Постанова від 28.11.2017 по справі 826/1156/17

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

28 листопада 2017 року № 826/1156/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Федорчука А.Б., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія

«Нафтогаз України»

до Приватного нотаріуса Маматової Вікторії Валеріївни

третя особа Міністерство економічного розвитку і торгівлі України

про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити дії,

На підставі ч. 6 ст. 128 КАС України, Суд розглядає справу у письмовому провадженні.

ВСТАНОВИВ:

Позивач, в особі Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (надалі - Позивач), звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Приватного нотаріуса Маматової Вікторії Валеріївни (надалі - Відповідач), третя особа - Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, в якому просить суд: визнати протиправними дії державного реєстратора - приватного нотаріуса Маматової Вікторії Валеріївни щодо внесення 07.09.2016 року запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №10741050054007172 щодо державної реєстрації змін до установчих документів публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (код ЄДРПОУ 20077720); зобов'язати державного реєстратора - приватного нотаріуса Маматову Вікторію Валеріївну скасувати в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис від 07.09.2016 року №10741050054007172 щодо державної реєстрації змін до установчих документів публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (код ЄДРПОУ 20077720).

В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначив, що 07.09.2016 року Приватним нотаріусом Маматовою Вікторією Валеріївною здійснена державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи - Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» (запис №10741050054007172) з порушенням порядку, встановленого ст.14 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», оскільки ні голова правління Позивача, ні уповноважений представник НАК «Нафтогаз України» не подавало жодних документів Відповідачу для здійснення державної реєстрації змін до статуту.

Представник Відповідача проти позову заперечував, зазначивши, що документи для проведення державної реєстрації змін до статуту ПАТ «НАК «Нафтогаз України» відповідно до наказу Мінекономрозвитку від 07.09.2016 року №1478 їй подавались особисто першим віце-прем'єр-міністром ОСОБА_2 Так, Відповідач наголошує, що ОСОБА_2 здійснював функції керівника Міністерства економічного розвитку і торгівлі України у відносинах щодо Позивача, а саме здійснюючи функції з управління 100% акцій держави ПАТ «НАК «Нафтогаз України» був підписаний наказ Мінекономрозвитку від 07.09.2016 року №1478, яким затверджено статут ПАТ «НАК «Нафтогаз України» в новій редакції.

Представник третьої особи також заперечував проти задоволення позовних вимог, звертаючи увагу на те, що згідно з редакцією пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.12.2015 року №1002, що була чинною станом на 07.09.2016 року, управління 100% акцій держави публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» здійснювало Міністерство економічного розвитку і торгівлі України. Отже, ОСОБА_2, здійснюючи відповідно до Закону свої функції керівника Мінекономрозвитку, представляв міністерство у відносинах із нотаріусом Маматовою В.В. щодо державної реєстрації змін до статуту ПАТ «НАК «Нафтогаз України». Так, на думку третьої особи, таке представництво ґрунтується на нормах Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» та Положення про Міністерство економічного розвитку та торгівлі України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року №459 та на підставі постанови Верховної ради України від 14.04.2016 року №1097-VIII «про формування складу Кабінету Міністрів України».

На адресу Суду надійшло клопотання від ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» про залучення в якості третьої особи, без самостійних вимог, Судом розглянуто дане клопотання та вважає, що дане клопотання є необґрунтованим та не підлягає задоволенню.

У відповідності до ч.6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва зазначає наступне.

Наказом від 07.09.2016 року №1478 Міністерства економічного розвитку та торгівлі України, підписаного першим віце-прем'єр міністром України - міністром економічного розвитку і торгівлі ОСОБА_2, затверджено нову редакцію Статуту Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України».

На підставі вказаного Наказу ОСОБА_2 звернувся із заявою 07.09.2016 року про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Так, приватним нотаріусом Маматовою В.В. 07.09.2016 року було здійснено зміни до установчих документів юридичної особи ПАТ «НАК «Нафтогаз України» за №10741050054007172.

Повно та всебічно дослідивши наявні матеріали справи, а також, норми чинного законодавства, суд прийшов до висновку про не обґрунтування позовних вимог виходячи з наступного.

Правовідносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, врегульовані Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" від 15.05.2003 № 755-IV (надалі - Закон № 755-IV).

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1, ч. 1 ст. 4 цього Закону державна реєстрація юридичних осіб (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

Державна реєстрація базується на таких основних принципах: 1) обов'язковості державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі; 2) публічності державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі та документів, що стали підставою для її проведення; 3) врегулювання відносин, пов'язаних з державною реєстрацією, та особливостей державної реєстрації виключно цим Законом; 4) державної реєстрації за заявницьким принципом; 5) прийняття документів для державної реєстрації та здійснення державної реєстрації за принципом екстериторіальності в межах України; 6) єдності методології державної реєстрації; 7) об'єктивності, достовірності та повноти відомостей у Єдиному державному реєстрі; 8) внесення відомостей до Єдиного державного реєстру виключно на підставі та відповідно до цього Закону; 9) відкритості та доступності відомостей Єдиного державного реєстру.

