м. Черкаси
23 листопада 2017 року справа № 823/1650/17
16 год. 40 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді - Гаращенка В.В.,
суддів: Гараня С.М., Гайдаш В.А.,
секретаря - Савости С.В.,
за участю представників:
позивача - Кривенка М.П. - за довіреністю,
відповідача - Нечитайло С.П. - за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Агроче Плюс» до Державної фіскальної служби України про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Агроче Плюс" звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №191730/41063120 від 28.09.2017;
- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №12 від 07.09.2017, складену товариством з обмеженою відповідальністю "Агроче Плюс";
- зобов'язати Державну фіскальну службу України подати суду звіт про виконання судового рішення протягом тижня з дня набрання ним законної сили.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до приписів п.201.10. ст.201 Податкового кодексу України позивачем складено податкову накладну №12 від 07.09.2017 та направлено 21.09.2017 для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
21.09.2017 за допомогою програми електронного документообігу позивачем отримано квитанцію №1, де зазначено, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної зупинена, оскільки дана податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН.
Позивач зазначає, що на виконання пп. 201.16.2. п.201.16. ст.201 Податкового кодексу України ним направлено на адресу ДФС повідомлення від 22.09.2017 № 1 з поясненнями щодо суті господарських операцій та документами, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ № 567 від 13.06.2017, однак оскаржуваним рішенням комісії відмовлено у реєстрації податкової накладної.
Позивач звернув увагу, що у звязку із здійсненням основного виду діяльності - оптової торгівлі зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин (код КВЕД 46.21.), реалізовано насіння соняшника (код згідно з УКТ ЗЕД 1206009900) в кількості 34,102 т на загальну суму 351932,64 грн., в тому числі ПДВ 20% 58655,44 грн., на користь TOB «-Південний торговий дім-», яке раніше придбане у сільськогосподарського підприємства-виробника СТОВ «Ліщинівське».
Розрахунки за вказаними операціями проведено в безготівковій формі, копії платіжних доручень надавалися контролюючому органу. Місце передачі та умови передачі товару - EXW згідно правил Інкотермс 2010 TOB «Саратський КХП», складська квитанція, акт приймання-передачі та аналізна картка зерна надавалися контролюючому органу разом з повідомленням.
На думку позивача факт зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у ЄРПН не спростовує ані факту здійснення платником податків господарської операції, ані факту наявності дати виникнення саме першої події (постачання товарів/послуг, або отримання коштів), що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна/розрахунок коригування.
Зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарської операції між позивачем та TOB «-Південний торговий дім-», та на те, що такі документи надані контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови у реєстрації податкової накладної.
Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримав у повному обсязі та просив його задовольнити.
В письмових запереченнях на адміністративний позов та в судовому засіданні представник відповідача просила в його задоволенні відмовити повністю, зазначивши при цьому, що після аналізу податкової накладної №212 від 07.09.2017 встановлено, що вона відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.05.2017 №567. Виявлено невідповідність обсягів постачання обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД: 1520, видано квитанцію №1 та запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію накладної.
В порушення вимог ст. 17 Закону України «Про насіння і садивний матеріал» позивачем не надано документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності).
Пунктом 4 Договору №01/09/4 укладеного між TOB «-Південний торговий дім-» та TOB «Агроче Плюс» визначено умови та строки поставки товару. Відповідно до п.4.2 договору товар поставляється Постачальником на умовах EXW (в редакції Інкотермс 2010) елеватор TOB «Саратський КХП»: Одеська область, Саратський район, смт. Сарата, вул. Заводська, 9. Товар вважається переданим Постачальником і прийнятим Покупцем після отримання Покупцем переоформлених на нього елеватором TOB «Саратський КХП» складських документів на товар та підписанням сторонами та елеватором трьохстороннього акту приймання-передачі товару.
Всупереч умовам договору позивачем не надано вказаний підписаний трьохсторонній акт приймання-передачі товару та складські документи передбачені договором.
Крім того надано копії платіжних доручень №252 №266 від 12.09.2017 не завірені належним чином та без підпису.
Оскільки платником податку надано копії документів, які складені з порушенням законодавства та не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної, представник відповідача вважає, що позов задоволенню не підлягає.
Заслухавши пояснення представників сторін, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов наступного.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Агроче Плюс», як суб'єкт господарювання - юридична особа, ідентифікаційний код 41063120, зареєстроване 30.12.2016 та є платником податку на додану вартість.
Позивачем складено податкову накладну №12 від 07.09.2017 за даними, якої позивачем продано насіння соняшника (код згідно з УКТ ЗЕД 1206009900) в кількості 34,102 т на загальну суму 351932,64 грн., в тому числі ПДВ 20% 58655,44 грн., на користь TOB «-Південний торговий дім-» та направлено 21.09.2017 цю накладну для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За даними автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України позивачу направлено в електронній формі квитанцію №1 від 21.09.2017 з повідомленням, що реєстрація податкової накладної зупинена відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, оскільки відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.05.2017 №567. Виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД: 1520. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» пп. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 №567 та/або таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 наказу.
