Справа № 658/3785/17
(провадження № 2-а/658/74/17 )
15 листопада 2017 року м.Каховка
Каховський міськрайонний суд Херсонської області
у складі: головуючого-судді Терещенка О.Є.,
за участю секретаря Ганжевої В.Г.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Каховка Херсонської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Каховського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання дій суб'єкта владних повноважень неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання дій суб'єкта владних повноважень неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, мотивуючи свої вимоги тим, що він працював у період з 17.03.2004 року по 30.12.2006 року та з 05.09.2006 року по 16.02.2015 року електрозварником ручного зварювання в ТОВ "МЖК-1". В серпні 2017 року він звернувся до відповідача з заявою про призначення пільгової пенсії за Списком №2, проте рішенням від 30.08.2017 року йому відмовлено у призначенні вказаної пенсії з тих підстав, що ним не надано уточнюючої довідки та документів про проведення атестації робочих місць в ТОВ "МЖК-1" про роботу на посадах, які дають право на пенсію на пільгових умовах за період з 17.03.2004 року по 30.12.2006 року та з 05.09.2006 року по 16.02.2015 року. Вважає вказане вище рішення не законним та просив суд визнати його неправомрним, а також зобов'язати відповідача призначити йому пенсію за Списком №2 з урахуванням його роботи у вказані періоди електрозварником ручного зварювання в ТОВ "МЖК-1".
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 наполягала на задоволенні позовних вимог та надала пояснення в межах заявленого позову.
Представник відповідача ОСОБА_2 надала в судовому засіданні письмові заперечення на адміністративний позов та просила відмовити позивачу у задоволенні його позовних вимог.
Вислухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши докази в їх сукупності, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Рішенням Каховського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області за № 138138 від 30.08.2017 року ОСОБА_3,ІНФОРМАЦІЯ_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком з 19.08.2017 року з зниженням пенсійного віку згідно п.2 розділу 15 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за відсутністю необхідного стажу роботи за Списком №2-12 років 06 місяців (а.с.3-4).
Згідно довідки №2 від 10.05.2017 року, виданої ОСОБА_3, він дійсно працював в Товаристві з обмеженою відповідальністю "МЖК-1" повний робочий день з 17.03.2014 року (наказ №24 від 12.03.2004 року) по 30.12.2005 року (наказ №80 від 30.12.2005 року) та з 05.09.2006 року (наказ №55-П від 06.09.2006 року) по 16.02.2015 року (наказ №12-П від 16.02.2015 року) за професією електрозварника ручного зварювання 4-го розряду. Пільговий стаж становить 10 років 2 місяці 26 днів. Атестація робочих місць по ТОВ "МЖК-1" була проведена згідно наказів "Про затвердження результатів атестації робочих місць за умовами праці": №22 від 08.07.2002 р., №55 від 05.07.2007 р., №37 від 04.07.2012 р. З моменту проведення атестації характер та умови праці не змінилися (а.с.5).
Згідно п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими важкими умовами праці- за Списком № 2- жінки після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначеній роботі.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого ст. 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам, і за кожні 2 роки такої роботи жінкам.
Статтею 62 цього Закону визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відповідності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється КабМіном України.
Відповідно до витягу з трудової книжки, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 працював у періоди з 17.03.2004 року по 30.12.2006 року та з 05.09.2006 року по 16.02.2015 року електрозварником ручного зварювання у ТОВ "МЖК-1" (а.с.18-25).
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з частиною 2 ст.19 та частиною 3 ст.22 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки, визначені у Законі України "Про пенсійне забезпечення".
Згідно п.п.4, 23 ч.1 Європейської соціальної хартії від 03.05.1996, ратифікованої Законом України "Про ратифікацію Європейської соціальної хартії (переглянутої) № 137-V 14.09.2006, усі працівники мають право на справедливу винагороду, яка забезпечить достатній життєвий рівень для них самих та їхніх сімей та кожна особа похилого віку має право на соціальний захист.
Постановою Кабінету Міністрів України № 442 від 01.08.1992 року затверджено Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці, яка набрала чинності 21.08.1992 року (далі - Порядок).
Згідно з пунктами 1 і 2 Порядку, атестація проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому; основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Пунктом 4 Порядку встановлено, що атестація проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Відповідно до пункту 4.2 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18.11.2005, результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Порядок проведення атестації робочих місць за умовами за умовами праці затверджено постановою КМУ від 01.08.1992р. № 442, що набрала чинності з 21 серпня 1992р. А також для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці потрібно надати виписку з наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці, висновки про атестацію».
Така робота проводилася на підприємстві, що підтверджується документами з проведення атестації на підприємстві.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності дій суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав суду жодних доказів, які б підтверджували правомірність відмови в перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах позивачу та не довів, що надані ним документи, не можуть слугувати доказами наявності у позивача пільгового трудового стажу за вищевказані періоди.
Отже, з врахуванням наведених обставин та норм чинного законодавства, судом було встановлено, що стаж роботи позивача підлягає зарахуванню до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах на підставі п."б" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а тому позов слід задовольнити .
На підставі викладеного, керуючись ст. 22 Конституції України, ст.ст. 2, 6, 9, 17-19, 71, 90, 94, 104-106, 159-163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Каховського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання дій суб'єкта владних повноважень неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити.
Визнати рішення № 138138 від 30.08.2017 року Каховського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо призначення ОСОБА_3 пільгової пенсії не правомірним.
Зобов'язати Каховське об'єднане управління ПФ України в Херсонській області при-значити ОСОБА_3 пільгову пенсію за списком №2 з врахуванням його роботи в періоди з 17.03.2004 року по 30.12.2006 року та з 05.09.2006 року по 16.02.2015 року електрозварником ручного зварювання у ТОВ "МЖК-1" з 19 серпня 2017 року.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання її копії особою, яка оскаржує постанову, до Одеського апеляційного адміністративного суду через Каховський міськрайонний суд Херсонської області. Копія апеляційної скарги одно-часно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після апеляційного розгляду.
Суддя: О. Є. Терещенко