Окрема ухвала від 29.11.2017 по справі 916/1422/16

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ОКРЕМА УХВАЛА

29 листопада 2017 року Справа № 916/1422/16

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого: Кравчука Г.А.,

суддів: Алєєвої І.В., Поляк О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Громадської організації "Зеленомис"

на постановуОдеського апеляційного господарського суду від 30.08.2017

у справі Господарського суду№ 916/1422/16 Одеської області

за позовомГромадської організації "Зеленомис"

до1) обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Південна будівельна компанія", 2) товариства з обмеженою відповідальністю "СВТ-Ко", 3) Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області

провизнання договорів припиненими

в судовому засіданні взяли участь представники:

позивача:Русских С.Б., дов. від 12.06.2017;

відповідача-1:не з'явились;

відповідача-2:не з'явились;

відповідача-3:не з'явились,

ВСТАНОВИВ:

У травні 2016 року об'єднання громадян-власників садиб житлового комплексу "Зеленомис", після приведення документів у відповідність із Законом України "Про громадські об'єднання" - Громадська організація "Зеленомис" (далі - Громадська організація) звернулось до Господарського суду Одеської області з позовною заявою, у якій просило визнати припиненими: договір оренди земельних ділянок, загальною площею 12,964 га., укладений 19.01.2005 між Крижанівською сільською радою Комінтернівського району Одеської області (ділі - Рада) та товариством з обмеженою відповідальністю "СВТ-Ко" (далі - Товариство), зареєстрований в Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 04.03.2005 за № 040552400005; договір суборенди землі № 01-02/06, загальною площею 2,068 га., укладений 13.12.2006 між Товариством та обслуговуючим кооперативом "Житлово-будівельний кооператив "Південна будівельна компанія" (далі - Кооператив), зареєстрований в Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 26.01.2007 за № 040552400005; договір суборенди землі, загальною площею 2,737 га., укладений 13.12.2006 між Товариством та Кооперативом, зареєстрований в Книзі записів державної реєстрації договорі оренди землі 26.01.2007 за №040552400005.

Позовні вимоги Громадська організація, посилаючись на норми Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), Земельного кодексу України (далі - ЗК України) та Закону України "Про оренду землі" обґрунтовувала тим, що її членами набуто право власності на житлові будинки та земельні ділянки, що розміщені на території мікрорайону "Зелений мис" в селі Крижанівка Комінтернівського району Одеської області та які були надані Радою в оренду Товариством, а останнім - в суборенду Кооперативу та які в свою чергу, порушуючи їх право користування своєю власністю, змушують їх укладати договори на обслуговування своїх житлових будинків та на користування житлово-комунальними послугами виключно з ними, як із орендарями земельних ділянок, що належать членам Громадської організації на праві приватної власності.

Рішенням Господарського суду Одеської області від 26.06.2016 (суддя Демешин О.А.) у задоволенні позову відмовлено.

Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 30.08.2017 (колегія суддів: Діброва Г.І., Принцевська Н.М., Колоколов С.І) рішення Господарського суду Одеської області від 26.06.2016 залишено без змін.

Судові рішення мотивовані посиланнями на ту обставину, що для припинення дії спірних договору оренди землі і договорів суборенди землі мали звертатись безпосередньо власники житлових будинків, об'єктів і споруд щодо тієї частини земельної ділянки, яка належить їм на праві приватної власності, тоді як Громадська організація не є ані стороною спірних договорів оренди і суборенди, ані власником об'єктів нерухомості на спірних земельних ділянках, що свідчить про відсутність порушеного права саме у юридичної особи - Громадської організації.

Постановою Вищого господарського суду України від 29.11.2017 (колегія суддів: Кравчук Г.А., Алєєва І.В., Поляк О.І.) касаційну скаргу Громадської організації залишено без задоволення, а постанову Одеського апеляційного господарського суду від 30.08.2017 у справі № 916/1422/16 Господарського суду Одеської області - без змін.

При розгляді даної справи судами встановлено, що 19.01.2005 між Радою (орендодавець) та Товариством (орендар) було укладено договір оренди земельних ділянок, згідно якого орендодавець на підставі свого рішення № 596-IV від 05.01.2005 передає терміном на 50 років, а орендар приймає в строкове платне володіння та користування земельні ділянки площею 12,964 га., які знаходяться на території Крижанівської сільської ради, с. Крижанівка Комінтернівського району Одеської області, а саме: ділянка 1 (кадастровий номер 5122783200:02:001:0262) площею 11,983 га. (в тому числі по угіддях: рілля - 10,494 га., пасовища - 1,258 га., під зеленими насадженнями - 0,231 га., в зоні дії сервітуту (використання земельної ділянки для ремонту ліній електропередач) - 0,256 га.; в зоні дії обмеження (виконання земельних робіт на глибині більше 0,3 метра та планування ґрунту) 0,772 га.; ділянка 2 (кадастровий номер 5122783200:01:002:0223) площею 0,981 га. (в тому числі по угіддях: пасовища - 0,981 га., в зоні дії сервітуту (використання земельної ділянки для ремонту ліній електропередач) - 0,157 га. Цільове призначення земельних ділянок - для розміщення жилого мікрорайону і об'єктів соціального-культурного призначення "Зелений мис", за адресою: с. Крижанівка (територія Крижанівської сільської ради) Комінтернівського району Одеської області. Зазначений договір оренди земельних ділянок було зареєстровано в Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 04.03.2005 за №04055240005.