Статтею 6 Закону № 755-ІV передбачено, що державний реєстратор: 1) приймає документи; 2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; 4) проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 5) веде Єдиний державний реєстр; 6) веде реєстраційні справи; 7) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Державна реєстрація та інші реєстраційні дії (в т.ч. внесення відомостей про юридичну особу до Єдиного державного реєстру) проводяться, зокрема, на підставі: 1) відповідних заяв про державну реєстрацію; 2) документів, що подаються для проведення інших реєстраційних дій (ч. 1 ст. 9, ч. 1 ст. 25 зазначеного Закону).

Розділом IV Закону № 755-ІV передбачений порядок проведення державної реєстрації. В силу норм ч.ч. 1, 2 і 4 ст. 14 цього Закону, документи для державної реєстрації можуть подаватися у паперовій або електронній формі. У паперовій формі документи подаються особисто заявником або поштовим відправленням.

Якщо документи подаються особисто, заявник пред'являє свій паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України, або паспортний документ іноземця, або посвідчення особи без громадянства, або посвідку на постійне або тимчасове проживання.

У разі подання документів представником додатково подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, що засвідчує його повноваження.

Зокрема, документи в паперовій формі приймаються за описом, примірник якого в день їх надходження видається заявнику з відміткою про дату їх отримання та кодом доступу в той спосіб, відповідно до якого були подані документи.

Загальні вимоги до документів, що подаються для державної реєстрації, визначені ст. 15 Закону № 755-ІV, серед яких пунктами 5 і 6 встановлено, що заява про державну реєстрацію підписується заявником, а рішення уповноваженого органу управління юридичної особи повинно бути оформлено з дотриманням вимог, встановлених законом, та відповідати законодавству.

Відповідно до ч. 4 ст. 17 Закону № 755-ІV для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подаються такі документи: 1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі; 2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв'язку з юридичною особою; 3) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) протоколу засідання керівного органу громадського формування, на якому відповідно до установчого документа було скликано засідання вищого органу управління, - у разі державної реєстрації змін до відомостей про громадське формування; 4) документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення відповідно до статуту громадського формування про внесення змін до Єдиного державного реєстру, - у разі державної реєстрації змін до відомостей про громадське формування; 5) відомості про керівні органи громадського формування (ім'я, дата народження керівника, членів інших керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби зв'язку) - у разі внесення змін до складу керівних органів; 6) документ, що підтверджує реєстрацію іноземної особи в країні її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського, судового реєстру тощо), - у разі змін, пов'язаних із входженням до складу засновників юридичної особи іноземної юридичної особи; 7) документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36 цього Закону; 8) установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі; 9) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) передавального акта - у разі внесення змін, пов'язаних із внесенням даних про юридичну особу, правонаступником якої є зареєстрована юридична особа; 10) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про вихід із складу засновників (учасників) та/або заява фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників), та/або договору, іншого документа про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, та/або рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про примусове виключення із складу засновників (учасників) юридичної особи або ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі внесення змін, пов'язаних із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи.

Також ч. 19 і 20 цієї ж статті Закону № 755-ІV встановлено, що у разі подання документів, крім випадку, коли відомості про повноваження цього представника містяться в Єдиному державному реєстрі, представником додатково подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, що засвідчує його повноваження.

У разі участі представника засновника (учасника) юридичної особи у прийнятті рішення уповноваженим органом управління юридичної особи додатково подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, що засвідчує його повноваження.

Згідно з ч. 2 ст. 25 Закону № 755-ІV порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає: 1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника); 2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі; 3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі; 4) внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру; 5) перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації; 7) прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об'єднання; 8) проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 9) формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів юридичної особи.

З контексту наведених норм ст. 6 і ст. 25 Закону № 755-ІV вбачається, що порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб включає, зокрема: перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації; виготовлення електронних копій документів, у разі подання таких у паперовій формі; проведення реєстраційної дії за відсутності підстав для зупинення розгляду документів, які передбачені ч. 1 ст. 27 цього Закону, та підстав для відмови в державній реєстрації, які визначені у ст. 28 цього Закону, шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру.

Одночасно, нормами ч. 11 ст. 29 Закону № 755-ІV визначено, що державний реєстратор зобов'язаний відмовити у державній реєстрації (в тому числі державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи), зокрема, якщо: документи подано особою, яка не має на це повноважень; документи суперечать вимогам Конституції та законів України.

