Справа № 815/6214/17
02 грудня 2017 року м.Одеса
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Цховребової М.Г.
суддів - Іванова Е.А., Стеценка О.О.
при секретарі судового засідання - Деркач А.А.
за участю:
представника позивача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
1 грудня 2017 року о 17 год. 18 хв. до ОСОБА_1 окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_3 до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області про:
- визнання протиправною та скасування постанови відповідача № 101 від 30 листопада 2017 року «Про розгляд поданих документів Овідіопольської районної організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» для реєстрації кандидата на посаду Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області та кандидатів в депутати Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, що відбудуться 24 грудня 2017 року» в частині відмови в реєстрації кандидатом на посаду Таїровського селищного голови Овідіопольського району ОСОБА_3;
- зобов'язання Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області повторно розглянути документи, подані Овідіопольською районною організацією Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» для реєстрації кандидата на посаду Таїровського селищного голови Овідіопольського району ОСОБА_3 та прийняти рішення про реєстрацію кандидата на посаду Таїровського селищного голови Овідіопольського району ОСОБА_3.
Ухвалами ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 01.12.2017 року: відкрито провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_3 до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії; розпочато підготовку справи до судового розгляду; запропоновано відповідачу подати в строк до 10 год. 00 хв. 2 грудня 2017 року письмові заперечення проти позову та докази, які у нього є, або заяву про визнання позову (email: m.tskhovrebova@adm.od.court.gov.ua); зобов'язано відповідача надати у той самий строк у разі заперечення проти позову всі матеріали, що були або мали бути взяті ним до уваги при прийняті рішення, вчиненні дії, допущенні бездіяльності, з приводу яких подано позов; витребувано у відповідача належним чином засвідчені копії усіх доказів-підстав прийняття оскарженої постанови; витребувані документи зобов'язано надати суду до 10 год. 00 хв. 2 грудня 2017 року (email: m.tskhovrebova@adm.od.court.gov.ua); в разі ненадання витребуваних документів - зобов'язано надати письмові пояснення щодо причин їх ненадання у той самий строк; закінчено підготовче провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду на 2 грудня 2017 року о 12 год. 00 хв. у приміщенні ОСОБА_1 окружного адміністративного суду за адресою: м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 14, зала судових засідань № 9 (1-й поверх).
В судовому засіданні 02.12.2017 року, до початку розгляду справи по суті, з'ясовано, що 02.12.2017 року головою Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області через канцелярію суду подано письмову заяву про зміну підсудності.
В судове засідання представник відповідача не прибув. В матеріалах справи є відомості про належне повідомлення відповідача про дату, час і місце судового розгляду, про причини неприбуття суд не повідомив, заяви про відкладення розгляду справи від нього не надійшло.
Представник позивача не заперечував проти розгляду вказаної заяви за даною явкою.
Виходячи з наведеного, суд вирішив за можливе розглянути заву представника відповідача про зміну підсудності за даною явкою.
Судом проголошено, що представник відповідача просить передати справу на розгляд до Овідіопольського районного суду Одеської області, керуючись та на підставі положень ч.ч. 4, 5 ст. 172 та п.п. 2, 3 ч. 1 ст. 22 КАС України.
Представник позивача заперечував проти задоволення поданої заяви, вважаючи її необґрунтованою та безпідставною. А також зазначив, що, якщо відповідач був не згодний із даною підсудністю цієї справи, він міг оскаржити ухвалу суду про відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи в межах розгляду поданої відповідачем заяви, заслухавши думку представника позивача по ній, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до положень ч. 4 ст. 172 КАС України рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських (в тому числі міст Києва та Севастополя), районних у містах виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів; територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення виборів Президента України, народних депутатів України; обласних комісій з референдуму і комісії Автономної Республіки Крим з всеукраїнського референдуму, а також членів зазначених комісій оскаржуються до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.
Частиною 5 статті 172 КАС України встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій, за винятком рішень, дій чи бездіяльності, що визначені частинами третьою - четвертою цієї статті, оскаржуються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.
Виходячи зі змісту наведених положень, до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії оскаржуються рішення, дії чи бездіяльність:
1) виборчої комісії Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських (в тому числі міст Києва та Севастополя), районних у містах виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів;
2) територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення виборів Президента України, народних депутатів України;
3) обласних комісій з референдуму і комісії Автономної Республіки Крим з всеукраїнського референдуму, а також членів зазначених комісій.
Відповідачем у даній позовній заяві заявлена Таїровська селищна виборча комісія Овідіопольського району Одеської області, яка відповідно до положень пп. «д» п. 2 ч. 1, п. 2 ч. 2 ст. 19 Закону України «Про місцеві вибори» від 14 липня 2015 року № 595-VІІІ (із змінами і доповненнями) (далі - ЗУ № 595-VІІІ), - територіальною (окружною) виборчою комісією.
Як встановлено вище, відповідно до вимог ч. 4 ст. 172 КАС України, до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії оскаржуються рішення, дії чи бездіяльність територіальних (окружних) виборчих комісій лише та виключно щодо підготовки та проведення виборів Президента України, народних депутатів України.
Оскаржене позивачем рішення відповідача прийняте останнім щодо підготовки та проведення місцевих виборів.
Враховуючи та на підставі наведеного, суд дійшов висновку, що дана справа не підсудна ОСОБА_1 окружному адміністративному суду.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, розгляд і вирішення справи неповноважним судом є підставою для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення.
Крім того, відповідно до п. 5.6 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 15 від 01.11.2013 року «Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом», якщо адміністративна справа щодо виборчого спору предметно чи територіально не підсудна цьому адміністративному суду, то такий суд повертає позовну заяву позивачеві (п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України). Якщо порушення правил предметної та територіальної підсудності виявилось після відкриття провадження у справі, то в такому разі за правилами статті 22 КАС України суд повинен передати адміністративну справу до іншого адміністративного суду, якому підсудна справа.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно п. 2 ч. 1 ст. 22 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо відкрито провадження у справі, яка предметно підсудна іншому суду.
Враховуючи та на підставі наведеного, виходячи з того, що ОСОБА_1 окружний адміністративний суд не є компетентним у розгляді і вирішенні даної справи, та її розгляд і вирішення ОСОБА_1 окружним адміністративним судом стане безумовною підставою для скасування судового рішення, з метою запобігання порушення прав позивача на справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд адміністративної справи повноважним судом, суд вважає за необхідне передати дану справу за предметною підсудністю на розгляд Овідіопольського районного суду Одеської області.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 18, 22, 160, 165, 186, 172, 177, 202 КАС України, суд -
ухвалив:
Адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії - передати за предметною підсудністю на розгляд Овідіопольського районного суду Одеської області.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку у дводенний строк з дня її проголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя М.Г. Цховребова
Суддя Е.А. Іванов
Суддя О.О. Стеценко