Справа № 815/6215/17
02 грудня 2017 року ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Андрухіва В.В.
судді Вовченко О.А.
судді Тарасишиної О.М.
за участю секретаря Рижук В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі заяву представника відповідача про передачу справи за підсудністю за адміністративним позовом Овідіопольської районної організації Всеукраїнського об'єднання “Батьківщина” до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області про визнання незаконними дії, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
01 грудня 2017 року Овідіопольська районна організація Всеукраїнського об'єднання “Батьківщина” звернулась до суду з адміністративним позовом до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області, в якому просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову №101 Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області від 30 листопада 2017 року “Про розгляд поданих документів Овідіопольської районної організації Всеукраїнського об'єднання “Батьківщина” для реєстрації кандидата на посаду Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області та кандидатів в депутати Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, що відбудуться 24 грудня 2017 року”, якою відмовлено в реєстрації кандидатів в депутати Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області (всього 23 кандидата) по одномандатним виборчим округам, висунутих Овідіопольською районною організацією ВО “Батьківщина”;
- зобов'язати Таїровську селищну виборчу комісію Овідіопольського району Одеської області повторно розглянути документи щодо реєстрації кандидатів в депутати, та прийняти рішення про необхідність зареєструвати кандидатів в депутати Таїровської селищної ради Овідіопольського району (всього 23 кандидата) по одномандатним виборчим округам, поданих Овідіопольською районною організацією ВО “Батьківщина”;
- визнати дії Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області з прийняття протиправного рішення про відмову в реєстрації кандидатів в депутати Таїровської селищної ради Овідіопольського району (всього 23 кандидата) по одномандатним виборчим округам, висунутих Овідіопольською районною організацією ВО “Батьківщина” такими, що є одноразовим грубим порушенням вимог Закону України “Про місцеві вибори”.
Ухвалою судді від 01.12.2017 року відкрито провадження у справі.
02.12.2017 року через канцелярію суду голова Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області подав заяву (вхід. №33249/17) про зміну підсудності, в якій просив передати справу за підсудністю до Овідіопольського районного суду Одеської області відповідно до ч.1 ст.22 КАС України, посилаючись на ч.ч. 4,5 ст.172 КАС України.
Представник позивача заперечував проти задоволення заяви відповідача посилаючись на ст.24 КАС України та постанову ЦВК України, без зазначення її реквізитів.
Відповідно до ч.4 ст.172 КАС України, рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських (в тому числі міст Києва та Севастополя), районних у містах виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів; територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення виборів Президента України, народних депутатів України; обласних комісій з референдуму і комісії Автономної Республіки Крим з всеукраїнського референдуму, а також членів зазначених комісій оскаржуються до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.
Згідно ч.5 ст.172 КАС України, рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій, за винятком рішень, дій чи бездіяльності, що визначені частинами третьою - четвертою цієї статті, оскаржуються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.
Відповідно до ч.1 ст.19 Закону України «Про місцеві вибори», систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів, становлять:
1) Центральна виборча комісія, яка є виборчою комісією вищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів;
2) територіальні виборчі комісії: а) виборча комісія Автономної Республіки Крим; б) обласні виборчі комісії; в) районні виборчі комісії; г) міські виборчі комісії; ґ) районні у містах виборчі комісії (у містах з районним поділом); д) селищні, сільські виборчі комісії;
3) дільничні виборчі комісії.
Таким чином, відповідно до ч.4 ст.172 КАС України окружним адміністративним судам підсудні справи щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських (в тому числі міст Києва та Севастополя), районних у містах виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів, тобто виборчих комісій передбачених підпунктами «а» - «ґ» п.2 ч.1 ст.19 Закону України «Про місцеві вибори». А рішення, дії чи бездіяльність селищних, сільських територіальних виборчих комісій та дільничних виборчих комісій (підпункт «д» п.2 ч.1 ст.19 та п.3 ч.1 ст.19 Закону України «Про місцеві вибори») оскаржуються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії, як випливає зі змісту ч.ч.4, 5 ст.172 КАС України.
Доводи позивача суд вважає не обґрунтованими, оскільки ст.24 КАС України регулює лише питання колегіального розгляду адміністративних справ, а постанова ЦВК України не є тим нормативним актом, який може встановлювати чи змінювати підсудність виборчих справ. При цьому, питання підсудності даної категорії виборчих справ чітко врегульоване наведеними вище ч.ч. 4, 5 ст.172 КАС України.
Крім того, згідно п.4 ч.1 ст.202 КАС України, підставою для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, зокрема, розгляд і вирішення справи неповноважним судом.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що дана справа предметно не підсудна ОСОБА_1 окружному адміністративному суду, а підсудна Овідіопольському районному суду Одеської області як адміністративному суду.
Згідно п.2 ч.1 ст.22 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо відкрито провадження у справі, яка предметно підсудна іншому суду.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що зазначена адміністративна справа за правилами предметної підсудності підлягає розгляду у місцевому загальному суді як адміністративному суді та має бути передана на розгляд до Овідіопольського районного суду Одеської області.
Тому клопотання відповідача є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 22, 160, 165, 172 КАС України, суд, -
Заяву представника відповідача - задовольнити.
Адміністративну справу №815/6215/17 за позовом Овідіопольської районної організації Всеукраїнського об'єднання “Батьківщина” до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області про визнання незаконними дії, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - передати на розгляд до Овідіопольського районного суду Одеської області.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку у дводенний строк з дня її проголошення до ОСОБА_1 апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції з одночасною подачею копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя В.В. Андрухів
Суддя О.А. Вовченко
Суддя О.М. Тарасишина