22.09.2017 позивачем надано до ДФС України повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній з доданими в електронному вигляді документами: договір купівлі - продажу соняшника № 01/09/4 від 15.08.2017, договір поставки від 20.08.2017 № 507, додаткова угода №1 від 23.08.2017 до договору поставки від 20.08.2017 № 507, видаткова накладна від 07.09.2017 №РН-0000023; платіжні доручення №№ 266, 252 від 12.09.2017, рахунки на оплату від 31.08.2017 №00000000133, №00000000134, розрахунок послуг TOB «Саратський КХП» за період з 01.08.2017 по 31.08.2017, акти надання послуг від 31.08.2017 №127, №128, специфікація на олійні культури (соняшник) від 01.09.2017, специфікація №1 до Договору №01/09/4 від 15.08.2017, договір №84 зберігання зерна та надання інших послуг TOB «Саратський КХП», розрахунок послуг наданих TOB «Саратський КХП» з 01.08.2017 по 31.08.2017.
Рішенням комісії Державної фіскальної служби України від 28.09.2017 №191730/41063120 позивачу відповідно до пп.201.16.3 п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України відмовлено у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підставою для відмови зазначено: «надання платником податку документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування».
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюється Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VI (надалі за текстом - ПК України).
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України, щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016 року № 1797-VIII внесено ряд суттєвих змін до Податкового кодексу України та запроваджено новий механізм електронного адміністрування податку на додану вартість за умов проведення аналізу та здійснення управління ризиками з метою визначення форм і обсягів митного та податкового контролю.
Відповідним Законом доповнено статтю 201 Податкового кодексу України пунктом 201.16 наступного змісту: «реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74 статті 74 цього Кодексу».
Згідно з п.74.2 ст.72 Податкового кодексу України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до п.12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України.
Згідно з п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених Наказом Міністерства фінансів України 13.06.2017 року № 567 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 року за № 753/30621, моніторинг податкової накладної / розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями: обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 разу більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється); відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.
Відповідно до пп.201.16.1 п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Перелік), у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року № 567 (далі - Критерії): 1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством; 2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством. Письмові пояснення та копії документів, зазначені у Переліку, платник податку подає до ДФС в електронному вигляді засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та нормативно-правового акта щодо порядку обміну електронними документами з контролюючими органами.
Згідно з пп.201.16.2 п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті «в» підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до пп.201.16.3 п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Згідно з п.1 Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року № 566 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 року за № 752/30620, цей Порядок визначає організаційні та процедурні засади діяльності комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія), а також права та обов'язки її членів.
Відповідно до п.2 Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року № 566 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 року за № 752/30620, комісія є постійно діючим колегіальним органом при ДФС, що діє в межах повноважень, визначених пунктом 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України та постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2017 року № 190 «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації».
Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 190 від 29.03.2017 року «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації» підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Відповідно до пп.201.16.3 п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту.
В контексті наведених положень нормативно-правових актів вбачається, що ненадання платником податків документів, оформлення яких передбачено законодавством чи умовами договорів між сторонами є підставою для відмови в реєстрації податкової накладної.
Згідно відомостей, які містяться в п. 1.1 договору №01/09/4 від 15.08.2017 укладеного між TOB «-Південний торговий дім-» (покупець) та ТОВ «Агроче Плюс» (постачальник) останній зобов'язався передати у власність покупця сільськогосподарську продукцію - соняшник урожаю 2017 року, а покупець - прийняти та оплатити товар.
Пунктом 4 договору №01/09/4 від 15.08.2017 передбачено, що товар поставляється постачальником на умовах EXW ( в редакції Інкотермс 2010) елеватор TOB «Саратський КХП»: Одеська область, Саратський район, смт. Сарата, вул. Заводська, 9. Товар вважається переданим постачальником і прийнятим покупцем після отримання покупцем переоформлених на нього елеватором TOB «Саратський КХП» складських документів на товар та підписанням сторонами та елеватором трьохстороннього акту приймання-передачі товару.
Всупереч умовам договору позивачем не надано відповідачу в електронному вигляді трьохсторонній акт приймання-передачі товару та складські документи на товар.
При цьому надані відповідачу платіжні доручення на оплату вартості товару не засвідчені установою банку, що не дало можливості контролюючому органу перевірити факт оплати.
Суд також вважає за необхідне звернути увагу, що за твердженням позивача, проданий товариству з обмеженою відповідальністю «-Південний торговий дім-» позивач придбав у ТОВ «Ліщинівське» за договором №507 від 20.08.2017.
В той же час, п. 2.2 договору №507 від 20.08.2017 передбачено, що відвантаження товару здійснюється транспортом покупця, тобто ТОВ «Агроче Плюс». Однак документи щодо транспортування товару позивачем не надавались відповідачу в електронному вигляді. Також відповідачу не надавались документи, що підтверджують якість товару, як це передбачено п. 3.1 договору
Отже, з огляду на ненадання позивачем копій первинних документів щодо придбання товарів, документів про їх якість, транспортування, складських документів, платником податків не додержано вимог наказу Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567.
При цьому, цей висновок не змінюють надані позивачем під час розгляду справи додаткові письмові докази, оскільки вказані документи не подані до комісії ДФС України та не досліджені нею при прийнятті оскаржуваного рішення.
Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 КАС України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, добросовісно, розсудливо та безсторонньо, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
За таких обставин суд приходить до висновку, що оскаржене рішення Державної фіскальної служби України про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є обґрунтованим та законним, у зв'язку з чим заявлені позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а в разі проголошення судом вступної та резолютивної частини постанови апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 28 листопада 2017 року.
Головуючий суддя В.В. Гаращенко
Судді С.М. Гарань
В.А. Гайдаш