Рішення від 23.11.2017 по справі 910/23617/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.11.2017Справа №910/23617/16

За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Вертикаль-77"

доПриватного акціонерного товариства "Телесистеми України"

простягнення 128780,24 грн

Суддя Смирнова Ю.М.

Представники сторін:

від позивачаКухаренко О.В. - представник

від відповідачаСкрицький О.М., Ляхович С.О. - представники

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Вертикаль-77" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом про стягнення з Приватного акціонерного товариства "Телесистеми України" заборгованості за договором генпідряду №ДГ-18/9 на будівництво об'єктів мобільного зв'язку ЗАТ "Телесистеми України" від 29.05.2009 у розмірі 128780,24 грн, з яких: 75529,48 грн основного боргу, 3% річних у розмірі 4624,89 грн, 48625,87 грн інфляційних втрат.

Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач зазначив, що заборгованість виникла внаслідок неналежного виконання відповідачем своїх договірних зобов'язань з оплати вартості виконаних позивачем робіт.

Рішенням Господарського суду міста Києва №910/23617/16 від 18.01.2017, яке залишено без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 08.06.2017, у задоволенні позову відмовлено.

Постановою Вищого господарського суду України від 19.09.2017 рішення Господарського суду міста Києва від 18.01.2017 та постанову Київського апеляційного господарського суду від 08.06.2017 у справі №910/23617/16 скасовано, а справу направлено на новий розгляд до Господарського суду міста Києва.

За результатами повторного автоматизованого розподілу справу №910/23617/16 передано на розгляд судді Смирновій Ю.М.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 02.10.2017 справу №910/23617/16 прийнято до провадження суддею Смирновою Ю.М. та призначено її до розгляду на 19.10.2017.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 19.10.2017, у зв'язку з неявкою в судове засідання представника позивача, ненаданням ним витребуваних судом документів, враховуючи клопотання позивача про відкладення розгляду справи, розгляд справи відкладено на 23.11.2017.

В судовому засіданні 23.11.2017 представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги.

Представники відповідача в судове засідання 23.11.2017 з'явились, проти заявлених позовних вимог заперечили.

У відзиві на позов відповідач проти заявлених позовних вимог заперечив, просив суд в позові відмовити з огляду на те, що акт комісії з прийняття закінченого будівництвом об'єкта в сфері телекомунікації, який є підставою для отримання повного розрахунку генпідрядником (позивачем) за виконані останнім роботи, був переданий відповідачу позивачем 08.06.2011, що свідчить про введення об'єкту в експлуатацію станом на зазначену дату та пропуск позивачем строку позовної давності щодо заявлених позовних вимог, оскільки зазначений строк не переривався.

Щодо забезпечення об'єкту телекомунікації електричною енергією, то відповідач зазначив, що 13.12.2013 ним було укладено з електропостачальною організацією договір про постачання електричної енергії №532, який не пов'язаний із правовідносинами сторін, що виникли з договору генпідряду №ДГ-18/9 на будівництво об'єктів мобільного зв'язку ЗАТ "Телесистеми України" від 29.05.2009. Також, за твердженнями відповідача, акт приймання-передачі документів на виконання робіт з електропостачання об'єкта: базова станція ODE IZM 0062 за адресою: м. Ізмаїл, вул. Білгород-Дністровська, 147/1 від 05.11.2014 із внесеними в нього правками, підписаний представником відповідача 16.12.2013, який долучений позивачем до матеріалів справи не є підтвердженням настання строку оплати саме після дати, яка зазначена у вказаному акті.

В судовому засіданні 23.11.2017 судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

