Постанова від 15.11.2017 по справі 658/3629/17

Справа № 658/3629/17

(провадження № 2-а/658/71/17 )

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2017 року м.Каховка

Каховський міськрайонний суд Херсонської області

у складі: головуючого-судді Терещенка О.Є.,

за участю секретаря Ганжевої В.Г.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Каховка Херсонської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної еко-логічної інспекції у Херсонській області про скасування постанови про накладення адміні-стративного стягнення у вигляді штрафу,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про накладення адміністра-тивного стягнення у вигляді штрафу, мотивуючи свої вимоги тим, що з 08.08.2017 року по 11.08.2017 року Державною екологічною інспекцією у Херсонській області на підставі на-казу від 31.07.2017 року № 435-1 була зроблена планова перевірка дотримання вимог приро-доохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ре-сурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами в Управлінні Головного Каховського магістрального каналу. Перевірку проводив старший інспектор з охо-рони навколишнього природного середовища Херсонської області ОСОБА_2 та державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища ОСОБА_3, ОСОБА_4 За результатами перевірки був складений Акт перевірки дотримання вимог природоохорон-ного законодавства № 02-11/214, який начальником Управління Головного Каховського магі-стрального каналу підписаний із зауваженнями.

18.09.2017 року на підставі Акту перевірки старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Херсонської області відділу екологічного контролю водних ресурсів і атмосферного повітря ОСОБА_2 відносно нього було складено протокол про адміністративне правопорушення № 8150, в якому вказано, що він порушив право дер-жавної власності на надра, а саме: забір підземної води з артезіанських свердловин здійсню-ється без спеціального дозволу на користування надрами (підземні води), чим порушив ст.ст. 16,19,23 Кодексу України про надра.

На підставі протоколу про адміністративне правопорушення 25.09.2017 року Держав-ною екологічною інспекцією у Херсонській області було винесено Постанову № 04-11/157 про накладення на нього адміністративного стягнення за ст. 47 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі 510 грн. Постанову отримав 27.09.2017 року. З вказаною постановою позивач не по-годжується та вважає її такою, що підлягає скасуванню, оскільки перевірка екологічною ін-спекцією була проведена з грубим порушенням чинного законодавства України, відповідно акт перевірки та припис не можуть бути підставою для складання протоколу про адміністра-тивне правопорушення та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу. Крім того, в Управлінні Головного Каховського магістрального каналу він обіймає посаду началь-ника відділу використання ресурсів і відповідно до посадової інструкції до його компетенції не входить здійснення забору води з артезіанських свердловин.

В судовому засіданні позивач наполягав на задоволенні позову та надав пояснення в ме-жах заявлених позовних вимог.

Представник відповідача до суду не з'явився, належним чином повідомлений про день та час слухання справи у встановленому законом порядку, надав письмове заперечення на адміністративний позов (а.с.37-38).

Вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивш докази в їх сукупності, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних під-став.

Згідно ч.3 Кодексу законів про надра, водні відносини регулюються відповідним зако-нодавтсвом України, то основним (спеціальним) законодавчим актом, що закріплює право-вий режим користування підземними водами, є Водний кодекс України.

Статтею 48 Водного кодексу України передбачено, що спеціальне водокористування- це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, викори-стання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням канадів.

Відповідно ч.1 ст. 49 Водного Кодексу України спеціальне водокористування здійсню-ється на підставі дозволу.

Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених Законом.

Актом № 02-11/214 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Уп-равління Головного Каховського магістрального каналу було встановлено, що Управлінням Головного Каховського магістрального каналу експлуатуються три артезіанські свердловини № 12-302, № 12-303, №12-318, які розташовані на території Каховського району Свердло-вина № 12-318, розташована на Головній насосній станції Сірогозького магістрального ка-налу на ПК 22-02 Каховського магістрального каналу, пробурена на глибину 71.0 м., облад-нана насосом ЕЦВ 6-16*75. Свердловина №12-303 розташована за адресою: Херсонська об-ласть Каховський район, смт. Любимівка, вул. Індустріальна, 4 та введена в експлуатацію у 1982 році, пробурена на глибину 33.0 м., обладнана насососм ЕЦВ 8-16 *140. Свердловина №12-302 розташована за адресою: Херсонська область Каховський район, смт. Любимівка, вул. Індустріальна, 4 та введена в експлуатацію у 1982 році, пробурена на глибину 33.0 м., обладнана насосом ЕЦВ 8-16*140. Державні акти на земельні ділянки розташовані на те-риторії Маркеєвської, Новонаталівської сільських рад Чаплинського району, на території ОСОБА_3 ричанської, Любимівської, Слобідської, Василівської та Роздольненської сільських рад Ка-ховського району та земельна ділянка розташована під артезіанською свердловиною №12-3 (ГНС Сірогозького магістрального каналу) не оформлені, що є порушенням ст. 125 ЗК ОСОБА_5. Крім того було встановлено, що Управлінням Головного Каховського магістрального ка-налу проект водоохоронної зони, прибережної захисної смуги не розроблено, що є порушен-ням ст. 87 ВК України, ст. 60 ЗК України (а.с.7-10).

