Ухвала від 30.11.2017 по справі 751/6480/17

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 751/6480/17 Головуючий у 1-й інстанції: Цибенко І.В. Суддя-доповідач: Горяйнов А.М.

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2017 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Горяйнова А.М.,

суддів - Аліменка В.О. та Кузьмишиної О.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження у м. Києві апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Новозаводського районного суду м. Чернігова від 24 жовтня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України та Новозаводської районної у м. Чернігові ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу»,

ВСТАНОВИЛА:

У вересні 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, у якому просив визнати протиправними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії з 01 червня 2017 року відповідно до ст. 371 Закону України «Про державну службу» у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим посадовим особам органів місцевого самоврядування відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 травня 2017 року № 353 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» та на підставі довідки Новозаводської районної у м. Чернігові ради від 26 липня 2017 року № М-377.

Постановою Новозаводського районного суду м. Чернігова від 24 жовтня 2017 року у задоволенні вказаного адміністративного позову було відмовлено.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення про задоволення позову. Свої вимоги обґрунтовує тим, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Зокрема апелянт вказує на те, що він має право на перерахунок пенсії відповідно до ст. 371 Закону України «Про державну службу».

У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 197 КАС України справа розглядається у порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Новозаводського районного суду м. Чернігова від 24 жовтня 2017 року - без змін.

Згідно ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

У відповідності до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2, суд першої інстанції виходив з того, що підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям (посадовим особам органів місцевого самоврядування) не є підставою для перерахунку пенсії позивача.

Колегія суддів погоджується із зазначеним висновком суду першої інстанції, оскільки він знайшов своє підтвердження під час апеляційного розгляду справи.

Суд встановив, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Чернігівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України та з квітня 2000 року отримує пенсію, призначену відповідно до законів України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та «Про державну службу».

ОСОБА_2 26 липня 2017 року звернувся до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, зокрема посадовим особам органів місцевого самоврядування.

Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України листом від 31 липня 2017 року № 21131/06 повідомило позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії. Вказаний лист був обґрунтований тим, що чинним законодавством не передбачено здійснення перерахунку пенсій державним службовцям.

Порядок призначення, перерахунку та виплати пенсій, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування», визначається Законом України «Про державну службу».

Згідно з ч. 1 ст. 371 Закону України «Про державну службу» у редакції, що діяла з 04 лютого 2003 року, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Разом з тим, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набув чинності 01 січня 2015 року, положення ст. 371 Закону України «Про державну службу» викладені у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям був визначений у п.п. 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Вказані норми права передбачали, що перерахунок пенсії здійснюється у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Однак, постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набула чинності з 15 грудня 2015 року, однак застосовується з 01 грудня 2015 року, норми і положення, які встановлювали порядок і умови перерахунку пенсії були виключені.

Після набуття чинності постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013, новий нормативно-правовий акт, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям не приймався.

Згідно з матеріалами справи ОСОБА_2 працював на посаді голови Новозаводської районної у м. Чернігові ради.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24 травня 2017 року № 353 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» були затверджені нові схеми посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату міських (крім м. Києва та м. Севастополя) рад та їх виконавчих комітетів, сільських, селищних рад, що представляють інтереси об'єднаних територіальних громад, та їх виконавчих комітетів.

Вирішуючи питання про наявність підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_2 за вказаних обставин, колегія суддів виходить з того, що станом на момент підвищення розмірів посадових окладів посадових осіб органів місцевого самоврядування Закон України «Про державну службу» не встановлює додаткових підстав, крім передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування ».

З 01 травня 2016 року набув чинності новий Закон України «Про державну службу» № 889-VIII, яким правове регулювання правовідносин щодо пенсійного забезпечення змінилося.

Відповідно до ст. 90 вказаного Закону пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з пп. 1 п. 2 розділу ХІ Закону України «Про державну службу» № 889-VIII Закон України «Про державну службу» 3723-XII (крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у п.п. 10 і 12 цього розділу) був визнаний таким, що втратив чинність.

У свою чергу, Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

У рішенні Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99 зазначено, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

За таких обставин колегія суддів приходить до висновку про те, що до даних правовідносин слід застосовувати той нормативно-правовий акт, який був чинний на час їх виникнення. Часом виникнення спірних правовідносин є дата звернення позивача до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії разом із довідкою про заробітну плату.

З огляду на те, що ОСОБА_2 звернувся до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії 26 липня 2017 року (тобто, спірні правовідносини виникли після набуття чинності новим Законом України «Про державну службу» № 889-VIII), колегія суддів вважає, що підстави для задоволення даного адміністративного позову - відсутні.

Доводи апеляційної скарги позивача не спростовують висновки суду першої інстанції, викладені в постанові від 24 жовтня 2017 року, та не можуть бути підставами для її скасування.

За таких обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи, надав належну оцінку дослідженим доказам та прийняв законне і обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права. У зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Новозаводського районного суду м. Чернігова від 24 жовтня 2017 року - без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 1832, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

У задоволенні апеляційної скарги ОСОБА_2 - відмовити.

Постанову Новозаводського районного суду м. Чернігова від 24 жовтня 2017 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя А.М. Горяйнов

Судді В.О. Аліменко

О.М. Кузьмишина

Головуючий суддя Горяйнов А.М.

Судді: Аліменко В.О.

Кузьмишина О.М.