановлення меж земельної ділянки, погоджено матеріали проекту відведення земельної ділянки, погоджено матеріали проекту відведення щодо обмежень використання земельної ділянки в управлінні земельних ресурсів м. Львова та архітектором смт. Брюховичі. Отже,земельна ділянка у кварталі існуючої житлової забудови загального користування виділена відповідно до чинного законодавства на конкурсних засадах та погоджена всіма необхідними органами у встановленому порядку.

Брюховицька селищна рада при скасуванні свого рішення посилається на ст.118 ,119 ЗК України та ст.21 Закону України „Про прокуратуру " та ст.59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні Скасувавши своє рішення від 15.11.2007 року Брюховицька селищна рада визнала незаконність своїх дій по виділенню земельної ділянки. Отже,відповідно до ч.Ю ст.59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні " акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку. А тому на підставі наведеного вище,позивачка просить суд постановити рішення, яким визнати незаконним та скасувати рішення 12-ої сесії 5-го скликання Брюховицької селищної ради № 673 від 05 лютого 2009 року „ Про розгляд протесту прокурора Шевченківського району м. Львова на рішення №346 від 15 листопада 2007 року Брюховицької селищної ради „Про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельних ділянок в смт. Брюховичі „.

Позивачка ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, давши аналогічні пояснення, зазначені у позовній заяві.

Представник позивача ОСОБА_11 в судовому засіданні позов підтримав , давши пояснення, аналогічні викладеному в позовній заяві, просить задовольнити

позовні вимоги.

Представник відповідача Брюховицької селищної ради ОСОБА_12 в судовому засіданні позов не визнав.

Представник третьої особи - прокуратури Шевченківського району м. Львова ОСОБА_13 в судовому засіданні проти позову заперечила, зіславшись на положення ст. 21 Закону України «Про прокуратуру», де передбачено право прокурора на внесення протесту, а також порядок та строки його обов'язкового розгляду органом, якому протест скеровується. Вказала, що при внесенні протесту на рішення Брюховицької селищної ради, прокурор не звертався одночасно з позовом до суду про його скасування. В задоволенні позовних вимог просить відмовити у зв'язку з безпідставністю.

Заслухавши пояснення позивача та представника позивача, представника відповідача та представника третьої особи, зЯсувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, дослідивши докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких мотивів.

Судом встановлено, що рішенням 12 сесії 5-го скликання Брюховицької селищної ради № 346 від 15 листопада 2007 року «Про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельних ділянок в смт. Брюховичі » позивачеві ОСОБА_1 було дано дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1 площею 0,0350 га для ведення садівництва (а.с. 5)

16 січня 2008 року прокурором Шевченківського району м. Львова було внесено протест на згадане вище рішення селищної ради, який скеровано голові Брюховицької

2

селищної ради для розгляду. В протесті прокурором поставлено питання про скасування опротестованного рішення, зазначено, що протест призупиняє його дію, а також роз'яснено строки розгляду.

Рішенням Брюховицької селищної ради 26 сесії 5-го скликання від 05 лютого 2009 року № 673 «Про розгляд протесту прокурора Шевченківського району на рішення № 346 від 15.11.2007 року Брюховицької селищної ради «Про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельних ділянок в смт. Брюховичі» задоволено протест прокурора Шевченківського району м. Львова та вирішено скасувати п.1.10. рішення Брюховицької селищної ради від 15.11.2007 року № 346 «Про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельних ділянок в смт. Брюховичі», яким надано дозвіл на розробку проекту відведення ділянки площею 0,0350 га по вул. Макаренка,7 «б», для ведення індивідуального садівництва ОСОБА_1

Скасовуючи зазначене вище рішення ,зазначено, що іншим рішенням від 19.07.2007 року № 282 «Про надання дозволу на інвентаризацію земельних ділянок дитячої установи № 143 в смт. Брюховичі» фактичним користувачем вказаної земельної ділянки площею 1,4763 га за адресою смт.Брюховичі, вул Макаренка, є дитяча установа № 143.

В ч. 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Аналогічне положення закріплене в ч. З ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 р (з наступними змінами), де передбачено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України.

Згідно ч. 2 ст. 144 Конституції України рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.

В абзаці 3 п.5 Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) від 16 квітня 2009 року № 7- рп/2009 (справа № 1-9/2009) зазначено, що Конституційний Суд України дійшов висновку, що за змістом частини другої статті 144 Конституції України, частини десятої статті 59 Закону рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються прокурором у встановленому Законом України "Про прокуратуру" порядку з одночасним зверненням до суду.

З пояснень представника позивача та представника третьої особи в судовому засіданні, а також наявних в справі доказів вбачається, що при внесенні прокурором Шевченківського району м.Львова протесту на рішення Брюховицької селищної ради від 15 листопада 2007 року одночасного звернення з позовом до суду про його скасування не відбулося.

Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку про наявність порушень чинного законодавства при зупиненні прокурором дії рішення органу місцевого самоврядування, що виявилось у відсутності звернення до суду про скасування даного рішення одночасно з внесенням на нього протесту.

В абзацах 5, 6 п. 5 згаданого вище рішення Конституційний Суд України також зазначив, що органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих

правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення. Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.

Представник позивача в судовому засіданні ствердив, що на виконання рішення Брюховицької селищної ради від 15.11.2007 року позивачем було ініційовано процес виготовлення технічної документації із землеустрою з метою одержання акту на право приватної власності на землю, на підтвердження цього суду представлено письмові докази,які долучені до матеріалів справи.

Виходячи з наведеного, суд вважає, що в органу місцевого самоврядування не було підстав для визнання недійсним свого рішення з мотивів наявності протесту прокуратури, а також з огляду на те, що рішення, яке визнано недійсним, являється актом індивідуальної дії, відповідно до якого виникли правовідносини, пов"язані з реалізацією позивачем його права власності на землю, що знайшли вираження в конкретних діях, вчинених позивачем для оформлення цього права.

Таким чином, враховуючи роз'яснення Конституційного Суду України, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача при винесенні оскаржуваного рішення та вважає, що позов є підставним і підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.6,9,10,11,160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 19,144 Конституції України, Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 (справа № 1-9/2009), ч. З ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 р. (з наступними змінами), суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати рішення 12-ої сесії 5-го скликання Брюховицької селищної ради № 673 від 05 лютого 2009 року „ Про розгляд протесту прокурора Шевченківського району м. Львова на рішення №346 від 15 листопада 2007 року Брюховицької селищної ради „Про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельних ділянок в смт. Брюховичі „.

Постанова може бути оскаржено в апеляційному порядку до адміністративного апеляційного суду Львівської області через Шевченківський районний суд м. Львова шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги

Суддя В. В. Свірідова