29.05.2009 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Вертикаль-77" (генпідрядник, позивач) та Закритим акціонерним товариством "Телесистеми України" (в подальшому - Приватне акціонерне товариство "Телесистеми України", замовник, відповідач) було укладено договір генпідряду №ДГ-18/9 на будівництво об'єктів мобільного зв'язку ЗАТ "Телесистеми України" (далі - договір генпідряду), за умовами якого замовник доручає, а генпідрядник забезпечує виконання комплексу робіт з будівництва об'єктів "під ключ" у відповідності до "Технічних вимог на будівництво типового майданчика базової станції CDMA" на території південного територіального управління ЗАО "ТСУ". Комплекс робіт визначається відповідним додатком по об'єкту до даного договору, оформленим належним чином (п.п.1.1), до складу робіт за цим договором зокрема входить: комплекс робіт із прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, згідно вимог чинного законодавства України та передача замовнику належним чином оформленого та підписаного акту комісії з прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта в сфері комунікації у відповідності до наказу Мінтрансзв'язку від 27.02.2006 №180 (акту державної приймальної комісії про прийняття закінченого будівництвом об'єкта в експлуатацію), отримання від енергопостачальних та/або енергопередавальних організацій проекту договору про постачання електроенергії на об'єкти, підготовка необхідних додатків до такого договору та передача вищевказаних документів замовнику на затвердження та підписання (п.1.2), генпідрядник починає роботу негайно після отримання від замовника Технічного завдання на проектування та будівництво, достатнього для початку проектування та будівництва (п.2.1), початок та закінчення робіт визначається календарним графіком виконання робіт, який є невід'ємною частиною додатку до об'єкту (додаток 2) (п.2.4), сума по кожному додатку по об'єкту на будівництво відповідного майданчика розраховується на основі "Тарифів будівельних робіт" (додаток 3) (п.3.1).

Сторони погодили, що проведення розрахунків по кожному додатку по об'єкту здійснюється замовником шляхом банківського переказу відповідних сум коштів на банківський рахунок генпідрядника наступним чином: будівництво базової станції: замовник сплачує генпідряднику аванс у розмірі 30% від кошторисної вартості об'єкту включно з ПДВ (перший етап оплати). Авансовий платіж сплачується протягом 10 банківських днів після підписання уповноваженими представниками сторін відповідного додатку по об'єкту за умови своєчасного (не менш як за 3 робочі дні) отримання відповідного рахунку-фактури, належним чином підписаного і завіреного печаткою Генпідрядника, 50% від кошторисної вартості об'єкта включно з ПДВ (другий етап оплати), вказаної у відповідному додатку, протягом 10 банківських днів після підписання уповноваженими представниками сторін акту приймання передачі будівельно-монтажних робіт і акту попереднього приймання, а також переліку недоліків та термінів їх усунення, виявлених під час приймання - передачі, відповідного додатку по об'єкту за умови своєчасного (не менш як за 5 робочих днів) отримання відповідного рахунку-фактури, належним чином підписаного і завіреного печаткою генпідрядника. Якщо фактичні об'єми виконаних будівельно-монтажних робіт по об'єкту, відповідно підписаного сторонами акту, будуть відрізнятись від кошторисних, оплата другого етапу здійснюється за наступним розрахунком: S = ((а±f)*80%) - b, де S - сума другого етапу оплати, грн., а - кошторисна вартість об'єкта, грн, f - сума відхилення фактичної вартості об'єкта від кошторисної, грн., b - сума першого етапу оплати, грн. Об'єми виконаних будівельно-монтажних робіт по об'єкту коригуються в акті приймання - передачі будівельно-монтажних робіт у відповідності з фактичним їх виконанням, в сторону зменшення або збільшення, на основі додатку 3 "Тарифи будівельних робіт" цього договору, 20% від фактичної вартості об'єкта включно з ПДВ (третій етап оплати), сплачується замовником після отримання ним повністю підписаного акту комісії з прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта в сфері телекомунікацій у відповідності до наказу Мінтрансзв'язку від 27.02.2006 №180 (акту державної приймальної комісії про прийняття закінченого будівництва об'єкта в експлуатацію), договору на постачання електроенергії, санітарного паспорту та протягом 10 банківських днів після підписання уповноваженими представниками сторін акту виконаних робіт (п.13.1).

Згідно з п.14.6 документом, що фіксує завершення генпідрядником своїх зобов'язань по відповідному додатку по об'єкту та є основою для отримання повного розрахунку за замовлення, є підписаний акт комісії з прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта у сфері телекомунікацій у відповідності до наказу Мінтрансзв'язку від 27.02.2006 №180 (акт державної приймальної комісії), цей договір набуває чинності з моменту його підписання та діє до 31.12.2009, а в частині відповідальності та фінансових взаєморозрахунків - до повного виконання сторонами своїх обов'язків за ним (п.18.2), в разі відсутності письмових заперечень сторін за 30 днів до закінчення строку дії договору, даний договір вважається пролонгованим на термін 1 рік (п.18.3).