Також відповідно до норм ст. 33 цього Закону у разі якщо під час прийому документів для державної реєстрації або проведення реєстраційних дій у суб'єкта державної реєстрації, державного реєстратора виникає сумнів щодо справжності поданих документів, вони негайно повідомляють про це відповідні правоохоронні органи для вжиття необхідних заходів.

У відповідності до п. 2, п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 05.12.2015 року №1002, Затвердити Статут публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України". Міністерству енергетики та вугільної промисловості передати у 10-денний строк з дня набрання чинності цією постановою 100 відсотків акцій Компанії в управління Міністерству економічного розвитку і торгівлі, в тому числі переказати зазначені акції на рахунок Міністерства економічного розвитку і торгівлі в цінних паперах.

Як вбачається з п. 15 Статуту Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» в редакції станом на грудень 2015 р., Засновником та єдиним акціонером Компанії є держава. Кабінет Міністрів України визначає центральний орган виконавчої влади, який здійснює функції з управління акціями Компанії.

Згідно з п. 47, п. 48 та пп. - пп. 3 п. 48 Статуту Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» в редакції станом на грудень 2015 р., Вищим органом Компанії є загальні збори. Компанія зобов'язана щороку скликати загальні збори (річні загальні збори). Річні загальні збори проводяться не пізніше 30 квітня наступного за звітним року. Усі інші загальні збори, крім річних, вважаються позачерговими. До виключної компетенції загальних зборів належить: 1) визначення основних напрямів діяльності Компанії; 2) затвердження угоди з наглядовою радою про узгодження очікуваних показників діяльності Компанії, а також обрання особи, яка уповноважується на її підписання від імені акціонера; 3) внесення змін до цього Статуту.

Судом встановлено, що заяву про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» було подано Міністром ОСОБА_2 - першим віце-прем'єром Міністром України.

Згідно з пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.12.2015 року №1002 (чинною станом на 07.09.2016 року) управління 100% акцій держави ПАТ «НАК «Нафтогаз України» здійснювало Міністерство економічного розвитку і торгівлі України.

Також, вказаною постановою затверджено статут Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України».

Отже, третя особа на той час здійснювала одноособово функції акціонера компанії, що також не заперечується Позивачем.

Відповідно до п.12 ч.2 ст.8 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» Міністр як керівник міністерства утворює, ліквідовує, реорганізовує підприємства, установи, організації, що належать до сфери управління цього міністерства, затверджує їхні положення (статути), здійснює у межах своїх повноважень інші функції з управління об'єктами державної власності.

Відповідно до постанови Верховної ради України «Про формування складу Кабінету Міністрів України» від 14.04.2016 року №1097 ОСОБА_2 призначено на посаду Першого віце-прем'єр-міністра - Міністра економічного розвитку і торгівлі України.

Так, першим віце-прем'єр Міністром - Міністром економічного розвитку та торгівлі України ОСОБА_2 07.09.2016 року прийнято наказ №1478, згідно з п.1 якого затверджено у новій редакції статут ПАТ «НАК «Нафтогаз України».

Відповідно до пп.18 п.11 Положення про Міністерство економічного розвитку та торгівлі України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року №459 Міністр представляє Мінекономрозвитку у відносинах з іншими органами, підприємствами, установами та організаціями в Україні та за її межами. Аналогічні положення містить також п.19 ч. 2 ст.8 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади».

Враховуючи викладене, перший віце-прем'єр Міністр - Міністр економічного розвитку і торгівлі України ОСОБА_2 при подачі заяви до Відповідача діяв як керівник Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та прийняв управлінське рішення щодо внесення змін до статуту ПАТ «НАК «Нафтогаз України».

Щодо посилань Позивача на п.8 ч.1 ст.1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» слід зазначити, що мова йде про подання документів для проведення реєстрації створення державного органу, органу місцевого самоврядування заявником є керівник органу або уповноважений представник юридичної особи.

Натомість, ОСОБА_2 представляв третю особу, здійснюючи відповідно до закону свої функції керівника Міністерства економічного розвитку і торгівлі України щодо державної реєстрації змін до статуту ПАТ «НАК «Нафтогаз України» нотаріусом Маматовою В.В.

Підсумовуючи вищевикладене, Відповідачем обґрунтовано та відповідно до вимог законодавства України проведено відповідну реєстраційну дію щодо внесення змін до установчих документів Позивача, зокрема, внесено зміни до статуту ПАТ «НАК «Нафтогаз України».

Враховуючи вищевикладене, Суд приходить до висновку, що позовні вимоги Позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Частиною 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням викладеного, Суд приходить до висновків про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 128, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог відмовити.

Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя А.Б. Федорчук