Постанова від 23.11.2017 по справі 333/5473/17

Справа № 333/5473/17

Провадження № 2-а/333/305/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 листопада 2017 року м. Запоріжжя

Комунарський районний суд м. Запоріжжя в складі:

головуючого судді Герасименко С.Г.,

при секретарі Уляницькій Д.О.,

за участю представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком. В обґрунтування зазначив, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2-ої категорії, що підтверджується відповідним посвідченням. Розпорядженням Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя №2729 від 02.08.2016 року ОСОБА_3 було призначено пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Не погоджуючись із розміром призначеної пенсії позивач звернувся з позовом до суду, який постановою від 25.10.2016 року визнав протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя та зобов'язав пенсійний фонд здійснити ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням заробітку, отриманого ОСОБА_3 під час відрядження на територію радіоактивного забруднення для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком з урахуванням понаднормового стажу роботи 15 років 7 місяців 8 днів, відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 23.03.2016 року, з урахуванням раніше виплачених сум. На виконання вказаної постанов відповідачем було проведено розрахунок, в результаті чого розмір пенсії за віком ОСОБА_3 збільшився з 1300,82 грн. до 2456,73 грн. Однак, позивачем було виявлено, в розпорядженні УПФУ в Комунарському районі м. Запоріжжя № 812152 від 15.02.2017 року були відсутні розрахунки його пенсії з урахуванням заробітку, отриманого в Чорнобилі та збільшення пенсії за 15 років понаднормового стажу. На його звернення, Шевченківське об'єднане УПФУ м. Запоріжжя повідомило, що за двома складовими (з урахуванням доплат та додаткової пенсії) розмір його пенсії склав би 1299,55 грн., а тому на підставі чинного законодавства найбільш вигідним для позивача є розрахунок пенсії за віком відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач не згоден з думкою відповідача, а тому звернувся до суду для захисту своїх прав.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав у повному обсязі та просив суд задовольнити його на підставах викладених у ньому.

Представник відповідача в судовому засіданні проти заявлених вимог, викладених в адміністративному позові, заперечував в повному обсязі. Заявив клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку з тим, що є постанова Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 25.10.2016 року, що набула законної сили, прийнята за результатом розгляду цього самого спору.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, вивчивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши обставини справи, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи, надавши їм оцінку, дійшов наступного висновку.

Клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі у зв'язку з тим, що є постанова суду з цього самого спору, що набрала законної сили не підлягає задоволенню, оскільки даний спір виник з інших підстав ніж ті по яким розглядалась адміністративна справа №333/4949/16-а, а саме з відмови Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя від 11.05.2017 року у призначенні ОСОБА_3 пенсії розрахованої на виконання постанови Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 25.10.2016 року з урахуванням понаднормового стажу роботи 15 років 7 місяців 8 днів, відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_3 до 31.07.2016 року знаходився на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області, де отримував пенсію за вислугу років, яка була призначена йому відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

23.03.2016 року ОСОБА_3, користуючись своїм правом щодо вибору пенсії, подав до Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя заяву про призначення пенсії за віком на підставі ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Після відмови Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя у призначенні ОСОБА_3 вищезазначеної пенсії, позивач звернувся за захистом своїх порушених прав до суду.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 04.07.2016 року по справі №333/1819/16-a Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя зобов'язано призначити ОСОБА_3 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, на 10 років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 23.03.2016 року.

На виконання постанови суду, розпорядженням №2729 від 02.08.2016 року ОСОБА_3 було призначено пенсію з 23.03.2016 року.

Не погоджуючись із розміром призначеної пенсії позивач звернувся з позовом до суду, який постановою від 25.10.2016 року визнав протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя та зобов'язав пенсійний фонд здійснити ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 23.03.2016 року, з урахуванням раніше виплачених сум; здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком з урахуванням заробітку, отриманого ОСОБА_3 під час відрядження на територію радіоактивного забруднення для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 23.03.2016 року, з урахуванням раніше виплачених сум, а також здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком з урахуванням понаднормового стажу роботи 15 років 7 місяців 8 днів, відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 23.03.2016 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

На виконання постанови Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 25.10.2016 року відповідачем було проведено розрахунок пенсії відповідача у відповідності до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» якою передбачено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

З статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вбачається, що розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону. За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Отже, виходячи із зазначеного розрахунок пенсії позивача було проведено частково за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та частково за Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Зазначене не враховано позивачем, а тому його думка, про те що розмір призначеної йому пенсії збільшиться на 713,78 грн. є помилковою.

Відповідно до ст. 19 Закону «Про пенсійне забезпечення» пенсії за віком призначаються у розмірі 55 відсотків заробітку. За кожний повний рік роботи понад 25 років чоловікам пенсія збільшується на 1 відсоток заробітку, але не менше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії.

При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

При перерахунку пенсії позивача по двоскладовій формулі (розрахунку частини пенсії до 01.01.2004 року за раніше діючим Законом України «Про пенсійне забезпечення») відповідно до постанови Кабінету міністрів України № 544 від 15.04.2003 року «Про підвищення розмірів трудових пенсій» та Кабінету міністрів України № 1783 від 20.11.2003 року «Про заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян» максимальний розмір пенсії за віком на 01.01.2004 року складає 168,00 грн.

В результаті проведеного перерахунку розмір пенсії позивача складається з: першої складової (розмір пенсії з обмеженням) - 168,00 грн.; другої складової (розмір пенсії за віком) - 288,09 грн.; доплати до прожиткового мінімуму (1074,00) - 617,91 грн.; доплати за понаднормовий стаж - 54,73 грн.; загального розміру пенсії за віком по 2-х складах - 1128,73 грн.; додаткової пенсія потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії - 170,82 грн. та становить 1299,55 грн.

В той же час розмір пенсії обчислений із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, відповідно до ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та з урахуванням заробітку, отриманого ОСОБА_3 під час відрядження на територію радіоактивного забруднення для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до ст.57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 23.03.2016 року, з урахуванням раніше виплачених сум становить 2456,73 грн.

Тобто, при перерахунку пенсії позивача було встановлено, що у результаті проведеного перерахунку на підставі ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії позивача значно зменшується, в результаті чого автоматично виникає переплата, яка може бути стягнута з ОСОБА_3

Відповідно до п. 4 Перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, перерахунок та виплата пенсії за віком ОСОБА_3 було проведено у відповідності до норм чинного законодавства, а тому суд приходить до висновку про відсутність спору у даній справі.

Керуючись ст. 19 Конституції України, ст. ст. 9-11, 70-72, 159-163 КАС України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_3 до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення дій - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Комунарського районного

суду м. Запоріжжя С.Г. Герасименко