21.06.2010 між сторонами було підписано додаток по об'єкту №S ODE IZM 0062 до договору генпідряду, яким було узгоджено комплекс робіт по будівництву об'єкта № S ODE IZM 0062, розташованого за адресою: Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Білгород-Дністровська, №147/1, строки та порядок виконання робіт, вартість об'єкта на підставі твердої договірної ціни, договірну ціну та перелік доповнень до додатку. Зазначеним додатком передбачено, що до складу робіт за цим додатком входить зокрема комплекс робіт із прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, згідно вимог чинного законодавства України та передача замовнику належним чином оформленого та підписаного акту комісії з прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта в сфері комунікації у відповідності до наказу Мінтрансзв'язку від 27.02.2006 №180 (акту державної приймальної комісії про прийняття закінченого будівництвом об'єкта в експлуатацію), отримання від енергопостачальних та/або енергопередавальних організацій проекту договору про постачання електроенергії на об'єкти, підготовка необхідних додатків до такого договору та передача вищевказаних документів замовнику на затвердження та підписання тощо.

Відповідно до протоколу узгодження договірної ціни до додатку по об'єкту загальна вартість робіт по об'єкту складає 107899,25 грн.

Відповідно до виписки банку з рахунку позивача, відповідачем було оплачено 32369,78 грн за договором генпідряду.

Згідно акту прийому-здачі документів по базовій станції S ODE IZM 0062 ПрАТ "Телесистеми України" від 14.03.2011 позивач передав, а відповідач прийняв зокрема робочий проект, санітарний паспорт затверджений СЕС, висновок СЕС, протокол експертизи проекту будівництва (реконструкції) від 21.01.2011 тощо.

Відповідно до акту прийом-здачі документів по базовій станції S ODE IZM 0062 ПрАТ "Телесистеми України" від 08.06.2011 позивач передав, а відповідач прийняв акт комісії з прийняття закінчених будівництвом об'єктів.

Згідно акту приймання-передачі документів на виконання робіт з електропостачання об'єкта: базова станція ODE IZM 0062 за адресою: м. Ізмаїл, вул. Білгород-Дністровська, 147/1 від 05.11.2014 із внесеними в нього правками, позивачем було передано, а представником відповідача прийнято документацію на електропостачання 16.12.2013.

Листом за вих. №99 від 04.11.2014 позивач надав відповідачу для підпису акт виконаних робіт за договором генпідряду.

24.11.2014 позивач звернувся до відповідача із листом за вих.№102 в якому просив підписати акт здачі-приймання виконаних робіт по договору генпідряду, який був переданий відповідачу листом за вих.№99 від 04.11.2014. Крім цього, у вказаному листі позивач зазначив про те, що об'єкт ODE IZM 0062 знаходиться в експлуатації з 2011 року і всі формальні недоліки були усунені до 16.12.2013.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначив, що на виконання умов договору генпідряду він у повному обсязі та належним чином виконав комплекс погоджених сторонами будівельно-монтажних робіт на загальну суму 107899,25 грн, однак відповідач, за виконані по другому та третьому етапі роботи за договором генпідряду не оплатив, у зв'язку з чим у нього виникла заборгованість зі сплати на користь позивача 75529,48 грн.

Згідно з ч. 1 ст. 837 Цивільного кодексу України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.

За договором будівельного підряду підрядник зобов'язується збудувати і здати у встановлений строк об'єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов'язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов'язок не покладається на підрядника, прийняти об'єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх. Договір будівельного підряду укладається на проведення нового будівництва, капітального ремонту, реконструкції (технічного переоснащення) підприємств, будівель (зокрема житлових будинків), споруд, виконання монтажних, пусконалагоджувальних та інших робіт, нерозривно пов'язаних з місцезнаходженням об'єкта (ч.1 ст. 875 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України договір є підставою виникнення цивільних прав та обов'язків.

Згідно зі ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Зазначене також кореспондується зі ст. 526 Цивільного кодексу України, де встановлено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (ч.1 ст. 530 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно зі ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. ст. 610, 612 Цивільного кодексу України).

