29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"28" листопада 2017 р.Справа № 924/934/17
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладюка Ю.В., розглянувши матеріали справи
за позовом першого заступника керівника Хмельницької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Хмельницької міської ради, м. Хмельницький
до фізичної особи - підприємця Атаманчука Дмитра Васильовича, м. Хмельницький
про стягнення 134936,00 грн. збитків
за участю представників сторін:
від позивача: Кучевська Г.В. - за довіреністю
від відповідача: не з'явився
від прокуратури: Олійник І.О. - згідно службового посвідчення
встановив:
Перший заступник керівника Хмельницької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Хмельницької міської ради звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача збитків, завданих використанням земельної ділянки без правовстановлюючих документів, у розмірі 134936,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що відповідач є власником нерухомого майна (приміщення вапнозберігача площею 34,8 кв.м.), яке набуто ним згідно договору купівлі-продажу від 12.09.2007р. та рішення суду від 07.12.2007р. №12/8772, та знаходиться на земельній ділянці площею 1025 кв.м. за адресою: м. Хмельницький, вул. Заводська,61/3 „З”, наданої відповідачу згідно рішення міської ради №41 від 23.09.2009р. для обслуговування вказаної земельної ділянки терміном на 5 років.
Однак, відповідач жодних дій, спрямованих на оформлення документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою, не здійснив та використовує її на даний час без правовстановлюючих документів. Вказує, що комісією з визначення розміру збитків, завданих власниками землі та землекористувачами, визначено розмір збитків, завданих територіальній громаді міста відповідачем використанням земельної ділянки без правовстановлюючих документів в сумі 134936,29 грн. за період з 01.05.2014р. по 01.05.2017р. Вказаний акт комісії затверджено рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 13.07.2017р. №488, із повідомленням відповідача про необхідність добровільного відшкодування збитків в сумі 134936,29 грн.
Оскільки відповідачем збитки відшкодовані не були, прокурор в інтересах держави в особі міської ради звернувся із даним позовом до суду.
Прокурор та позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримують в повному обсязі, вважають їх правомірними та обґрунтованими.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, причин неявки суду не повідомив, відзиву на позов не подав.
Відповідно до ст. 64 ГПК України ухвали надсилаються сторонам за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала вручена їм належним чином. Аналогічна позиція викладена в п.п. 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.11р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції". При цьому, ухвала суду від 12.10.2017р. надсилалась відповідачу за адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, тому відповідач був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи. Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.
Судом приймається до уваги таке.
Згідно витягу із реєстру прав власності на нерухоме майно станом на 08.09.2017р., реєстраційний №21830866 , ФОП Атаманчук Д.В. є власником нерухомого майна (приміщення вапнозберігача площею 34,8 кв.м.), яке набуто ним згідно договору купівлі-продажу від 12.09.2007р. та рішення господарського суду Хмельницької області від 07.12.2007р. №12/8772
Рішенням Хмельницької міської ради №41 від 23.09.2009р. було вирішено фізичній особі-підприємцю Атаманчуку Дмитру Васильовичу ( АДРЕСА_1 ) затвердити проект відведення земельної ділянки площею 1025 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 „З” для передачі останньої у короткострокову оренду строком на 5 років для обслуговування нерухомого майна (приміщення вапнозберігача).
10.05.2017р. працівниками Хмельницької міської ради проведено обстеження земельної ділянки по АДРЕСА_3 , в результаті якого встановлено, що вказана земельна ділянка знаходиться на закритій території, яка огороджена по периметру парканом, договір оренди не укладався.
10.05.2017р. відбулось засідання комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, яке оформлено протоколом засідання №1, на якому було вирішено, зокрема, затвердити збитки в сумі 134936,29 грн. завдані територіальній громаді м. Хмельницького землекористувачем ФОП Атаманчуком Д.В. внаслідок використання ним земельної ділянки площею 0,1025 га по вул. Заводській, 61/3 „З” без правовстановлюючих документів.
Згідно акту про визначення розміру збитків від 12.05.2017р. комісія з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам встановила, що земельна ділянка площею 1025 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Хмельницький, вул. Заводська, 61/3 „З”, використовується ФОП Атаманчуком Д.В. без правовстановлюючих документів. Термін використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів складає з 01.05.2014р. по 01.05.2017р. Розмір збитків, завданих територіальній громаді міста відповідно до фактичного використання земельної ділянки становить 134936,29 грн.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради №488 від 13.07.2017р. було затверджено, в тому числі акт про визначення розміру збитків власникам землі та землекористувачам від 12.05.2017р. щодо ФОП Атаманчука Д.В., рекомендовано землекористувачам протягом одного місяця з дня прийняття цього рішення сплатити нараховані збитки.
Копію вищевказаного акту комісії було надіслано на адресу відповідача із повідомленням №1098/02-01-14 від 19.07.2017р., в якому запропоновано у 10-денний термін з дня надходження повідомлення добровільно сплатити збитки в досудовому порядку на вказані у повідомленні реквізити.
