Постанова від 29.11.2017 по справі 708/1022/17

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 708/1022/17 Головуючий у 1-й інстанції: ІвахненкоО.Г.

Суддя-доповідач: Кузьмишина О.М.

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 листопада 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Кузьмишиної О.М.,

Суддів: Глущенко Я.Б.,

Шелест С.Б.,

за участю секретаря судового засідання Пушенко О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Чигиринського районного суду Черкаської області від 25 жовтня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чигиринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Чигиринського районного суду Черкаської області з адміністративним позовом до Чигиринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області в якому просив визнати дії відповідача протиправними, скасувати рішення Чигиринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області від 28.09.2017 року № 594 та зобов'язати Чигиринське об'єднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку на 10 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, починаючи з 07.09.2017 року.

Постановою Чигиринського районного суду Черкаської області від 25 жовтня 2017 року у задоволені позову було відмовлено.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального права, та прийняти рішення, яким позов задовольнити.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як було встановлено судом першої інстанції, позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнибильській АЕС у 1986 році (категорія 2) та відповідне посвідчення серії НОМЕР_1 , з відміткою «перереєстровано» (а.с.10,27).

Позивачем надано довідку Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 16.03.2000 р. № 3665, з якої вбачається, що по архівних документах військової частини № 22457 встановлено, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 09.10.1986 року по 20.12.1986 року. Дні виїзду в зону не відображено. В документах військової частини відображено отримання тільки добових грошей 3-50 на добу. Місце дислокації якої за вказаний період зазначено с. Оране Іванківського району Київської області (а.с.11).

Відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ УРСР від 23.07.1991 р. № 106, с. Оране Іванківського району Київської області відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.

Аналогічні відомості щодо періоду участі позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС зазначені в його військовому квитку серії НОМЕР_2 від 28.10.1985 року (а.с.28).

При цьому, з наданих позивачем документів не вбачається факт його перебування саме у зоні відчуження, тобто, в населеному пункті, віднесеного до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженого постановою КМУ УРСР від 23.07.1991 р. № 106.

07 вересня 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до п. 1 ст. 55 Закону № 796-XII, де на підставі протоколу № 594 від 28.09.2017 року відповідачем прийнято рішення про відмову в задоволенні його вимог, оскільки в поданих ним документах відсутні дані про дні виїзду в зону відчуження, про що повідомив позивача листом від 29.09.2017 року № 4911/04 у якому роз'яснено, які саме документи засвідчують право особи на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку (а.с.12-14,25).

З огляду на викладене, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законами України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р. № 796-XII (далі - Закон № 796-XII), «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 27.02.1991 р. № 791а-XII (далі - Закон № 791а-XII), Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).

Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Згідно статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів - на 10 років.

Відповідно до п.п. 5 п. 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Так, позивачем до заяви було подано вичерпний перелік документів передбачений законодавством, а саме: копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС серії «А» 273087 від 12.01.1994 року (перереєстроване посвідчення серія « НОМЕР_3 від 13.12.2016 року); копію архівної довідки №3665 від 16.03.2000 виданої Міністерством оборони України; копію довідки №296/06-04 від23.08.2016 року, копію довідки №43 від 25.02.2005 року, копію військового квитка серії « НОМЕР_2 .

Як вбачається з наданих документів, позивач у період з 09 жовтня 1986 року по 20 грудня 1986 року виконував службові обов'язки на посаді водія у складі військової частини НОМЕР_4 (а.с.6-7, 8-10).

Згідно архівної довідки Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України №3665 від 16.03.2000 року, виданої на ім'я позивача вбачається, що по архівних документах військової частини №22457 ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 09.10.1986 року наказ№187 по 20.12.1986 року наказ №259.

Накази командира військової частини № НОМЕР_4 знищені по причині великої зараженості (а.с.11).

Отже, вказані вище документи підтверджують безпосередню участь ОСОБА_1 у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЄС в період з 09.10.1986 року по 20.12.1986 року, а тому відмова пенсійного органу у призначенні йому пенсії за віком на підставі ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є необґрунтованою.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Постанову Чигиринського районного суду Черкаської області від 25 жовтня 2017 року скасувати.

Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 до Чигиринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Чигиринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області від 28.09.2017 року № 594 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Зобов'язати Чигиринське об'єднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 07.09.2017 року.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя: О.М. Кузьмишина

Судді: Я.Б.Глущенко

С.Б.Шелест

Повний текст ухвали виготовлено 30.11.2017 року.