Як уже зазначалося вище, предметом розгляду у даній справі, серед іншого, є вимоги позивача про стягнення з відповідача вартості виконаних підрядних робіт по другому та третьому етапам за договором генпідряду у загальному розмірі 75529,48 грн (2-й етап - 53949,63 грн, 3-й етап - 21579,85 грн).

При цьому, за твердженням позивача, ним було виконано та передано позивачу підрядні роботи по трьом етапам договору генпідряду на загальну суму 107899,25 грн., з яких відповідач оплатив лише роботи по першому етапу на суму 32369,78 грн, а решту грошових коштів у розмірі 75529,48 грн. відповідачем не оплачено.

Відповідно до умов укладеного сторонами договору генпідряду проведення розрахунків по другому етапу здійснюється протягом 10 банківських днів після підписання уповноваженими представниками сторін акту приймання передачі будівельно-монтажних робіт і акту попереднього приймання, а також переліку недоліків та термінів їх усунення, виявлених під час приймання - передачі, відповідного додатку по об'єкту за умови своєчасного (не менш як за 5 робочих днів) отримання відповідного рахунку-фактури, належним чином підписаного і завіреного печаткою генпідрядника, а третій етап оплати сплачується замовником після отримання ним повністю підписаного акту комісії з прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта в сфері телекомунікацій у відповідності до наказу Мінтрансзв'язку від 27.02.2006 №180 (акту державної приймальної комісії про прийняття закінченого будівництва об'єкта в експлуатацію), договору на постачання електроенергії, санітарного паспорту та протягом 10 банківських днів після підписання уповноваженими представниками сторін акту виконаних робіт (п.13.1).

Підписаний акт комісії з прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта у сфері телекомунікацій у відповідності до наказу Мінтрансзв'язку від 27.02.2006 №180 (акт державної приймальної комісії) відповідно до положень п. 14.6 договору генпідряду сторони визначили як документ, що фіксує завершення генпідрядником своїх зобов'язань по відповідному додатку по об'єкту та є основою для отримання повного розрахунку за замовлення.

Тобто, кінцева оплата виконаних робіт здійснюється відповідачем за умови отримання ним: 1) підписаного акту комісії з прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта в сфері телекомунікацій у відповідності до наказу Мінтрансзв'язку від 27.02.2006 №180 (акту державної приймальної комісії про прийняття закінченого будівництва об'єкта в експлуатацію); 2) договору на постачання електроенергії, 3) санітарного паспорту та 4) після підписання уповноваженими представниками сторін акту виконаних робіт протягом 10 банківських днів після підписання такого акту.

Санітарний паспорт затверджений СЕС був переданий відповідачу згідно акту прийому-здачі документів по базовій станції S ODE IZM 0062 ПрАТ "Телесистеми України" від 14.03.2011.

Також, за умовами п.1.2 договору генпідряду та додатку до цього договору до складу робіт за цим договором, які зокрема виконуються підрядником, входить комплекс робіт із прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, згідно вимог чинного законодавства України та передача замовнику належним чином оформленого та підписаного акту комісії з прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта в сфері комунікації у відповідності до наказу Мінтрансзв'язку від 27.02.2006 №180 (акту державної приймальної комісії про прийняття закінченого будівництвом об'єкта в експлуатацію).

Пунктом 1 зазначеного наказу, який був чинний станом на дату укладення договору ген підряду, визначено, що прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів у сфері телекомунікацій полягає у підтвердженні державними приймальними комісіями та комісіями з прийняття об'єктів в експлуатацію готовності до експлуатації об'єктів нового будівництва, розширення, реконструкції, технічного переоснащення телекомунікаційних мереж, капітального ремонту технологічного устаткування та лінійно-кабельних споруд електрозв'язку, капітального ремонту будівель і споруд як громадського, так і виробничого призначення, інженерних мереж та споруд, транспортних магістралей електрозв'язку, окремих черг пускових комплексів (далі - закінчені будівництвом об'єкти), їх інженерно-технічного оснащення відповідно до затвердженої в установленому порядку проектної документації, нормативних вимог, вихідних даних на проектування.

