Рішення від 01.12.2017 по справі 677/1814/17

Красилівський районний суд Хмельницької області

Справа № 677/1814/17

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.12.2017 м.Красилів

Красилівський районний суд

Хмельницької області в складі:

головуючого - судді Вознюка Р.В.

за участі секретаря Басистої Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Красилові цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа: Красилівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного Територіального управління юстиції у Хмельницькій області, про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України,

ВСТАНОВИВ

30.11.2017 заявниця звернулася до суду із заявою про встановлення факту народження 16.04.2017 її дитини ОСОБА_2 в м.Сімферополі Автономної Республіки Крим, батьком якої є ОСОБА_3. Заявниця зазначила, що з 14.02.2009 вона перебуває у шлюбі з ОСОБА_3. Шлюб зареєстровано відділом РАЦС Сімферопольського міського управління юстиції Автономної Республіки Крим, актовий запис 103. Під час шлюбу у них народилася донька ОСОБА_4, 18.02.2012 народження. 16.04.2017, перебуваючи на тимчасово окупованій території в Сімферопольському клінічному пологовому будинку № 2 вона народила дівчинку, що підтверджується медичним свідоцтвом про народження.

28.11.2017 Красилівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Хмельницькій області їй було відмовлено в державній реєстрації народження дитини на підставі того, що медичний документ виданий на території де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження і тому не відповідає вимогам чинного законодавства України.

Заявник та її представник у судове засідання не з'явилися. Представник заявника надіслала заяву, в якій просила справу слухати за їх відсутності, вимоги заяви підтримала і просила їх задовольнити.

Представник заінтересованої особи - Красилівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в у Хмельницькій області в судове засідання не з'явилася, надіслала до суду заяву, в якій просить розглянути справу за її відсутності, не заперечує щодо задоволення заяви ОСОБА_1.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до статей 1, 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Крим є тимчасово окупованою територією, яка є невід'ємною частиною території України і на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно до ч. 4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, документи, що підтверджують факт народження.

Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 №52/5, встановлено, що реєстрація народження дитини проводиться на підставі медичного свідоцтва про народження (форма № 103/0) у разі народження дитини в закладі охорони здоров'я або медичного свідоцтва про народження або медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма № 103-1) та висновку про підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я, якщо дитина народилась за межами закладу охорони здоров'я.

За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження (стаття 13 Закону).

Згідно пунктів 1, 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Таким чином, медичні документи, що підтверджують факт народження дитини на території Автономної Крим, видані діючими сьогодні медичними закладами, за формою та змістом не відповідають вимогам українського законодавства, а тому не можуть бути підставою для проведення реєстрації дитини в органах РАЦС Міністерства юстиції України.

Не може вважатись легітимним на території України і свідоцтво про народження дитини, видане органом, який створено на цій території в порядку, не передбаченому законом України.

З матеріалів справи вбачається, що заявник ОСОБА_1 є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України ЕТ177101 виданим Центральним РВ Сімферопольського МУГУ МВС України в Криму 18.02.2009, та з 14.02.2009 перебуває у зареєстрованому шлюбі із ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серія 1-АП № 077874 виданим відділом реєстрації актів про шлюб Сімферопольського міського управління юстиції Автономної Республіки Крим 14.02.2009.

23.11.2017 Сімферопольським пологовим будинком заявниці було видано медичне свідоцтво про народження серії 35 №029371, з якого вбачається, що 16.04.2017 о 16 год. 45 хв. народилася дівчинка, мати якої ОСОБА_1, 29.05.1985 народження, місце проживання Крим, АДРЕСА_1.

Цей документ, як виданий органом, який створено на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим у порядку, не передбаченому законами України, відповідно до частини 3 статті 9 Закону є недійсним і не створює правових наслідків.

Проте, виходячи з практики Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами як джерело права, необхідно враховувати висновки суду у справах проти Туреччини (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001), Молдови та Росії (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016), де наголошено, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]. Цей висновок в контексті сформульованого у Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватись недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованих територіях, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цих територій при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать. При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.

Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, суд вважає можливим, як виняток, взяти до уваги відомості, зазначені у медичному свідоцтві про народження дитини, яке видано органом, що знаходиться на тимчасово окупованій території Криму (інформаційний лист Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 15.04.2016 вих. №9-1130/0/4-16).

Отже, відомості про факт народження дитини заявниці щодо місця народження дитини м.Сімферополі її матір'ю ОСОБА_1 підтверджено даними, зазначеними у медичному свідоцтві про народження дитини.

Встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України та особливості провадження у цих справах передбачені статтею 257-1 ЦПК України.

Відповідно до ст. 257-1 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною радою України, підлягає негайному виконанню, оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Таким чином, заява ОСОБА_1 про встановлення факту народження її дитини на тимчасово окупованій території України підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.10, 58-60, 212-215, 234, 256, 257-1 ЦПК України, ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», п.13 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», практикою Європеського суду з прав людини (ЄСПЛ), суд,

ВИРІШИВ

заяву задовольнити.

Встановити факт народження 16.04.2017 ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території України, в м.Сімферополь, Автономної Республіки Крим, батьками якої є ОСОБА_1, 29.05.1985 народження, та ОСОБА_3, 13.10.1982 народження.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Хмельницької області через Красилівський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя ОСОБА_5