07 листопада 2017 року м. Київ К/800/31319/17
Суддя Вищого адміністративного суду України Мороз В.Ф., перевіривши касаційну скаргу Тлумацького об"єднаного управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 31 серпня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Тлумацького об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, у якому просила визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у врахуванні до складу заробітної плати при призначенні пенсії державного службовця нарахованої та виплаченої суми матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання та індексації заробітної плати; зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, як державному службовцю в розмірі 84 %, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, відповідно до довідок Тлумацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області від 21.02.2017 за №1084/02, за №1085/02, за №1086/02 із збереженням базового місяця для обчислення індексації пенсії до проведення такого перерахунку згідно з довідкою від 06.04.2017 за №797/03.
Постановою Городенківського районного суду Івано-Франківської області від 14.06.2017 позов задоволено. Визнано протиправними дії Тлумацького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у врахуванні у складі заробітної плати при призначенні пенсії державного службовця ОСОБА_1 нарахованої та виплаченої суми матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання та індексації заробітної плати. Зобов"язано Тлумацьке об'єднане Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, як державному службовцю в розмірі 84 %, починаючи з 19.10.2016 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, відповідно до довідок Тлумацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області від 21.02.2017 за №1084/02, за №1085/02, за №1086/02 із збереженням базового місяця для обчислення індексації пенсії до проведення такого перерахунку згідно з довідкою від 06.04.2017 за №797/03.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 31.08.2017, постанову Городенківського районного суду Івано-Франківської області від 14.06.2017 скасовано, прийнято нове рішення, яким позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Тлумацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у врахуванні в складі заробітної плати при призначенні ОСОБА_1 пенсії державного службовця нарахованої та виплаченої суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати. Зобов'язано Тлумацьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 84% від суми заробітної плати, з врахуванням до заробітку для обчислення пенсії сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 22 лютого 2017 року відповідно до довідок Тлумацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області від 21 лютого 2017 року №1084/02, №1085/02 та №1086/02 із збереженням базового місяця для обчислення індексації пенсії до проведення такого перерахунку згідно з довідкою від 06 квітня 2017 року №797/03, з врахуванням фактично виплачених сум. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
У касаційній скарзі Тлумацьке об"єднане управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, не погоджуючись з даним рішенням, посилаючись на допущені судом порушення норм матеріального і процесуального права, просить скасувати судове рішення апеляційної інстанції, та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову.
У відкритті касаційного провадження необхідно відмовити з огляду на наступне.
Судами встановлено, що ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 84% від сум заробітної плати державного службовця (при стажі роботи 33 роки 8 місяців, в т.ч. на державній службі 14 років 5 місяців).
22.02.2017 позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, при цьому надала довідки про складові заробітної плати від 21.02.2017 №1084/02, №1085/02, №1086/02, видані Тлумацьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Івано-Франківської області.
Згідно довідки №797/03 від 06.04.2017, виданої Тлумацьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, встановлено, що позивачка знаходиться на обліку в Тлумацькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Івано-Франківської області та отримує пенсію державного службовця у розмірі 2243,77 грн в місяць, в т.ч. фіксований розмір індексації 223,02 грн.
Відповідач листом від 03.03.2017 № 20/13-15 позивачці у перерахунку пенсії відмовив.
Частиною першою статті 1 Закону України «Про оплату праці» №108/95-ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати.
Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
До інших заохочувальні та компенсаційні виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно з п.2.2 Розділу 2 «Фонд оплати праці» Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 № 5 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713, фонд додаткової заробітної плати включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Відповідно до пп. 2.3.3. п.2.3 Розділу 2 «Фонд оплати праці» Інструкції зі статистики заробітної плати матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників належить до інших заохочувальних та компенсаційних виплат.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на час призначення позивачці пенсії, далі Закон №3723-XII), передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до частини 6 статті 33 Закону №3723-XII державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Частиною 1 статті 35 Закону №3723-XII передбачено виплату державним службовцям допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки.
Отже, суди дійшли правомірного висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, інші додаткові виплати входять до системи оплати праці державного службовця.
Згідно з статтею 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» №1282-XII, індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (частина перша статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078).
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати, згідно з підпунктом 2.2.7 пункту 2.2 Інструкції зі статистики заробітної плати.
Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати, оскільки є додатковою заробітною платою.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії, однак із змісту статті 40 цього Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Відповідно до частини 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески; суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація та інші додаткові виплати входять до системи оплати праці державного службовця.
Пунктом 5 частини 5 статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
За змістом цієї норми касаційна скарга повинна містити посилання на помилкове та/або неправильне застосування норм матеріального права при вирішенні справи та/або порушення судами норм процесуального права (у разі оскарження судового рішення по суті -пояснення, яким чином такі порушення вплинули на правильність вирішення справи).
Виходячи зі змісту касаційної скарги та оскаржуваних судових рішень, які відповідають усталеній практиці Вищого адміністративного суду України у цій категорії справ, ця касаційна скарга є необґрунтованою, а викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи, оскільки заявник не наводить підстав, які б дозволили вважати, що суди неправильно застосували норми матеріального або процесуального права.
Керуючись статтями 211, 213, пунктом 5 частини 5 статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
Відмовити у відкритті касаційного провадження за скаргою Тлумацького об"єднаного управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 31 серпня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Тлумацького об"єднаного управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Копію ухвали разом з доданими до касаційної скарги матеріалами направити скаржнику.
Ухвала може бути переглянута Верховним Судом України у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
Суддя В.Ф. Мороз