18.09.2017 року було складено протокол про адміністративне правопорушення №8150 стосовно того, що ОСОБА_1, працюючи начальником відділу використання водних ре-сурсів 11 серпня 2017 року допустив порушення права державної власності на надра, а саме: забір підземної води з артезіанської свердловини здійснюється без спеціального дозволу на користування надрами (підземної води), що є порушенням ст.ст. 16,19,23 Кодексу України про надра (а.с.26).

Позивач ОСОБА_1 не погодився з вказаним протоколом, про що надав пояснення до нього (27).

Постановою про накладення адміністративного стягнення від 25.09.2017 року за № 04-11/157 Державною екологічною інспекцією України в Херсонській області ОСОБА_6 за порушення ст. 65 Кодексу України про надра було піддано адміністра-тивній відповідальності за ст. 47 КУпАП та застосовано до нього адміністративне стягнення в виді штрафу у розмірі 510 грн. (а.с.28).

Вказана стаття передбачає адміністративну відповідальність за самовільне користуван-ня надрами або укладення угод, які в прямій чи прихованій формі порушують право держав-ної власності на надра.

Відповідно до ст.1 Кодексу України про надра (надалі Кодекс), надра - це частина зем-ної кори, що розташована під поверхнею суші та дном водоймищ і простягається до глибин, доступних для геологічного вивчення та освоєння.

Користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни ОСОБА_5, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи (ч.1 ст.13 Кодек-су).

Статтею 19 Кодексу передбачено, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на ко-ристування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.

Статтею 23 визначено, що землевласники і землекористувачі в межах наданих їм зе-мельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати ко-рисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, а також підземні води (крім мінеральних) для всіх потреб, крім виробництва фасованої питної води, за умови, що обсяг видобування підземних вод із кожного з водозаборів не перевищує 300 кубічних метрів на добу.

Управління Головного Каховського магістрального каналу здійснює водозабір і водо-користування із артезіанських свердловин №№12-302,12-303,12-318, що розташовані на те-риторії Управління Головного Каховського магістрального каналу на підставі дозволу на спеціальне водокористування №Укр.12.63 ІХрс від 09.11.2015 року, терміном дії до 01.01. 2019 року (попередній дозвіл № Укр 12.63 ХРС від 24.07.2014 р. з терміном дії до 01.04.2017 р.) (а.с.29-30; 31-32). Вказаними дозволами визначено мету водокористування - забір води з Каховського водосховища, передача сільськогосподарським підприємствам для зрошення сільськогосподарських культур, власні господарсько-побутові та питні потреби, а також встановлено ліміт забору води з підземних джерел-26.7 тис.куб. м/рік- 3 свердловини.

Згідно журналу форми ПОД-11 упродовж 2014 року із свердловин №№12-302,12-303, 12-318 було забрано підземної води 21197 куб.м., за 2015 рік-13261 куб.м., 2016-10386 куб.м. та за перший квартал 2017 року 1499 куб.м., за другий кварта-3259 куб.м. (а.с.13-20).

Згідно з ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірно-сті свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В даному випадку відповідачем не було надано суду належних та достатніх доказів вчи-нення позивачем правопорушення і, відповідно правомірності винесення спірної постанови.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем не було з'ясовано всіх об-ставин справи, з метою повного та всебічного її розгляду.

На підставі викладеного, аналізуючи зібрані у справі докази, кожний окремо та всі в су-купності, суд вважає позовні вимоги позивача ОСОБА_1 такими, що підлягають задо-воленню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст.2, 69, 71, 159-163, 167, 171-2 КАС України,суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції у Херсонській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу- задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Державної екологічної інспекції у Хер-сонській області № 04-11/157 від 25.09.2017 року про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за ст. 47 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі 510 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Каховський міськрайонний суд Херсонської області шляхом подачі апеляції в 10-денний строк з дня її проголошення або її отримання.

Суддя: О. Є. Терещенко