У зв'язку із несплатою відповідачем нарахованих збитків, управління земельних ресурсів Хмельницької міської ради звернулось до місцевої прокуратури із листом від 23.08.2017р. за вих.№2483/02-01-11, в якому просило звернутись до суду із позовом для стягнення нарахованих збитків за користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів.
Оскільки збитки у добровільному порядку не були сплачені, перший заступник керівника Хмельницької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Хмельницької міської ради звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача збитків, завданих використанням земельної ділянки без правовстановлюючих документів, у розмірі 134936,00 грн.
Аналізуючи надані по справі докази, оцінюючи їх в сукупності, суд до уваги приймає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Згідно ч. ч.2, 3 ст. 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема, відшкодування заподіяних збитків.
Загальні підстави позадоговірної відповідальності за завдану майнову шкоду передбачені ст.1166 ЦК України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування збитків, необхідна наявність повного складу правопорушення: протиправної поведінки (дії чи бездіяльності) особи; шкідливого результату такої поведінки - шкоди (збитків); причинного зв'язку між протиправною поведінкою та збитками; вини особи, яка заподіяла збитки. У разі відсутності, хоча б одного з елементів відповідальність у вигляді відшкодування збитків не наступає.
Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Статтею 377 Цивільного кодексу України передбачено, що до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача). Розмір та кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв'язку з переходом права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, є істотними умовами договору, який передбачає набуття права власності на ці об'єкти (крім багатоквартирних будинків).
Аналогічні положення зазначені і у статті 120 Земельного кодексу України.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.
Відповідно до ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Згідно зі ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Статтею 126 Земельного кодексу України встановлено, що право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач - ФОП Атаманчук Дмитро Васильович є власником нерухомого майна (приміщення вапнозберігача площею 34,8 кв.м.), яке набуто ним згідно договору купівлі-продажу від 12.09.2007р. та рішення господарського суду Хмельницької області від 07.12.2007р. по справі №12/8772, що підтверджено витягом із реєстру прав власності на нерухоме майно станом на 08.09.2017р. реєстраційний №21830866.
Проте, в порушення вищенаведених норм чинного законодавства, відповідач за період з 01.05.2014р. по 01.05.2017р. належним чином не оформив право користування земельною ділянкою, на якій знаходиться належне останньому нерухоме майно, орендні платежі за вказаний період відповідачем не сплачені. Доказів протилежного відповідачем в матеріали справи не подано.
Згідно п. д) ч. 1 ст. 156 Земельного кодексу України власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
Відповідно до ст. 157 Земельного кодексу України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами.
Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Для визначення розміру вказаних збитків постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993р. №284 затверджено Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам (далі - Порядок).
Відповідно до п. 1 Порядку власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.
Розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії (п.2 Порядку).
В пункті 3 Порядку зазначено, що відшкодуванню підлягають, зокрема, інші збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані. Неодержаний доход - це доход, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян.
Збитки відшкодовуються власникам землі і землекористувачам, у тому числі орендарям, підприємствами, установами, організаціями та громадянами, що їх заподіяли, за рахунок власних коштів не пізніше ніж протягом одного місяця після затвердження актів комісій (п. 5 Порядку).
Судом встановлено, що 10.05.2017р. відбулось засідання комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, яке оформлено протоколом засідання №1, на якому було вирішено, зокрема, затвердити збитки в сумі 134936,29 грн. завдані територіальній громаді м. Хмельницького землекористувачем ФОП Атаманчуком Д.В. внаслідок використання ним земельної ділянки площею 0,1025 га по вул. Заводській, 61/3 „З” без правовстановлюючих документів.
При цьому, згідно акту визначення розміру збитків від 12.05.2017р. комісія з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам встановила, що земельна ділянка використовується ФОП Атаманчуком Д. В. без правовстановлюючих документів, термін використання - з 01.05.2014р. по 01.05.2017р., розмір збитків, завданих територіальній громаді міста, становить 134936,29 грн. Вказаний акт затверджено рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради №488 від 13.07.2017р. Дане рішення органу місцевого самоврядування у встановленому порядку не оскаржене та не визнане незаконним, не визнано незаконними і дії посадових осіб щодо визначення розміру збитків. Доказів протилежного матеріали справи не містять.
Згідно п. 3.7 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 року №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" власники землі та землекористувачі мають право на захист своїх прав шляхом стягнення збитків з особи, яка вчинила неправомірні дії щодо відповідних земельних ділянок, у випадках, встановлених главою 24 ЗК України, та за процедурою, передбаченою Порядком визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.93 № 284.
