Олевський районний суд Житомирської області
Справа № 287/406/17-п
29 листопада 2017 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Волощук В.В., розглянувши адміністративну справу стосовно:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії НОМЕР_2, ІПН:НОМЕР_1, уродженця м.Овруч Житомирської області, жителя АДРЕСА_1, українця, громадянина України, з повною загальною середньою освітою, не одруженого, не працюючого, не депутата, не інваліда, раніше адміністративному стягненню не піддавався,
у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
З протоколу про адміністративне правопорушення серії БР № 036569 від 24.09.2017 року, складеного поліцейським СРПП ГУНП в Житомирській області слідує, що 24 вересня 2017 року, об 04 годині 10 хвилин, в с.Білокоровичі по вул.Шевченка Олевського району Житомирської області, водій ОСОБА_1, керував автомобілем, марки «ВАЗ-21070», державний номерний знак «НОМЕР_3» в стані алкогольного сп'яніння, чим порушив п. 2.9 «а» ПДР України.
В діях ОСОБА_1, поліцейський СРПП ГУНП в Житомирській області ст. сержант поліції ОСОБА_3, вбачав склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП.
У судовому засіданні особа, яку притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1, свою провину не визнав та пояснив, що дійсно його 24.09.2017 року, об 04.10 годині було зупинено працівниками поліції в с.Білокоровичі по вул.Шевченка Олевського району Житомирської області. Де він на місці зупинки транспортного засобу пройшов огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою спеціального технічного засобу «Драґер», з результатами якого не був згоден про, що повідомив інспектора поліції, оскільки у нього виник сумнів щодо засобу вимірювальної техніки, який він продовував. Однак його незгоди не було взято до уваги. А натомість продиктовано, що необхідно написати у протоколі та вразі відмови написання пояснень буде відібрано автомобіль. На вимогу про надання сертифікату відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки поліцейським не відреаговано. Його прав не було роз'яснено, копії протоколу про адміністративне правопорушення не вручено. Акту огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів йому також не вручалося. Будь-яких свідків під час проходження тестування на вміст алкоголю не було. Після проходження огляду він продовжив свій рух, у своїх справах. Просить суд, закрити адміністративне провадження за відсутності у його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Так, відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП передбачена за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до положень ст.266 КУпАП та «Інструкції про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України від 09 листопада 2015 року N 1452/735, у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
За наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу І цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом.Огляд на стан алкогольного сп'яніння водія транспортного засобу здійснюється поліцейськими, які мають спеціальні звання.Поліцейськими використовуються спеціальні технічні засоби, які мають, зокрема: сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.Огляд на стан сп'яніння проводиться з дотриманням інструкції з експлуатації спеціального технічного засобу та фіксацією результатів на паперових та електронних носіях, якщо спеціальний технічний засіб має такі функції.
Перед проведенням огляду на стан сп'яніння поліцейський інформує особу, яка підлягає огляду на стан сп'яніння, про порядок застосування спеціального технічного засобу та на її вимогу надає сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки. Огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків.
Установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.
Результати огляду на стан сп'яніння водія транспортного засобу, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів. У випадку установлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються у протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду.
Акт огляду складається у двох примірниках, один з яких вручається водію, а другий залишається у поліцейського та/або долучається до протоколу про адміністративне правопорушення у разі встановлення стану сп'яніння.
Однак, в порушення зазначених вимог Інструкції, поліцейським СРПП ГУНП в Житомирській області акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів особі, яку притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1, не вручався.
Огляд особи на стан алкогольного чи іншого сп'яніння, проведений з порушенням такої процедури, вважається недійсним.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, особа, яку притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1, притягається до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП, однак в протоколі при його складанні посадовою особою об'єктивну сторону не розкрито, і не надано доказів відносно саме керування ОСОБА_1, транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння.
Інших доказів посадовою особою уповноваженою складати протокол про адміністративне правопорушення до протоколу не додано і суду не надано та в судовому засіданні не здобуто. А сам по собі протокол про адміністративне правопорушення та тестування на алкоголь, без інших належних доказів, не є безумовною підставою притягнення ОСОБА_1, до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст.254 КУпАП, слідує, що протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. А в разі відмови в отриманні такого протоколу про це в останньому зазначається відповідний запис.