Пунктом 5 цього ж наказу визначено, що прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів здійснюється державними приймальними комісіями, які призначаються замовником. Призначення державних приймальних комісій провадиться не пізніше ніж за місяць до встановленого терміну введення об'єкта в експлуатацію. До складу державної приймальної комісії включаються представники органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування, виконавчого комітету місцевої ради, на території яких розташовано закінчений будівництвом об'єкт (крім об'єктів, зазначених у підпунктах "б", "в" пункту 2.6), замовника, генерального підрядника, субпідрядної організації, генерального проектувальника (автора проекту), експлуатаційної організації, інспекції державного архітектурно-будівельного контролю, органів державного санітарно-епідеміологічного нагляду, державного пожежного нагляду та державного нагляду з охорони праці. Головою державної приймальної комісії призначається представник замовника. Голова державної приймальної комісії організовує та забезпечує виконання завдань, покладених на комісію. Члени комісії зобов'язані за викликом голови брати участь у її роботі, а також здійснювати свої повноваження як представники відповідних органів. Члени державної приймальної комісії здійснюють свої повноваження на безоплатній основі.

Пунктом 5.2 даного наказу визначено, що за результатами роботи державної приймальної комісії складається акт про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, форма якого затверджена центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства.

За змістом п.5.7 цього ж наказу датою введення в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта є дата затвердження акта державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію цього об'єкта замовником, що утворив комісію.

Позивачем до позовної заяви було додано акт комісії з прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта у сфері телекомунікацій, який скріплений печатками та підписами членів державної комісії. При цьому, вказаний акт не містить відомостей щодо реквізитів розпорядження відповідача про затвердження акту, дати складання акту, реквізитів документу (наказу), яким було створено комісію, реквізитів щодо затвердження проектної документації. Акт містить друкований текст, однак у ньому містяться рукописні дописки, зокрема щодо дати закінчення робіт - 13.12.2013, тоді як матеріали справи містять докази передачі даного акту відповідачу 08.06.2011. Крім цього, у наявному в справі листі за вих. №102 від 24.11.2014 позивач також стверджує про знаходження збудованого ним за договором генпідряду об'єкту № S ODE IZM 0062, розташованого за адресою: Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Білгород-Дністровська, №147/1 в експлуатації з 2011 року.

Відповідач до матеріалів справи власного примірника акта комісії не надав, проте у письмових поясненнях визнає той факт, що за станом на дату передачі цього акта від позивача відповідачу - 08.06.2011 - об'єкт вже було введено в експлуатацію, до того ж такий акт підписаний усіма членами державної комісії.

Введення об'єкта в експлуатацію передувало укладенню договору про постачання на цей об'єкт електроенергії, що узгоджується з положеннями п.7 наказу Мінтрансзв'язку від 27.02.2006 №180, на який міститься посилання в договорі генпідряду.

Щодо підписання між сторонами акту виконаних робіт, на підставі якого відповідач повинен розрахуватись з позивачем протягом 10 банківських днів за умови наявності повністю підписаного акту комісії з прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта в сфері телекомунікацій у відповідності до наказу Мінтрансзв'язку від 27.02.2006 №180 (акту державної приймальної комісії про прийняття закінченого будівництва об'єкта в експлуатацію), договору на постачання електроенергії та санітарного паспорту, суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 1 ст. 854 Цивільного кодексу України якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов'язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково.

Передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною. Акт, підписаний однією стороною, може бути визнаний судом недійсним лише у разі, якщо мотиви відмови другої сторони від підписання акта визнані судом обґрунтованими (ч. 4 ст. 882 Цивільного кодексу України).

Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач посилається зокрема на лист за вих. №99 від 04.11.2014 про передачу акту здачі-приймання виконаних робіт відповідачу та лист за вих. №102 від 24.11.2014 з проханням про підписання цього акту, які на думку позивача свідчать про надання ним відповідачу на підписання акту приймання - приймання виконаних робіт по договору генпідряду.

Однак, в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази надіслання або вручення відповідачу листа позивача за вих.№99 від 04.11.2014 про передачу акту приймання - приймання виконаних робіт та самого акту за договором генпідряду та листа за вих.№102 від 24.11.2014 з проханням про підписання акту з боку відповідача, оскільки проставлені на цих листах відмітки із вказівкою на дату та вхідний номер без зазначення найменування відповідача та/або прізвища і посади особи, яка прийняла ці листи та/або наявності відбитку печатки (штампу) відповідача ніяким чином не свідчать про вручення цих листів саме відповідачу у справі.