Згідно п. 3.8. вищевказаної постанови зазначено, що вирішуючи спори за позовами органів державної влади або місцевого самоврядування про стягнення з особи, яка набула у власність житловий будинок, будівлю або споруду і не переоформила право користування земельною ділянкою, збитків у вигляді упущеної вигоди (зокрема у розмірі неодержаної плати за оренду земельної ділянки), господарські суди повинні брати до уваги положення статті 22 ЦК України та частини другої статті 224 ГК України. Для застосування такого заходу відповідальності слід встановлювати наявність у діях відповідача усіх чотирьох елементів складу цивільного правопорушення (протиправної поведінки, збитків, причинного зв'язку між протиправною поведінкою та збитками і вини).
Визначено, що у розгляді таких справ господарські суди мають докладно з'ясовувати причини неоформлення чи несвоєчасного оформлення відповідного землекористування та обставини, пов'язані із вжиттям господарюючими суб'єктами усіх залежних від них заходів щодо одержання документів, які посвідчують право землекористування. При цьому суду слід враховувати вимоги частини другої статті 120 ЗК України, якою передбачено що у разі коли жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Якщо у розгляді справи буде з'ясовано обставини, зазначені в абзаці третьому підпункту 3.4 пункту 3 цієї постанови, і що суб'єкт господарювання вживав необхідних заходів до оформлення свого права землекористування, то відсутність у нього переоформлених на його ім'я правовстановлюючих документів на земельну ділянку не може розцінюватися як правопорушення.
Судом приймається до уваги, що відповідач починаючи за період з 01.05.2014р. по 01.05.2017р. та до цього часу не оформив право користування земельною ділянкою, на якій розміщено нерухомість, а також не сплачував за вказаний період орендну плату, що підтверджено листом державного органу фіскальної служби від 21.02.2017р. №3177/9/22-25-12-03.
Однак, відповідач не вчиняв дій, спрямованих на укладення договору оренди та отримання земельної ділянки в користування на праві оренди. Доказів на спростування вказаного та доказів наявності суттєвих обставин, які б перешкоджали відповідачеві укласти договір оренди у розумний строк в матеріали справи не надано.
За таких обставин суд дійшов висновку, що неоформлення документів на право користування земельною ділянкою, на якій знаходиться належне відповідачу нерухоме майно, є доведеним фактом та виникло з вини відповідача внаслідок його бездіяльності, що свідчить про протиправну поведінку останнього та причинний зв'язок між його протиправною поведінкою та майновою шкодою.
Відповідно до ч. 2 ст. 224 ГК України під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також неодержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Аналогічне визначення міститься і в статті 22 ЦК України.
Статтею 225 ГК України встановлено, що до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включається, зокрема, неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною.
З матеріалів справи вбачається, що прокурор просить суд стягнути завдані збитки в розмірі 134936,00 грн., розраховані за період з 01.05.2014р. по 01.05.2017р. із врахуванням площі земельної ділянки (0,1025 га), нормативної грошової оцінки землі, яка в 2014р. становила 1 042,03 грн., в 2015р. - 1 301,79 грн., в 2016р. - 1 864,63 грн., в 2017р. - 1 581,20 грн., що підтверджено листом відділу у Хмельницькому районі Головного управління Держгеокадстру у Хмельницькій області від 27.04.2017р. №18-28-99.10-2499/0/15-17. Доказів добровільного відшкодування збитків матеріали справи не містять.
Отже, позовні вимоги відповідають нормам чинного законодавства, фактичним обставинам справи, підтверджені належними і допустимими доказами та підлягають задоволенню.
Згідно ст. 49 ГПК України витрати по оплаті судового збору покладаються на відповідача, в зв'язку із задоволенням позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Позов задовольнити.
Стягнути із фізичної особи-підприємця Атаманчука Дмитра Васильовича, АДРЕСА_4 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) на користь Хмельницької міської ради, 29000, м. Хмельницький, вул. Гагаріна, 3 (код ЗКПО 33332218) 134 936,00 грн. (сто тридцять чотири тисячі дев'ятсот тридцять шість гривень 00 коп.) збитків, завданих використанням земельної ділянки без правовстановлюючих документів (р/р 33218812700002, МФО 815013, ЄДРПОУ 38045529, одержувач коштів: УК у м. Хмельницькому, банк одержувача: ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, призначення платежу - інші надходження (відшкодування збитків).
Стягнути із фізичної особи-підприємця Атаманчука Дмитра Васильовича, АДРЕСА_4 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) на користь прокуратури Хмельницької області (29000, м. Хмельницький, провул. Військоматський, 3 (код ЄДРПОУ 02911102, Держказначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, р/р. 35218028002814, код класифікації видатків бюджету 2800) 2024,04 грн. (дві тисячі двадцять чотири гривні 04 коп.) витрат по оплаті судового збору.
Повне рішення складено 30.11.2017р.
Суддя Ю.В. Гладюк
Віддрук. 2 прим. :
1 - до справи,
2 - відповідачу - АДРЕСА_4 АДРЕСА_5