Зазначені вимоги даної статті не було виконано посадовою особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення.
Приписами частини 1 статті 265-2 КУпАП, визначено, що у разі наявності підстав вважати, що водієм вчинено правопорушення, в тому числі передбачене ч.ч.1-4 ст.130 КУпАП, працівник поліції тимчасово затримує транспортний засіб шляхом блокування або доставляє його для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку (якщо розміщення затриманого транспортного засобу суттєво перешкоджає дорожньому руху), в тому числі за допомогою спеціального автомобіля - евакуатора. Про тимчасове затримання робиться відповідний запис у протоколі про адміністративне правопорушення.
Крім того, ч.1 ст.266 КУпАП, передбачено, що особи, які керують транспортними засобами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ст.280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Згідно ст.251 КУпАП на основі доказів встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків та ін.
Положеннями ч.1 та ч.3 ст.70 КАС України передбачено, що судом при вирішенні справи не беруться до уваги докази, які не стосуються предмету доказування та одержані з порушенням закону.
Отже результати тестування на алкоголь, проведені за допомогою технічного приладу «DRAGER», як то передбачено Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним наказом МВС України та МОЗ України від 09.11.2015 року № 1452/735 та Інструкцією з питань діяльності підрозділів дорожньо-патрульної служби Державтоінспекції МВС, затвердженої наказом МВС України № 111 від 27.03.2009 року не є допустимим доказом вчинення особою, яку притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1, інкримінуємого йому адміністративного правопорушення, так як отриманий з порушенням закону.
Як слідує із пояснень ОСОБА_1, що надані останнім у судовому засіданні, на місці проведення огляду його працівником поліції з використанням алкотестеру «Драгер» він заперечував результати такого тестування, а пояснення у нього відібрано під примусом і погрозою відібрання транспортного засобу. Його незгоду з результатами тестування не взято до уваги. Працівник поліції не проводив подальшого його огляду в закладі охорони здоров'я.
Ці обставини, суд визнає достовірними, оскільки вони підтверджуються даними протоколу про адміністративне правопорушення про відсутність підпису ОСОБА_1, у графі протоколу: «пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, по суті порушення» щодо результатів огляду на стан сп'яніння, проведеного за допомогою алкотестеру «Драґер» та відсутністю відміток про вручення особі, яку притягується до адміністративної відповідальності копії протоколу і акту, або/чи відмови у їх отриманні.
Таким чином, оскільки водій ОСОБА_1, не був згоден з результатами тестування, проведеного працівником поліції в присутності двох свідків на місці зупинки транспортного засобу, та працівником поліції не був проведений огляд цього водія у закладі охорони здоров'я, суд приходить до висновку про те, що огляд водія ОСОБА_1, був проведений з порушенням процедури, передбаченої ст.266 КУпАП, та відповідно до вимог ч.5 цієї статті, такий огляд необхідно визнати недійсним.
Відтак, у даній справі недоведена винність ОСОБА_1, у вчиненні інкримінованого йому адміністративного правопорушення.
У відповідності до ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
У відповідності до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог п.1 ст.247 КУпАП не може бути почато, а почате підлягає закриттю в тому разі якщо, відсутня подія і склад адміністративного правопорушення.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, визначено, що кожна особа має право на справедливий суд.
На підставі наведеного, і враховуючи, що в матеріалах адміністративної справи відсутні достатні докази керування особою, яку притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1, транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння, суд приходить до висновку про закриття провадження в справі на підставі ст.247 п.1 КУпАП за відсутністю складу адміністративного правопорушення в діях ОСОБА_1, що передбачений ч.1 ст.130 КУпАП.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст.8, 21, 55, 62, 63 Конституції України, ч.1 ст.130, ст.ст.7, 9, 221, 247-249, 251, 254, 256, 265-1, 265-2, 266, 268, 279, 280, 283-285, 287, 289, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -
Провадження в справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Вилучене посвідчення водія, серії НОМЕР_4 від 20.06.2017 року, - повернути ОСОБА_1, у відповідності до ст.265-1 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Житомирської області через Олевський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: В.В. Волощук