В даному випадку, оскільки неможливо ідентифікувати кому саме позивач передав вищезазначені листи та чи був долучений до них акт приймання - передачі виконаних за договором генпідряду робіт, суд вважає недоведеними належними та допустимими доказами твердження позивача про надання ним на підписання відповідачу акту здачі-приймання виконаних робіт за договором генпідряду, про відмову останнього від його підписання та про настання строку оплати виконаних робіт згідно умов укладеного між сторонами договору.

Також, суд не приймає як належний та допустимий доказ долучений позивачем до матеріалів справи в якості підтвердження виконання генпідрядником умов договору щодо отримання від енергопостачальних та/або енергопередавальних організацій проекту договору про постачання електроенергії на об'єкти, підготовка необхідних додатків до такого договору та передача вищевказаних документів замовнику на затвердження та підписання, акт приймання-передачі документів на виконання робіт з електропостачання об'єкта: базова станція ODE IZM 0062 за адресою: м. Ізмаїл, вул. Білгород-Дністровська, 147/1 датований 05.11.2014 (із внесеними в нього правками щодо найменування оригіналу договору на поставку електроенергії на 25 аркушах), оскільки на ньому міститься дата його отримання представником відповідача - 16.12.2013, тобто 11 місяців раніше дати складання цього акту.

За таких обставин, вимоги позивача про стягнення з відповідача 75529,48 грн основного боргу задоволенню не підлягають. Також не підлягають задоволенню вимоги позивача про стягнення з відповідача 3% річних та інфляційних втрат, оскільки вони є похідними від вимог про стягнення основного боргу.

Щодо заяви відповідача про пропуск позивачем строку позовної давності щодо позовних вимог та застосування наслідків такого спливу, суд зазначає наступне.

Згідно з положеннями ст. 256 Цивільного кодексу України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила (ч.1 ст. 261 Цивільного кодексу України).

За приписами ст. 257 Цивільного кодексу України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Відповідно до п.2.1 Постанови №10 від 29.05.2013 Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування позовної давності у вирішенні господарських спорів" за змістом ч. 2 ст. 9 Цивільного кодексу України та ч.1 ст.223 Господарського кодексу України позовна давність має застосовуватися до вимог, що випливають з майново - господарських зобов'язань, визначених ст. 175 Господарського кодексу України.

При цьому, позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до прийняття ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові (ч.ч. 3 та 4 ст.267 Цивільного кодексу України).

За приписами п.2.2 зазначеної постанови Пленуму Вищого господарського суду України, за змістом ч.1 ст.261 Цивільного кодексу України позовна давність застосовується лише за наявності порушення права особи. Отже, перш ніж застосовувати позовну давність, господарський суд повинен з'ясувати та зазначити в судовому рішенні, чи порушене право або охоронюваний законом інтерес позивача, за захистом якого той звернувся до суду. У разі коли такі право чи інтерес не порушені, суд відмовляє в позові з підстав його необґрунтованості. І лише якщо буде встановлено, що право або охоронюваний законом інтерес особи дійсно порушені, але позовна давність спливла і про це зроблено заяву іншою стороною у справі, суд відмовляє в позові у зв'язку зі спливом позовної давності - за відсутності наведених позивачем поважних причин її пропущення.

Аналогічна позиція міститься також в постанові від 12.06.2007 Верховного Суду України у справі №П-9/161-16/165.

Таким чином, при застосуванні позовної давності та наслідків її спливу (ст. 267 Цивільного кодексу України) необхідно досліджувати та встановлювати насамперед обставини про те, чи порушено право особи, про захист якого вона просить, і лише після цього - у випадку встановленого порушення, і наявності заяви сторони про застосування позовної давності - застосовувати позовну давність та наслідки її спливу.

Всі інші доводи та міркування сторін відхиляються судом як необґрунтовані та безпідставні.

Отже, враховуючи висновки суду щодо відсутності підстав для задоволення вимог позивача, господарський суд відмовляє в позові з підстав його необґрунтованості, не застосовуючи при цьому позовну давність та наслідки її спливу.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позову відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 33, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

В позові відмовити повністю.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 01.12.2017

Суддя Ю.М. Смирнова