13.12.2006 між Товариством (орендар) та Кооперативом (суборендар) були укладені договір суборенди землі 01-02/06 та договір суборенди землі б/н, за умовами яких, орендар на підставі договору оренди земельних ділянок від 04.03.2005 № 040552400005 надає терміном на 48 років, а суборендар приймає в строкове платне користування земельні ділянки загальною площею 2,068 га. та 2,737 га. відповідно, які знаходиться на території ж/г "Зелений мис" Крижанівської сільської ради, с. Крижанівка Комінтернівського району Одеської області. Дані договори суборенди землі було зареєстровано в Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 26.01.2007 за №040552400005.

Починаючи з 2005 року на орендованій земельній ділянці Товариством проводилось будівництво індивідуальних житлових будинків на підставі договорів про участь у будівництві житлового будинку у вказаному житловому мікрорайоні, а після закінчення будівництва індивідуальних житлових будинків на території мікрорайону "Зелений мис" з кожним із власників були складені та підписані акти приймання будинків в експлуатацію та оформлено право власності на житлові будинки та видані державні акти на право власності на земельні ділянки, що розташовані в с. Крижанівка Комінтернівського району Одеської області.

Приписами статті 141 ЗК України унормовано, що підставою припинення права користування земельною ділянкою є набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці.

Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд (частина перша статті 319 ЦК України).

Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні (частина перша статті 321 ЦК України).

В силу статей 13, 14 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 19 Конституції України).

Відповідно до статті 12 ЗК України до повноважень сільської ради віднесено розпорядження землями територіальних громад та передача земельних ділянок комунальної власності у користування.

Як встановлено положеннями статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.

Як передбачено статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Положеннями статті 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" унормовано, що до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб); визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.

Суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, органи самоорганізації населення, громадяни (стаття 12 Закону України "Про благоустрій населених пунктів").

До об'єктів благоустрою населених пунктів згідно статті 13 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" належать: території загального користування:

а) парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики;

б) пам'ятки культурної та історичної спадщини;

в) майдани, площі, бульвари, проспекти;

г) вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки.

Згідно зі статтею 15 України "Про благоустрій населених пунктів" органи державної влади та органи місцевого самоврядування можуть утворювати підприємства для утримання об'єктів благоустрою державної та комунальної власності. У разі відсутності таких підприємств органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень визначають на конкурсних засадах відповідно до закону балансоутримувачів таких об'єктів.

Вищенаведене дозволяє дійти висновку про те, що реалізуючи надані Конституцією та законодавством України повноваження у галузі земельних відносин Крижанівська сільська рада Комінтернівського району Одеської області зобов'язана діяти виключно в інтересах її територіальної громади, не порушуючи при цьому баланс інтересів держави, територіальної громади та окремих громадян.

Таким чином, враховуючи встановлені судами попередніх інстанцій та викладені вище обставини даної справи, слід зазначити, що саме до повноважень Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області належить вирішення питання про порушення спірними договорами оренди від 19.01.2005 та суборенди від 13.12.2006 прав та охоронюваних законом інтересів власників земельних ділянок, переданих Радою в оренду, а Товариством в суборенду за спірними договорами, тому саме Рада зобов'язана ініціювати припинення дії вказаних договорів.

За таких обставин, має місце порушення Крижанівською сільською радою Комінтернівського району Одеської області перелічених вище норм матеріального права.

Відповідно до статті 90 ГПК України господарський суд, виявивши при вирішенні господарського спору порушення законності або недоліки в діяльності підприємства, установи, організації, державного чи іншого органу, виносить окрему ухвалу.

Окрема ухвала надсилається відповідним підприємствам, установам, організаціям, державним та іншим органам, посадовим особам, які несуть відповідальність за ухилення від виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі.

З огляду на викладене, оскільки судом при вирішенні господарського спору виявлені недоліки в роботі Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, суд вважає за необхідне винести окрему ухвалу та надіслати її до Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області для прийняття відповідних заходів реагування у зв'язку з порушенням законності у діяльності державного органу.

Керуючись ст.ст. 86, 90 ГПК України, Вищий господарський суд України

УХВАЛИВ:

1. Окрему ухвалу направити до Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області для вчинення дій, передбачених чинним законодавством.

Головуючий суддя Г.А. Кравчук

Суддя І.В. Алєєва

Суддя О.І. Поляк